روسیه برای خطر برخورد سیاره ایی دیگر به زمین آماده می شود!

0

روسیه برای خطر برخورد سیاره ایی دیگر به زمین آماده می شود!

به طور حتم می دانید که برخی از کشورهای توسعه یافته خصوصا در غرب،دارای زراد خانه های اتمی هستند که تعداد کلاهک های هسته ایی که درون آنها نگاه داشته می شود،گاها نامشخص است.اما بد نیست بدانید که این کلاهک ها و موشک های هسته ایی تنها برای استفاده در جنگ نیست.انسان ها و به عبارت بهتر کره زمین همواره در خظر مشکلات فضایی است.

 

شاید در مرحله اول مقداری خنده دار به نظر برسد اما برخی از این کشورها برای دفاع از خاک خود در مقابل تهدیدات بیگانه خارج از جو زمین،تدابیری را اندیشیده اند.از جمله این تهدیدات می توان به برخورد شهاب سنگ و حتی سیارک های کوچک با زمین اشاره کرد.به عنوان مثال در صبح روز ۲۷ بهمن ۱۳۹۱ خورشیدی برابر با ۱۵ فوریه ۲۰۱۳ میلادی در حدود ساعت ۰۹:۱۵ به‌وقت محلی (۰۳:۱۵ به‌وقت جهانی) یک شهاب سنگ بزرگ با حداقل سرعت ۵۴٬۰۰۰ کیلومتربرساعت تقریباً معادل با ۴۴ برابر سرعت صوت، از فراز منطقه اورال جنوبی روسیه عبور کرد و در بالای شهر چلیابینسک متلاشی گردید. به نظر می‌رسد بخش اصلی شهاب سنگ در هنگام سقوط به دریاچه چبارکول برخورد کرده باشد. بنا به برآوردهای آکادمی علوم روسیه، وزن این شهاب سنگ که کی‌ای‌اف-۲۰۱۳ نام گرفت، بالغ بر ۱۰ تن بوده و در ارتفاع ۵۰-۳۰ کیلومتری از سطح زمین براثر برخورد با جو در هوا منفجر و متلاشی شده است. رادارها تا قبل از برخورد این شهاب سنگ را شناسایی و رهگیری نکرده بودند. شهاب سنگ چلیابینسک بزرگترین جرم آسمانی است که در یک قرن اخیر، بعد از برخورد تونگوسکا در سال ۱۹۰۸، به زمین اصابت می‌کند.

به گفته دان یومانس، رئیس برنامه اجرام نزدیک به زمین ناسا، این جرم می‌تواند در کلاس سنگ‌های آسمانی طبقه‌بندی شود. بنا به برآوردهای اولیه سازمان فضایی فدرال روسیه این جرم آسمانی طول مسیر کوتاهش را با سرعتی در حدود ۳۰ کیلومتربرثانیه طی کرده است. مجروحان این حادثه بالغ بر ۱۰۰۰ نفر اعلام گردید که بیشتر آن‌ها در اثر شکستن و خرد شدن پنجره‌ها دچار مصدومیت شده بودند، همچنین حال دو تن از مجروحان نیز وخیم گزارش شد. بر اثر انفجار این شهاب سنگ و تاثیرات آن به شش ساختمان در منطقه مذکور آسیب وارد آمد. نور خیره‌کننده‌ای دراثر سوختن این جرم در آسمان پدید آمد که به اندازه‌ای روشن بود که بر شهر چلیابینسک سایه افکند و در استان سوردلوفسک، اورنبورگ و قزاقستان نیز قابل رویت بوده‌است.البته بد نیست بدانید که احتمال برخورد شهاب سنگ با سقف خانه شما بدون در نظر گرفتن احتمال اینکه به شمایی که در خانه هستید هم برخورد کند، یک به ۱۸۲ تریلیون و ۱۳۸ میلیارد و ۸۸۰ میلیون است.

اما طی آخرین اخبار حاصله،دانشمندان روسیه در حال برنامه ریزی به منظور پرتاپ موشک های قاره پیمای نظامی به فضا هستند.این اقدام توسط محققان برجسته مرکز Makeyev در حال انجام و پیگری است.هدف از این کار نابودی برخی اجرام آسمانی توصیف شده است.دانشمندان روسیه قصد هدف گیری سیارک “آپوفیس” را دارند چرا که آنها معتقد هستند که این سیارک به احتمال زیاد در سال 2036 به طور خطرناکی به زمین نزدیک خواهد شد و برخورد آن با سیاره ما،می تواند به نابودی گسترده بیانجامد.این محققان معتقد هستند که آماده سازی موشک های قاره پیما به منظور هدف گیری این اجرام در فواصل بسیار دور ضروری است چرا که زمین همواره در خطر برخورد با آنها قرار دارد.از سوی دیگر ناسا احتمال این برخورد در سال 2036 را کاملا منتفی و بی خطر می داند.پرتاب چنین موشکی به فضا کار آسانی نیست چرا که نه تنها برگشت سرمایه وجود ندارد،بلکه هزینه پرتاب آن خصوصا سوخت،به میلیون ها دلار خواهد رسید و این منوط به دستور مستقیم دولت است. دفتر طراحی Makeyev در 16 دسامبر سال 1947 در روسیه افتتاح شد.یکی از افتخارات آن نیز توسعه و طراحی راکت OKB-1 است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید