روسیه بازرگانان ترک را توقیف کرد/ منع ترخیص محموله های ترکیه ای

0

گیگر :

 روسیه در ادامه اقدامات خود پس از عملیات نظامی ترکیه در ساقط کردن جنگنده سوخو 24 روسی بر فراز سوریه، یک گروه از بازرگانان ترکیه ای را که برای فعالیت در نمایشگاه بین المللی غذایی به استان کراسنودار آمده بودند، توقیف کرد.

روسیه بازرگانان ترک را توقیف کرد/ منع ترخیص محموله های ترکیه ای شبکه تلویزیونی «کوبان» روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که برگه اقامت این افراد گردشگری بود که با توجه به نداشتن مجوز فعالیت اقتصادی در نمایشگاه باید به کشور خود بازگردند.

همچنین امروز اعلام شد که مقامات سازمان نظارت بر محصولات کشاورزی روسیه شش محموله گوشت مرغ انتقال یافته با کشتی به وزن بیش از 162 تن را در بندر بالتیسک روسیه، توقیف کرده و اجازه انتقال ندادند.

همچنین گمرگ منطقه «نوورا سیسک» در ساحل دریای سیاه روسیه اعلام کرد که کالای وارداتی از ترکیه را از این پس ترخیص نخواهد کرد.

علت این اقدام، رعایت نشدن استاندارد پلمب گذاری محموله ها و همچنین کامل نبودن اسناد گواهی کیفیت و سلامت صادراتی اعلام شده است.

روسیه در واکنش به ساقط شدن جنگنده خود در روز سه شنبه، تدابیری علیه ترکیه اتخاذ کرده است که مهم ترین آن اعلام یک منبع نزدیک به کاخ کرملین مبنی بر لغو برنامه مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری این کشور با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه است است که قرار بود نیمه ماه آینده میلادی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.

منبع نزدیک به کاخ کرملین اعلام کرده است: نشست 15 دسامبر سران به علت سنگینی سایه اقدام ترکیه در ساقط کردن هواپیمای جنگنده سوخو 24 در سوریه، لغو شده و امکان دارد برنامه های دیگر بین دو کشور هم دچار چنین سرنوشتی شود.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سه شنبه شب چند ساعت پس از اقدام نظامی ضد روسی ترکیه، برنامه حضور خود در نشست شورای راهبردی دو کشور را که قرار بود دیروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود، لغو کرد.

موضوع این دو نشست، برنامه ریزی برای عملیاتی کردن راهبرد دو کشور برای رساندن ارزش حجم روابط بازرگانی دو کشور از 30 میلیارد دلار سالانه کنونی به 100 میلیارد دلار تا سال 2025 بود، ولی افزایش تنش ها بر سر سوریه و همچنین ساقط کردن هواپیمای روسی می تواند سطح روابط کنونی را به شدت کاهش دهد.

توصیه اکید منع سفر شهروندان روس به ترکیه، قطع واردات گوشت و توقف ترخیص کالاهای ترکیه ای در گمرکات روسیه، استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس 300، 400و اعزام ناو پرقدرت موشک انداز ضد هوایی ماسکوا به سواحل مدیترانه روسیه همراه از ترکیه بخشی از واکنش های مسکو به اقدام ضد روسی آنکار در دو روز گذشته است.

پوتین هم در واکنش به ساقط کردن جنگنده روسیه، ضمن همدست خواندن ترکیه با تروریست ها، گفت: سرنگون کردن هواپیمای روسی زدن خنجر از پشت به مسکو بود که فداکارانه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و این اقدام بر روابط دو کشور تاثیر خواهد گذاشت.

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید