رشد و تکامل کودکان در جامعه نیازمند سرمایه گذاری است

0

هزینه کردن برای رشد و تکامل کودکان، باعث می‌شود که این کودکان در 20 یا 30 سال آینده ، عملکرد بهتر و با کیفیتی داشته باشند که سود آن به مجموعه جامعه و کشورشان برمی گردد.

حبیب الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  گفت: اجرای برنامه هایی در جهت رشد و تکامل کودکان ، سرمایه گذاری پرسودی است که رشد و پیشرفت کشور را سبب میشود، همانطور که بیش از 2 دهه است که کشورهای پیشرفته دنیا، اهمیت و توجه به مراقبت از مغز را در دستور کار خود قرار دادند و برخی از آنها، 2 تا چهار درصد از درآمد خود را به این بخش اختصاص داده اند.

مسعودی فرید به عنوان مثال، به اجرای پروژه ای که موسسه ملی اعتیاد امریکا روی 10 هزار نوجوان (9 ساله) این کشور انجام می دهد، اشاره کرد و گفت: این موسسه با اجرای برنامه هایی برای رشد و تکامل مغز نوجوانان تا ابتدای سن بزرگسالی آنان، تلاش می کند تا ضمن بررسی تغییرات رفتاری، عملکرد مغزی آنان را رشد بدهد.

وی تصریح کرد: ما باید برای رشد و تکامل کودکانمان در هر کجای ایران که زندگی می کنند، برنامه داشته باشیم و کمیسیونهای مختلف فرهنگی و اجتماعی به این سرمایه گذاری معنی دار توجه کنند.

   

معاون سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه فقط 10 درصد کودکان زیر شش سال، به مهدهای کودک می روند و 90 درصد کودکان این گروه سنی ، در خانه بسر می برند و به مهدها تردد ندارند، افزود: ما باید روی این جمعیت 90 درصدی کار کنیم چون بسیاری از برنامه ها که در یادگیری ، تقویت ارتباطات اجتماعی و مهارت آموزی آنان موثر هستند، فقط در مهدها اجرا می شود، درصورتی که باید برنامه هایی از طریق رسانه های همگانی و همچنین مجموعه های آموزشی به شکل CD برای خانواده ها داشته باشیم .

وی با تاکید بر سرمایه گذاری روی کودکان زیر شش سال و بویژه سه سال ، که میزان برگشت سود آن ، بیشتر است و در دنیا ثابت شده است ، قول داد که سازمان بهزیستی، هزینه مجموعه ای از تمرین های تقویت مغز برای کودکان (به صورت مولتی مدیا) را تقبل کند و آن را در اختیار مهدهای کودک و رسانه ها بویژه  صدا و سیما جهت آموزش مربیان و خانواده ها قرار بدهد.

وی گفت: پیشنهاد می کنم  یک درصد از تولید ناخالص ملی به رشد و تکامل کودکان اختصاص یابد تا شاهد نتایج حاصل از این امر باشیم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید