رشد 10 درصدی منابع بیمه ای کافی نیست

0

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: رشد 10 تا 12 درصدی منابع بیمه ها، با توجه به کسری هر ساله این سازمان کافی نیست و با اين ميزان اعتبار، بیمه‌ها با مشکل مواجه می شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ،علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشکی در حاشيه كنگره متخصصان داخلي که امروز در سالن همایش های بین المللی رازی برگزار شد، علت تاخیر در اعلام تعرفه هارا اینگونه توضیح داد: سالهاست که تاخیر در اعلام تعرفه‌ها موجب بلاتکلیفی جامعه پزشکی شده است. در 14 سال گذشته هیچ بخش خصوصی و دولتی نتوانسته در زمان دقیق تعرفه‌ها را افزایش دهد که این موضوع آثار منفی به نظام سلامت وارد می‌کند. 

وی با اشاره پیشنهادهای سازمان نظام پزشکی در مورد تعرفه‌ها، گفت: تقویت بیمه‌ها یکی از مهمترین راهکارها برای حل مشکل میزان تعرفه‌ها و زمان اعلام آن است. بیمه‌ها مخالفتی با افزایش تعرفه‌ها ندارند،اما نقدینگی و کمبود اعتبار آنها مانعی برای افزایش تعرفه‌ها است .در نتیجه مردم به علت هزينه هاي بالای درمان تحت فشار قرار مي گيرند. 

زالي ادامه داد:به نظر می رسد با توجه به میزان بودجه تخصيص یافته به بیمه‌ها در بودجه سال ٩٥ ، افزایش تعرفه‌ها امکان پذیر نیست. چراکه رشد 10 تا 12 درصدی منابع بیمه ها، با توجه به کسری هر ساله این سازمان  کافی نیست و با اين ميزان اعتبار، بیمه‌ها با مشکل مواجه  می شوند.

رییس سازمان نظام پزشکی افزود: پایین‌ترین عدد برای آنکه بتوان بهترین بودجه را از سهم منابع عمومی کشور به بیمه‌ها اختصاص داد، 16 درصد از كل بودجه کشور است. اما این میزان در سالهای گذشته بین 8 و نیم تا 10 درصد بود.

وی در مورد میزان تعرفه مبنا برای بیمه‌ها بیان کرد: بیمه‌ها باید تلاش کنند تا تعرفه ها را بر اساس تعرفه‌های بخش خصوصی تعریف کنند تا پزشکان با رضایت فعالیت کنند و بیماران تحت فشار افزایش تعرفه ها قرار نگیرند. اما در حال حاضر این مبنا ،پرداختی بخش دولتی است و بیمار باید ما به تفاوت تعرفه‌های دولتی و خصوصی را پرداخت کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید