رشد جمعیت دانشجو در دانشگاه آزاد کاهش یافته

0

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متاسفانه در ده سال گذشته در کنار افزایش تعداد رقبا و کاهش جمعیت و کاهش اثر بخشی دانشگاه رشد جمعیت دانشجو در دانشگاه آزاد به کمتر از 4 درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در بین 2 هزار و 855 دانشگاه در کل کشور، 5 واحد آن مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است.

میرزاده گفت: متاسفانه در ده سال گذشته در کنار افزایش تعداد رقبا و کاهش جمعیت و کاهش اثر بخشی دانشگاه رشد جمعیت دانشجو در دانشگاه آزاد به کمتر از 4 درصد رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: 4 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که یک میلیون و 700 هزار نفر آن که معادل 35 درصد کل دانشجویان کشور است به دانشگاه آزاد اختصاص دارد.

میرزاده دستاورد‌های دانشگاه آزاد اسلامی را بی شمار دانست و گفت: تجمیع‌ ساختار سازمان مرکزی دانشگاه، تشکیل 20 شورای راهبردی برای استفاده از نظرات نخبگان، تجمیع و باز آرایی سازمان مرکزی، حمایت از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، تجمیع‌ طرح‌های عمرانی و وصل شدن به پایگاه‌های جهانی از دستاورد‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی در ادامه گفت: گسترش عظیمی در مقاطع ارشد و دکترای تخصصی داشته‌ایم و اکنون بیشتر شهرهای بزرگ ایران دارای رشته‌های دکترا هستند و با جذب اساتید و ارتقای مربیان می‌توان دغدغه‌ خانواده‌ها را در مورد انتقال دانشجویان به سایر نقاط شهرها کاهش داد.

میرزاده با بیان اینکه تعداد اعضای هیئت علمی افزایش یافته است، گفت: از اول مهر 92 تا اول دی ماه 94 دانشگاه آزاد اسلامی سهم 42 درصدی در جذب اعضای هیئت علمی داشته‌ایم و پیش بینی‌ می‌کنیم تا پایان سال 95 بین ده هزار الی 20 هزار دانشجو جذب کنیم.

نسبت استاد به دانشگاه در بین کل دانشگاه‌های کشور 1 به 65 است و نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد 1 به 47 است که از متوسط کشوری بالاتر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: تغییر هرم سنی جمعیت کشور، بالا رفتن هزینه‌‌های جاری دانشگاه، باقی ماندن زیان دهی برخی از واحد‌های دانشگاهی، کمبود اعضای هیئت علمی استادیار و بالاتر در واحد‌ها، و عدم حضور تمام وقت اعضای هیئت علمی در واحد‌های دانشگاهی از جمله چالش‌ها و نقاط ضعف دانشگاه آزاد اسلامی است که پیش بینی می‌شود با برنامه‌ریزی منظم و دقیق امسال میزان آنها را کاهش دهیم.

انتهای پیام/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید