رکورد سنگین‌وزن‌ترین انار جهان در ساوه شکست + عکس

0

‌باغدار ساوجی رکورد سنگین‌ وزن‌ترین انار جهان را شکست.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا، عباس رمقی، باغدار 55 ساله ساوجی صاحب باغی سه هکتاری در منطقه آقدره ساوه است.

این باغدار پر تلاش و زحمت‌کش با پشتکار و زحمات شبانه‌روزی، نظارت مستمر و مدیریت صحیح و همچنین بهره‌گیری از راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی در سنگر تولید محصولات باغی افتخارآفرین بوده و توانست با برداشت متوسط 40 تن در هکتار به بهره‌وری مناسب دست یابد.

وی با آبیاری به موقع، استفاده از کود کمپوست حیوانی، دو بار هرس در سال و سایر فوت‌های کوزه‌گری، محصولات سالمی به دست مصرف‌کننده ایرانی و خارجی رسانده است.

‌تولید هزاران انار با وزن متوسط یک کیلو در باغ وی، پدیده‌ای معمولی است. انارهایی که دانه سیاه و خوش خوراک هستند و کیفیت آنها در منطقه زبانزد است.

براساس این گزارش، آنچه جالب می‌نماید این است که این باغدار برای دومین سال متوالی رکورد سنگین‌وزن‌ترین انار ایران را شکست. وی در حقیقت رکورد سال قبل خود را شکسته است.

در سال 93 وی اناری با وزن یک کیلو و 565گرم تولید کرده بود که رتبه اول را در ایران کسب کرد، اما در سال 94 به این میزان بسنده نکرده و اناری با وزن یک کیلو و 788گرم تولید کرد، جنس این انار تبریزی است.

رتبه دوم انار امسال وی یک کیلو و 604گرم و رتبه سوم یک کیلو و 565گرم وزن داشته است.

این در حالیست که گرمای بی سابقه هوا در تابستان‌های سال‌های اخیر یکی از عوامل آسیب‌زننده به انارهاست، اما با تدابیر به موقع وی این نقیصه به صورت‌های دیگر جبران شده است.

رمقی و سایر باغداران ساوجی از کمبود آب رنج می‌برند و لاجرم می‌بایست به روش‌های بهینه در آبیاری و استفاده از روش قطره‌ای روی آورند اما بوروکراسی اداری و پیچ و خم‌های طویل آن، خستگی را بر جان و تن آنان می‌نشاند.

‌باید دید که آیا بالاخره مسئولان به فکر چاره و گشایشی در امور این باغداران و تلاشگران سنگر تولید هستند؟

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید