روزه داران چه موقع ورزش کنند؟

0

یک متخصص پزشکی-ورزشی گفت: روزه داران باید با توجه به جثه بدنی خود ساعت مشخصی از روز را به ورزش کردن برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن در این ایام انتخاب کنند.

محمد جواد شکاری اردکانی متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، گفت: با توجه به آنکه روزها رو به بلندی است بهتر است روزه داران ورزش های سبک را برای این ایام انتخاب کنند تا از آسیب های احتمالی پیشگیری شود.

وی افزود : به دلیل طولانی بودن روز و گرم بودن هوا استخر به شرطی که سر به طور کامل زیر اب نرود توصیه می شود و انجام هرگونه ورزشی بعد از افطار بلامانع است.

وی بیان کرد: روزه داری با کاهش گلیکوژن و گلوکز(قند خون بدن) که 2 ماده معدنی ضروری برای بدن هستند همراه است،از این رو روزه داران نباید در طول روز به انجام فعالیت های بدنی سخت بپردازند و حتی الامکان ورزش را به ساعات پایانی روز(9 شب به بعد) موکول کنند.

شکاری ادامه داد در ماه مبارک ماه رمضان از خوردن بیش از حد در زمان افطار جلوگیری شود, بلکه صرف غذا را به چندین مرحله  صرف غذای سبک آغاز کنند, چون فرآیند هضم غذا و جذب آن زمان می خواهد در نتیجه  یک استراحت کوتاه انجام شود و حدود سه ساعت بعد خوردن افطار به ورزش سبک (پیاده روی ) پرداخته شود.

وی در خصوص بهترین بازه زمانی برای ورزش کردن، اظهار داشت: هر فردی با توجه به جثه بدنی خودش باید بهترین زمان را برای تحرک و فعالیت بدنی انتخاب کند. به عنوان مثال افرادی که جثه ضعیفی دارند و در ایام ماه رمضان ناتوان می شوند باید بعد از افطار به ورزش کردن مشغول شوند در صورتی که افرادی که از توانایی بدنی بیشتری برخوردارند می توانند اوایل صبح را برای ورزش کردن انتخاب کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید