رفع عطش با “ماست”/ سالمندان ماست را با “مربا” بخورند!

0

مصرف ماست به همراه کمی مربا در رفع عطش و تشنگی سالمندان موثر است.

محمد باقر مینایی متخصص طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، در خصوص رفع عطش گفت: در داخل بدن انسان دو نوع حرارت وجود دارد. یکی حرارت  غریزی است که آن را قلب شکل می دهد و دیگری حرارت  کل بدن است که از دیدگاه طب سنتی از طریق کبد به وجود می آید.

وی ادامه داد: افراد برای رفع عطش می توانند به سراغ لبنیات و ماست تازه بروند. ماست طبیعی و شیرین با کمی مربا برای سالمندان مناسب است و تشنگی آن ها را در طول روز از بین می برد و اگر ماست همراه با پودر گل محمدی و پونه باشد برای جوانان ماده غذایی مفیدی به شمار می آید.

این متخصص طب سنتی بیان کرد: افراد می توانند شیر را با زرده تخم مرغ و کمی مربا  مخلوط و میل کنند تا خاصیت آن افزایش یابد و به رفع تشنگی آنها هم کمک کند.

وی اذعان داشت: نان و پنیر به همراه گردو یا طالبی هم برای رفع عطش مناسب است.

مینایی درباره غذاهایی که عطش را کاهش می دهند افزود: غذاهایی مانند شیربرنج و فرنی برای کاهش تشنگی بخصوص در ماه رمضان و تابستان مفیدند. به علاوه مصرف آش هایی که حبوبات کمتری دارند در کاهش عطش موثر است البته باید نفخ این مواد از قبل گرفته شده باشد.

 

این متخصص طب سنتی ادامه داد:استفاده از غذاهای سریع الهضمی که خون ساز و گوارا باشد به کاهش تشنگی کمک می کند. همچنین استفاده از شربت هایی نظیر لیمو ترش، آبلیمو، سکنجبین و زعفران بسیار تاثیر گذار است.

مینایی یادآور شد: دمنوش گلابی و به لیمو هم عطش را کاهش می دهد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید