رونمایی از آی‌او‌اِس ۱۰

0

گیگر :

روز ۲۴ خرداد ماه شرکت اپل جدیدترین نسخه پلت‌فرم دستگاه‌های همراه خود را معرفی کرد. طبق ادعای شرکت اپل، آی‌او‌اس ۱۰ بزرگ‌ترین رویداد در تاریخ آی‌او‌اس محسوب می‌شود که در ادامه به ۱۰ ویژگی جدید و مهم آن اشاره شده است.

۱. واسط کاربری
شرکت اپل قفل صفحه این سیستم‌عامل را مجددا طراحی کرده است. حالا طراحی جدید قفل صفحه از گزینه بیدار شدن پشتیبانی کرده و دسترسی راحت‌تری به دوربین فراهم می‌آورد. برای دسترسی به دوربین کافی است قفل صفحه را به سمت چپ بلغزانید. اگر قفل را به سمت راست بلغزانید، به صفحه ویجت‌ها می‌رسید.
بخش نوتیفیکیشن‌ها نیز مجددا طراحی شده و ویجت‌ها و نوتیفیکیشن‌ها به شکل حباب دیده می‌شوند. مرکز کنترل نیز به دو شکل تنظیم می شود؛ یکی به حالت لولایی و دیگری با کنترل‌های موزیک. همچنین این طراحی نیز از حباب‌ها بهره می‌برد. علاوه بر این، اگر از اپلیکیشن جدید هوم که میان‌برهایی برای صفحه خانه فراهم می‌آورد، استفاده می‌کنید، یک سربرگ سوم نیز در مرکز کنترل مشاهده خواهید کرد.
شرکت اپل قابلیت تاچ سه‌بعدی را در این سیستم عامل قوی‌تر کرده و حالا می‌توانید با استفاده از تاچ سه‌بعدی به اطلاعات بیشتری از نوتیفیکیشن‌ها یا حتی اپلیکیشن‌های صفحه خانه دسترسی داشته باشید.

۲. سیری
سیری نیز یک سری به‌روزرسانی مختص خود با قابلیت‌های جدید به دست آورده است. با این حال مهم‌ترین تغییر سیری، باز کردن سیری برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن است. حالا سیری می‌تواند از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی غیراپل نیز پیام ارسال کند. سیری جدید حتی می‌تواند در میان اپلیکیشن‌های عکس شخص ثالث به دنبال عکس بگردد، تماس‌های صوتی از طریق اینترنت برقرار کند یا پرداخت‌ها را نهایی کند.

۳. کیبورد کوئیک تایپ
این کیبورد از طریق هوش سیری بهبود یافته و حالا می‌تواند آنچه می‌خواهید بگویید یا جواب دهید را حس کند. این کیبورد پیام‌های شما را می‌خواند و به شما پیشنهاد می‌دهد رویدادی را ایجاد کنید؛ موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید یا آدرس اخیر خود را به یاد آورید و بهترین ویژگی آن این است که از تایپ چند زبانی پشتیبانی می‌کند.

۴. فوتوز
اپلیکیش فوتوز در آی‌او‌اس جدید بهبود یافته و قابلیت‌هایی به دست آورده که چندین سال است در اندروید وجود دارد. حالا این اپلیکیشن عکس‌ها را روی نقشه به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید آن‌ها را بر اساس چهره دوستانتان طبقه بندی کنید. یکی از قابلیت‌های جذاب این اپلیکیشن، طبقه بندی عکس‌ها بر اساس خاطرات است. این قابلیت عکس‌ها را اسکن کرده و آن‌ها را به صورت اتوماتیک بر اساس منظره خاص، حیوانات، افراد، موضوعات و معیارهای مختلف دیگر در آلبوم‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند.

۵. مپز
اپلیکیشن مپز نیز تغییراتی داشته که از طریق پیشنهاد سریع‌ترین مسیر با پیگیری ترافیک اطرافتان و نمایش مکان‌های نزدیک در طول روز به شما کمک می‌کند. این اپلیکیشن حتی می‌تواند برایتان جا رزرو کند.

۶. اپل میوزیک
حالا اپل میوزیک یک واسط کاربری جدید و اصلاح شده دارد که پیدا کردن آهنگ مورد علاقه کاربر و سازماندهی آن را راحت‌تر می‌کند.

۷. نیوز
حالا اپلیکیشن نیوز نیز واسط کاربری جدیدی دارد. این اپلیکیشن می‌تواند موضوعات فرعی برایتان ایجاد کند، مانند زمانی که دوست دارید اخبار مربوط به یورو ۲۰۱۶ را بخوانید و این اپلیکیشن به صورت خودکار یک طبقه فرعی برای یورو ۲۰۱۶ ایجاد می‌کند. اپلیکیشن نیوز جدید از حق اشتراک پشتیبانی می‌کند. در نتیجه می‌توانید محتوای رایگان و پولی را در یک جا ببینید. همچنین نوتیفیکیشن اخبار فوری روی صفحه خانه نمایش داده می‌شوند.

۸. اپلیکیشن خانه
شرکت اپل می‌خواهد تمام وسایل خانه را از طریق اپلیکیشن خانه کنترل کنید. این اپلیکیشن از تمام لوازم جانبی الکترونیکی هوشمند رایج مانند لامپ‌ها، چراغ‌ها، درها، قفل‌ها، دوربین‌ها، تهویه هوا، پنکه، پریزهای برق، دستگاه‌های بخور، زنگ در و غیره پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید آن‌ها را از طریق آیفون خود کنترل کنید.
این اپلیکیشن از تاچ سه بعدی حمایت می‌کند که به عنوان مثال کاهش و افزایش صدا را امکان‌پذیر می سازد.

۹. فون
اپلیکیشن فون نیز به‌روزرسانی شده است. تمام اپلیکیشن‌های شخص ثالث تماس صوتی از طریق اینترنت حالا می‌توانند از همان صفحه تماسی استفاده کنند که اپلیکیشن فون استفاده می‌کند. اپلیکیشن‌های اسکایپ، وایبر و غیره نوتیفکیشن کاملی روی صفحه به همراه عکس، چند گزینه و یک دکمه لولایی برای پاسخ به تماس نشان خواهند داد.
حالا در دفترچه تماس می‌توانید اپلیکیشنی را انتخاب کنید که می‌خواهید با آن با شماره خاصی ارتباط برقرار کنید.
اپلیکیشن ویس میل نیز حالا یک رونوشت کامل از پیام‌هایی که داشته‌اید، برایتان نمایش می‌دهد، البته در صورتی که تمایل داشته باشید. همچنین حالا این اپلیکیشن می‌تواند شناسایی کند که آیا پیامی که از یک شماره ناشناس آمده، اسپم است یا خیر. این قابلیت قبل از ورود پیام به ویس میل فعال می‌شود.

۱۰. مسیجز
در نهایت اپلیکیشن مسیجز نیز بهبود یافته است. قبل از هر چیزی باید بگوییم این اپلیکیشن حالا از گیف‌های زنده و پخش ویدئو در داخل اپلیکیشن مسیجز پشتیبانی می‌کند. هر گونه فایل چند رسانه‌ای را که بتوان پخش کرد، داخل زنجیره پیام‌رسانی پخش می‌شود.
قابلیت دوم مسیجز دسترسی به عکس‌ها و دوربین زنده بدون خروج از مسیجز است. واسط کاربری این اپلیکیشن ظاهر خوبی دارد و احتمالا بسیاری از کاربران آن را خواهند پسندید.
حالا ایموجی‌ها ۳ برابر بزرگ‌تر هستند و می‌توانید با زدن روی آن‌ها، کلمات را جایگزینشان کنید.
همچنین افکت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید در اپلیکیشن آی‌مسیجز به‌کار بگیرید. حتی می‌توانید از افکت خراشیدن برای نمایش پیام استفاده کنید.
حالا این اپلیکیشن از پیام‌های دست‌نوشته نیز پشتیبانی می‌کند. گزینه پیام‌رسانی دیجیتال آپشن نیز ارائه شده است.
اپلیکیشن مسیجز نیز حالا برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن باز شده و به زودی شاهد یک سری اپلیکیشن پیام‌رسانی جدید در اپ استور خواهید بود که تجربه پیام‌رسانی شما را بهبود خواهند بخشید.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید