روزه داری، فرصت خودسازی و ترکیه نفس است

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از آستان، دکتر رضا احمدی، روان شناس و مدرس دانشگاه با بررسی ابعاد روان شناختی ماه مبارک رمضان گفت: تزکیه نفس با اتصال به منبع وجودی و برقراری ارتباطی محکم تر در واقع فرصتی برای خودسازی یا اصطلاحاً تحقق نفس در روانشناسی است. افراد در این ماه تلاش می کنند صفات شخصیتی خود را برای مدتی مرور کنند. افراد تلاش می کنند در ماه مهمانی خدا مسائلی را که باعث آزار خود و دیگران شده است را کنار گذاشته و روابط اجتماعی خود را به نوعی اصلاح کنند.

این مدرس دانشگاه در ادامه بیان کرد:خود ارزیابی ارگانیسمی در دیدگاه های انسان گرایانه به معنی چک کردن باورهای کنونی با امیدواری های آینده است که یک موجود زنده را می تواند رو به جلو حرکت دهد و یا اینکه مانع پیشرفت او شود و این موضوع به نوع برداشت فرد از تفاوت وضعیت کنونی او با وضعیت مطلوب نظرش بستگی دارد و حرکت بسوی آن نیز اقدامی امیدوارانه برای رفع موانع مسیر ترقی اوست.

وی تاکید کرد: روزه گرفتن می تواند از این دیدگاه رفتارهای اشتباه گذشته را مبدل به رفتارهای جدید کند. نکته حائز اهمیت دیگر اثر پیگمالیون در روانشناسی است که معتقداست تمام رفتارهای ما در ارتباط با دیگران به شکل گیری باورهای طرف مقابل منتهی می شود و او با باورهای شکل گرفته با ما متقابلاً رفتار می کند که خود در شکل گیری باورهای ما موثر است و به همین ترتیب ما بر اساس باورهای شکل گرفته از رفتار طرف مقابل به رفتار جدید یا تکرار رفتار قدیمی می پردازیم.

این عضو هئیت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در این حلقه ارتباطی تشکیل شده که نقطه شروع آن رفتار ماست و نقطه اتمام آن هم باز رفتار خودمان، می توان با اندکی تغییر رفتار سرانجام رفتارخود را اصلاح کنیم و این می تواند با تزکیه نفس و تبدل رفتار در ماه مبارک رمضان هم صورت گیرد. با مناجات کردن و مستحکم نمودن پیوندهای پوسیده قبلی یا ایجاد پیوند جدید اثرات مثبت آن به خودمان برمی گردد و به سادگی رویه زندگی ما تغییر می کند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید