رعايت حداقل‌هاي شرعي در فيلم‌ها كفايت مي‌كند

0

گیگر:

گزارشی از نشست خبري سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

هيچ فيلمي مجاز نيست متعرض نهادهاي قانوني كشور بشود/ حسين نوش‌آبادي، سخنگوي وزارت ارشاد و معاون پارلماني و حقوقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست خبري كه روز گذشته برگزار شد در رابطه با مهم‌ترين اتفاقات و موضوعات اين وزارتخانه، از جمله اكران برخي آثار توقيفي و جنجال روزنامه اطلاعات توضيحاتي ارائه كرد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از روزنامه جوان، حسين نوش‌آبادي، سخنگوي وزارت ارشاد و معاون پارلماني و حقوقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست خبري كه روز گذشته برگزار شد در رابطه با مهم‌ترين اتفاقات و موضوعات اين وزارتخانه، از جمله اكران برخي آثار توقيفي و جنجال روزنامه اطلاعات توضيحاتي ارائه كرد. 


اتفاقات و حواشي پيراموني وزارت ارشاد در چند وقت اخير روند روبه رشدي داشته كه نوش‌آبادي، سخنگوي اين وزارتخانه براي پرداختن به هر كدام از آنها مي‌بايست يك نشست اختصاصي برگزار مي‌كرد. معاون حقوقي و پارلماني وزير ارشاد در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» درباره علت اكران برخي فيلم‌هاي توقيفي در گروه سينمايي هنر و تجربه كه گاه بيش از 10 سال از توقيف شان گذشته اظهار داشت: فيلم‌هايي كه در حال حاضر اكران مي‌شوند سعي شده نواقص و نقاط ضعف‌شان برطرف شود. ولي ممكن است عده‌اي هم اعتقاد داشته باشند به رغم اصلاحات انجام شده هنوز هم نقاط ضعفي وجود دارد كه اين طبيعي هم هست چون همه افراد يك برداشت و يك ديدگاه ندارند. بنابراين فيلم‌هايي كه مجوز اكران يا نمايش مي‌گيرند طبيعي است كه بايد در ابتدا مجوز ساخت و توليد را اخذ كنند. يك فيلم ممكن است مجوز ساخت و توليد را بگيرد اما همان فيلم وقتي درخواست مجوز نمايش مي‌كند با درخواستش بنا به دلايلي كه در شوراي اكران و نمايش مطرح بوده، موافقت نگردد. از طرف ديگر اثري ممكن است قبلاً بنا به دلايلي توقيف شده باشد اما در مقطعي ديگر با توجه به اصلاحاتي كه روي آن انجام شده يا با توجه به مسائل جديدي كه پيش آمده، موضوعيت [نوع نگاه مسئولان جديد به] آن فيلم متفاوت شده و مي‌تواند مجوز اكران بگيرد. 

   فیلمی مجاز نیست متعرض نهادهای قانونی کشور بشود
نوش‌آبادي در ادامه افزود: البته هيچ فيلمي مجاز نيست متعرض نهادهاي قانوني كشور بشود، هيچ فيلمي اجازه ندارد متعرض اقوام و زبان‌هاي متنوع ايراني بشود؛ هيچ فيلم يا اثر هنري مجاز نيست كه بخواهد متعرض مصالح ملي يا امنيت ملي بشود. به هر حال اصول حاكم بر ساخت و توليد و نمايش فيلم يك اصول تعريف شده قانوني و ضابطه مند است كه هميشه و در همه دوره‌ها وجود داشته‌ است. منتها من قبول دارم گاهي سليقه‌ها ممكن است باعث بشود كه فيلمي اكران بشود يا نشود و گاهي نگاه‌ها و برداشت‌ها باعث بشود كه فيلمي توقيف بشود؛ بعد آن اضطرار و شرايط برطرف بشود و آن فيلم اكران شود. 
  
مصوبه‌ای در شورای امنیت ملی درخصوص رئیس دولت اصلاحات نداریم
معاون حقوقي و پارلماني وزير ارشاد درباره ابلاغيه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي و اظهار نظر روز گذشته(يك‌شنبه) سخنگوي قوه قضائيه پيرامون ممنوعيت درج عكس و خبر از رئيس دولت اصلاحات و همچنين واكنش و موضع وزارت ارشاد و هيئت نظارت بر مطبوعات پيرامون روزنامه اطلاعات گفت: ارشاد وظيفه دارد بر اساس قانون مطبوعات عمل كند در تبصره دو ماده ٥ مطبوعات تصريح شده كه مصوبات شوراي عالي امنيت ملي براي مطبوعات لازم‌الاجراست. در صورت تخلف دادگاه نشريات متخلف را مي‌تواند تا دو ماه موقتا توقيف يا خارج از نوبت پرونده را رسيدگي كند. 

نوش‌آبادي در ادامه افزود: مصوبه‌اي در شوراي عالي امنيت ملي كه به تأييد رهبري رسيده باشد در اين خصوص نداريم. بنابراين مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در اين راستا و ابلاغيه رسمي نداريم، چون مصوبات زماني لازم الاجراست كه به تأييد رهبري برسد اما تاكنون مصوبه‌اي در اين زمينه كه به تأييد رهبري رسيده باشد، نداشتيم. به همين جهت اين نظر، نظر قضايي است و در حوزه خودشان قابل پيگيري است. ما بر اساس مفاد قانون مطبوعات عمل مي‌كنيم دخالتي در اين بحث نداريم قانون به ما راه را نشان مي‌دهد. ما مصوبه‌اي براي ورود نداريم. الان بر طبق نظر مقامات قضايي كه در چارچوب مقررات است كار دنبال مي‌شود. قانون مطبوعات صراحتاً حدود را مشخص كرده است و رسيدگي به جرائم در قانون پيش‌بيني شده است و فراتر از قانون نمي‌توانيم با مطبوعات برخورد كنيم. 

در ادامه اين نشست سخنگوي وزارت ارشاد همچنين در رابطه با ثبت‌نام فيلم «آشغال‌هاي دوست داشتني» در جشنواره فيلم فجر امسال با اشاره به اينكه در مورد بحث فيلم‌هاي جشنواره فجر و فيلم‌هايي كه خواستار شركت در اين دوره از جشنواره هستند از ما پرسيده مي‌شود، اظهار داشت: تعدادي از فيلم‌هايي كه قبلاً درخواست‌شان براي حضور در جشنواره رد شده و مي‌خواهند مجدداً امسال هم ثبت نام كنند (مثل فيلم «آشغال‌هاي دوست داشتني» محسن امير يوسفي كه پس از ثبت نام اوليه در جشنواره فجر سال گذشته به دليل محتواي حمايتگرانه‌اش از فتنه‌گران به جشنواره راه پيدا نكرد) چه سرنوشتي خواهند داشت بايد بگويم كه ممكن است ثبت نام صورت بگيرد و خودشان را داوطلب شركت در جشنواره هم بدانند اما بر اساس ضوابطي كه جشنواره فجر و هيئت رسيدگي به فيلم‌هاي جشنواره فجر دارند، فيلم‌هايي كه در گذشته به هر دليلي در جشنواره رد شده و قابليت حضور در مسابقه را نداشته‌اند به هيچ وجه قابليت طرح و اكران مجدد نخواهند داشت؛ اين يك ضابطه‌اي است كه وجود دارد. 
  
تبلیغ آثار هنری در ماهواره ممنوع است
معاون پارلماني و حقوقي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيرامون تبليغ آثار فرهنگي و هنري داخلي در شبكه‌هاي ماهواره‌اي خارج از كشور گفت: هر مؤسسه فرهنگي داراي مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه با شبكه‌هاي ماهواره‌اي خارج از كشور براي تبليغ آثار خود همكاري داشته باشد، متخلف محسوب مي‌شود و بر اساس مصوباتي كه ما پيرامون اين موضوع داريم، با مؤسسه يا افراد خاطي برخورد قانوني صورت خواهد گرفت. هنرمندان بايد مراقب باشند كه ارائه آگهي و پخش فيلم‌هايشان در شبكه‌هاي ماهواره‌اي تخلف محسوب مي‌شود و كساني كه بخواهند در رابطه با اين موضوع اقداماتي را انجام دهند، قطعاً با آنها برخورد قانوني خواهد شد. 

سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به سؤال خبرنگاري مبني بر سياست‌هاي وزارت ارشاد در قبال تمايل ورود كمپاني فاكس‌ قرن بيستم به بازار سينمايي ايران و همچنين عرضه فيلم‌هاي موجود در شبكه نمايش خانگي در شبكه‌هاي ماهواره اي، گفت: من در جريان جزئيات ماجرا نيستم اما بايد بگويم به طور كلي وزارت ارشاد از چنين فضايي استقبال مي‌كند، چراكه تقويت مناسبات فرهنگي يكي از محورهاي توسعه روابط خارجي است و اكنون بسيار خوشحالم كه آنها نيز فهميده‌اند كه ايران در عرصه‌ فرهنگ و هنر بديلي ندارد.  وي درباره نوع گريم و حجاب بازيگران سريال شهرزاد و همچنين پيرامون رعايت مسائل شرعي در اين فيلم گفت: هم كارگردان مقيد و آگاه به مسائل است و هم بازيگران گمنام نيستند، در عين حال ضوابط شرعي و قانوني بايد رعايت شود. حداقل‌ها در مسائل شرعي رعايت شود كفايت مي‌كند هر چند عده‌اي در جامعه در پي حداكثرها هستند اما بايد در رعايت شئون حداقل‌ها را بپذيريم تا زمينه براي حداكثرها فراهم شود.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید