رفع مشکلات صنفی پزشکان در گرو قدرت سیاسی است

0

نایب رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان تهران گفت: رفع مشکلاتی صنفی پزشکان صرفاً با استفاده از ظرفیت‌های نظام پزشکی ممکن نیست، بلکه نیازمند قدرت سیاسی است.

رفع مشکلات صنفی پزشکان در گروی قدرت سیاسی است/ نظام پزشکی قدرت اجرایی چندانی ندارددکتر اورنگ یوسفی نایب رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی  استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ با اشاره به این که برخی از قدرت‌های نظام پزشکی مانند اختیار تعرفه‌گذاری بخش خصوصی از پزشکان گرفته شده است، گفت: این امر باعث شد سازمان نظام پزشکی نتواند از ظرفیت‌های خود به خوبی استفاده کند.

وی افزود: در موارد آموزشی با برگزاری کلاس‌های بازآموزی می‌توان تا حدودی نیازهای جامعه پزشکی را برآورده کرد اما در زمینه رفاهی هیچ کار خاصی برای پزشکان انجام نشده است.

وی با تاکید بر این که باید اختیار تعرفه‌گذاری مجدداً به نظام پزشکی بازگردد، ادامه داد: یکی از هجمه های وارد شده به جامعه پزشکی در رابطه با تعرفه‌هایی است که مردم معتقدند بیش از حق پزشکان پرداخت می‌کنند و در مقابل پزشکان هم این گلایه را دارند که محق به تعرفه های بیشتری هستند.

رییس نظام پزشکی بهارستان با اشاره به این که نظام پزشکی قدرت اجرایی چندانی ندارد، تصریح کرد: باید به نظام پزشکی بها داده شود چرا که به تنهایی و با استفاده صرف از ظرفیت های خود نمی تواند در برابر مشکلات صنفی‌اش ایستادگی کند.

یوسفی اضافه کرد: مقابله با مشکلات، قدرت سیاسی می خواهد و شکل‌گیری اتحادیه در کنار سازمان نظام پزشکی به منظور حمایت از حقوق پزشکان زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که وابسته به قدرت سیاسی باشد؛ در غیر این صورت کاری از پیش نمی برد.

وی با اعلام این مطلب که متولی امر سلامت حاکمیت است، یادآور شد: حاکمیت باید بهای سلامت را بپردازد و در جهت واقعی کردن تعرفه ها پیش رود اما اکنون جامعه پزشکی از جیب خود سوبسید درمان را پرداخت می کند که خروجی نهایی آن حرکت های غیراخلاقی برخی از اعضای جامعه پزشکی خواهد بود که برای رسیدن به تعرفه های واقعی انجام می دهند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید