رویترز: زلزله “افغانستان” شش ماه بعد از زمین لرزه مهیب نپال روی داد

0

خبرگزاری میزان- خبرگزاری رویترز گزارش داد: زمین لرزه افغانستان؛ شش ماه بعد از زلزله مهیب نپال رخ داد که 9 هزار انسان را به کام مرگ فرو برد.

رویترز: زلزله

گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، رویترز ظهر امروز دوشنبه از کابل گزارش داد: موسسه زلزله نگاری آمریکا امروز دوشنبه زلزله ای را به بزرگی 7/7 ریشتر در افغانستان ثبت کرد.

این زلزله کابل مرکز افغانسان را لرزاند و پس لرزه های آن درشمال کشورهای هندوستان و پاکستان نیز احساس شد . طبق اعلام مسئولان افغان، تاکنون 4 نفر در این زلزله کشته شده اند.

این زمین لرزه درعمق 196 کیلومتری امواج درونی زمین اتفاق افتاد و کانون آن 82 کیلومتری جنوب شرق “فیض آباد” در منطقه بیابانی رشته کوههای “هندوکش” افغانستان بود.

موسسه زلزله نگاری آمریکا دربررسی های اولیه شدت بزرگی این زمین لرزه را 7/7 ریشتر اعلام کرد وسپس این رقم را اصلاح کرد و آن را 6/7 و پس از آن 5/7 اعلام کرد .

هنوز هیچ گزارش فوری از میزان تلفات انسانی و خسارات مادی این زمین لرزه مخابره نشده است اما گزارش های اولیه حاکیست که ساختمانها درکابل بشدت لرزید و پس لرزه های آن در شمال غرب پاکستان و استان “پنجاب” در مرکز این کشور احساس شد.

در “دهلی نو” پایتخت هند هم ساختمانها به مدت بیش ازیک دقیقه لرزیدند وکارکنان سازمانهای دولتی برای نجات جانشان به خیابانها ریختند.

شش ماه پیش نیززمین لرزه مهیبی کشور “نپال” درجنوب آسیا را درتاریخ 24 آوریل /4 اردیبهشت/لرزاند.این زمین لرزه که بزرگی آن درتاریخ این کشور بی سابقه بود ؛ پس لرزه هایش در ماه می جان 9 هزار تن را گرفت و تعداد 900 هزار باب خانه و ساختمان را تخریب کرد.
رویترز ادامه می دهد:منطقه کوهستانی “هندوکش” منطقه ای زلزله خیز است و همواره شاهد وقوع زمین لرزه هایی است که در اثر رانش زمین در شبه قاره هند به زیر سرزمینهای منطقه “اوراسیا” اتفاق می افتد.

این تغییرات ساختاری درونی زمین، سبب آزادشدن حجم عظیمی از انرژی مخرب می شود .
یک دهه قبل نیز در تاریخ 8 اکتبر 2005 یک زمین لرزه 6/7 ریشتری شمال پاکستان را لرزاند و جان 75 هزار انسان را گرفت .
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید