رواج مصرف خودسرانه دارو در کشور

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر سید فرشاد حسینی شیرازی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس انجمن علوم دارویی ایران در خصوص اینکه چرا در کشور فروش دارو بدون نسخه صورت می گیرد گفت: البته فروش بدون نسخه برخی داروها در حیطه کاری داروسازان تعریف شده است و در این زمینه اختیاراتی دارند که البته حدود و شرایط آن مشخص است و علم و قانون داروسازی آن را معین کرده است. بنابراین فروش بدون نسخه برخی داروها در محل داروخانه و تحت نظارت داروسازان، اشتباه نیست.

وی با اشاره به اینکه قانون حدودی را برای این کار داروسازان تعیین کرده است ادامه داد: چنانچه داروسازان اصول قانونی را نادیده گرفته و فراتر از تعهدات خود عمل کنند و به شکل درست قانون را اجرایی نکنند به طور قطع تخطی کرده اند. زیرا مرجع تعیین صحت موارد قانونی که داروساز مجاز به تحویل برخی داروها بدون نسخه به بیماران است توسط وزارت بهداشت نمایندگانی را برای همه مناطق کشور مشخص کرده است.

دکتر حسینی شیرازی در ادامه بیان کرد: این مسئله در حالی است که فروش دارو به هر شکل بدون نسخه یا با آن د خارج از محدوده داروخانه و به دور از نظر داروساز غیر قابل قبول است.

رئییس انجمن علوم دارویی ایران ضمن مقایسه ایران با سایر کشورها افزود: در قریب به اتفاق کشورهای دنیا فروش دارو بدون نسخه تحت نظارت داروساز در محیط  داروخانه دیده می شود و این کشورها نیز شرایط و قوانین فروش دارو را تعیین کرده اند. در برخی کشورها عرضه و ارائه داروهای پیشخوانی بدون نظارت داروساز ممنوع است. عرضه دارو در داروخانه های گوناگون با نظارت های متفاوت الزام یا بدون نسخه از موارد قابل توجه در دنیاست که در هر کشوری بر حسب قوانین آن کشور انجام می شود.

وی تاکید کرد: باید تاکید داشت آنچه که بدون تشخیص کادر مجاز پزشکی که اعم از پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک، ماما و داروساز تهیه و بدون نظارت مستقیم، توصیه و علم داروساز مصرف می شود نه تنها دارو تلقی نمی شود بلکه شناسایی و کاربرد آن برای اهداف پزشکی، بهداشتی و درمانی بحث برانگیز است. بدین ترتیب مصرف خودسرانه به این شیوه می تواند آسیب های خرد و کلانی برای فرد و اجتماع به همراه داشته باشد.

دکتر حسینی شیرازی، با اشاره به آموزش افراد در این زمینه ادامه داد: در مواردی می توان با آموزش فرد و حدود محاز و عدم مجاز کاربرد بعضی از امکانات پزشکی خوددرمانی درست را برای ارتقای سامانه بهداشت و درمان کشور به کار گرفت. البته این مورد نیز از ابتدای تشخیص مورد تا آموزش و مصرف آن در واقع تحت نظارت غیر مستقیم و مستقیم کادر حرفه ای پزشکی باید صورت گیرد.

رئییس انجمن علوم دارویی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه مدتی است مصرف داروهای پیشخوانی، داروهای گیاهی و … حتی داروهای غیر اصولی مانند مکمل ها به دور از نظارت عوامل بهداشتی و درمانی در کشور رایج شده است که این مسئله آسیب های زیادی را تحمیل می کند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید