رونمایی از اولین اتوبوس خودران در بهار ۲۰۱۶

0

گیگر :

یک شرکت نوپای سوئیسی به نام بست‌مایل (BestMile) سیستمی طراحی کرده تا ناوگان وسایل نقلیه خودران را کنترل کند. این شرکت سیستم خود را با برج مراقبت فرودگاه مقایسه می‌کند. اولین قرارداد تجاری این شرکت با شرکتی به نام پست‌باس (PostBus) بسته شده است. پست‌باس یک اپراتور بزرگ اتوبوس در سوئیس و فرانسه است.

بست‌مایل در ژانویه ۲۰۱۴ توسط دو فارغ‌التحصیل از موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) تأسیس شد. از آن زمان تاکنون، این شرکت جدید و مؤسسه تحقیقاتی با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا الگوریتم‌هایی برای حمل‌ونقل عمومی خودران ارائه دهند. این اتوبوس‌ها با ترافیک، عابران پیاده و موانع دیگر روبرو می‌شوند و بایستی رفتاری مؤثر و ایمن با آن‌ها داشته باشند. این سیستم خودران بایستی قابل‌اعتماد و انعطاف‌پذیر باشد و بتواند در کنار سیستم‌های حمل‌ونقل فعلی کار کند. نرم‌افزار بست‌مایل به اپراتورهای این وسایل نقلیه اجازه خواهد داد از راه دور و در صورت نیاز بلافاصله حرکت آن‌ها را نظارت، کنترل و بهینه کنند.

یکی از مؤسسان بست‌مایل، آن کویمانز، یکی از توسعه‌دهندگان پیشرو در زمینه وسایل نقلیه خودران را عاملی مؤثر در ایجاد اولین پروژه تجاری این شرکت می‌داند. وی طی مصاحبه‌ای گفت: «علاقه زیادی به راه‌حل‌های حمل‌ونقل خودران وجود دارد که بخشی از آن به لطف شرکت گوگل ایجاد شده است. شهرها به این موضوع علاقه دارند؛ اما اپراتورهای حمل‌ونقل عمومی نیز به فناوری خودران علاقه نشان داده‌اند و این علاقه روبه افزایش است».

طبق گفته کویمانز، گوگل تلاش می‌کند اتومبیل‌های خودران بیشتری را وارد جاده‌ها بکند؛ اما شرکت بست مایل بر روی حمل‌ونقل عمومی تمرکز کرده است. همچنین پیشرفت‌هایی در زمینه توقف‌های میان مبدأ و مقصد وجود خواهد داشت.

بست‌مایل در حال جمع‌آوری بودجه است تا بتواند فناوری درحال‌توسعه خود را بهبود دهد. پروژه‌های موفق این شرکت در گذشته عبارت‌اند از CityMobil2 که پلت‌فرمی آزمایشی برای سیستم‌های حمل‌ونقل خودران در جاده محسوب می‌شود.

این اتوبوس‌های خودران که حداکثر ۹ سرنشین خواهند داشت، در بهار ۲۰۱۶ در شهر سیون سوئیس معرفی خواهند شد و ۲ سال در مرحله تست باقی خواهند ماند. این اتوبوس‌های برقی توسط شرکتی فرانسوی به نام Nayva ساخته خواهند شد.

cover

پاسخ دهید