رقابت در شصت و نهمین جشنواره فیلم کن

0

رقابت در شصت و نهمین جشنواره فیلم کن

شصت و نهمین جشنواره فیلم کن با حضور  ستارگان سینمای جهان، هفته گذشته و در 11 می 2016  کار خود را رسما آغاز کرد. این جشنواره معتبر جهانی که می توان از آن به عنوان معتبر ترین رویداد سینمایی جهان نیز یاد کرد قرار است که تا 22 می  ادامه  داشته باشد. جشنواره کن امسال با تازه ترین اثر وودی آلن،یعنی فیلم کافه سوسایتی آغاز شد، کافه سوسایتی داستان مرد جوانی است که به امید وارد شدن به صنعت فیلم سازی وارد هالیوود میشود.البته این اولین بار نیست که جشنواره فیلم کن با نمایش اثری از وودی آلن کار خود را آغاز میکند، در سال های 2002 و 2011 نیز جشنواره فیلم کن با یکی از آثار وودی آلن آغاز به کار کرد، این کارگردان بزرگ سینمای جهان در همان ابتدای جشنواره با شوخی نامناسب یک بازیگر فرانسوی رو به رو شد. در این مراسم لوران لافیت با کنایه به وودی آلن گفت : «با وجود اینکه به جرم آزار جنسی در آمریکا متهم نشدی، اما چند فیلمت را در اروپا فیلمبرداری کردی. این خیلی خوب است.» او در این کنایه قصد داشت وودی آلن را با رومن پولانسکی مقایسه کند.

در جشنواره کن امسال چهره های سرشناس زیادی پا به فرش قرمز این جشنواره گذاشتند. از چهر های سرشناس این جشنواره میتوان به برادران داردن، کن لوچ،شان پن،کریستین استوارت، جولین موره، جاستین تیمبرلیک،جولیا رابرتز، پارک چان‌ووک و پدرو آلمادوار و … را نام برد. بخش رقابتی جشنواره کن امسال که در آن 21 فیلم بر سر دریافت جایزه نخل طلا با یکدیگر رقابت میکنند، آثار و همچنین چهره های سرشناس و محبوب سینمای جهان  را در خود جای داده است. ریاست هیئات داوران بخش رقابتی این جشنواره بر عهده ی جورج میلر است، کارگردان 70 ساله ی استرالیایی  و کارگردان فیلم مکس دیوانه که در مراسم اسکار 2016 چندین جایزه اسکار را از آن خود کرد. هیئات داوران این جشنواره مجموعا از 9 نفر تشکیل میشود که این 9 نفر: آرنو دسپلشین (کارگردان فرانسوی)، مد میکلسن، (بازیگر دانمارکی)، لاسلو نمش (فیلمساز مجاری)، جرج میلر (کارگردان استرالیایی و رئیس هیأت داوران)، والریا گولینو (بازیگر و کارگردان ایتالیایی)،کیرستن دانست (هنرپیشه آمریکایی)، دانلد ساترلند (ستاره هالیوود) و وانسا پاردی (خواننده و بازیگر فرانسوی)، کتایون شهابی تهیه کننده ایرانی جزو هیئات دواران این جشنواره معتبر جهانی است.

و خبر ایرانی دیگر در  مورد جشنواره کن این که مسال دو فیلم ایرانی در این جشنواره حضور دارند.فیلم فروشنده آخرین اثر اصغر فرهادی، نمایده سینمای ایران در بخش رقابتی این جشنواره دو نمایش در آخرین روز نمایش فیلم ها خواهد داشت ساخته فرهادی یکی از سه محصول آسیایی و تنها فیلم از خاورمیانه در بخش رقابتی این دوره از جشنواره کن است. همچنین فیلم وارونگی به کارگردانی بهنام بهزادی دیگر نماینده سینمای ایران در جشنواره فیلم کن روز 18 می (29 اردیبهشت) ساعت 11:15 دقیقه صبح به وقت کن در بخش نوعی نگاه به روی پرده خواهد رفت.

جشنواره کن امسال بخاطر حملات ترورستی اخیر در اروپا با ترس و لرز و تدابیر شدید امنیتی برگزار میشود. مراسم اختتامیه شصت‌ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کن روز 22 می از ساعت 19:15 آغاز می‌شود و در انتها نیز فیلم برنده نخل طلای این جشنواره مجددا به نمایش گذاشته خواهد شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید