ریزگردها هشداری که جدی گرفته نمی شود/ توپ حل مشکل ریزگرد ها در زمین “شرکت های دانش بنیان”

0

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: پدیده گرد و غبار و ریزگردها ۹۵ درصد منشاء خارجی و ۵ درصد آن منشاء داخلی دارد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: گرد و خاک و ریزگردهایکی از معضلات کنونی است که برای حل مسئله آن شرکت های دانش بنیان می توانند نقش موثری در این زمینه داشته باشند و تا حدود زیادی از مقدار آن بکاهند.

وی افزود: از جمله کارهایی که می‌توان برای رفع بیابان زایی انجام داد کاشت گیاهان مختلف زود بازده  است که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل داری‌ باید به این امر توجه جدی داشته باشد.

طباطبایی تصریح کرد: کمبود زیر ساخت های امدادی معضلی است که در بیابان زایی موثر و با ایجاد حوادث و سوختگی در جنگلها و مراتع و نبود امدادهایی مانند بالگرد و آتش نشانی موجب از بین رفتن جنگلها می‌شود.

مدرس دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: موضوع پوشش گیاهان مستعد رشد در سطح زمین برای سفت کردن زمین لازم و از ایجاد گرد و غبار جلوگیری می‌کند.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تاکید کرد: آلودگی هوا در سطح کلان شهرها برای افرادی خطر مرگ ومیر زودرس را افزایش می دهد و با تداوم ریزگردها  تنفس در این شهرها تبعات جبران ناپذیری در پی دارد.

وی ابراز داشت: متاسفانه وضعیت سلامتی در شهرهای آلوده نگران کننده است و در آینده آسیبهای اقتصادی در مناطق آلوده ، جمعیت پایین برای کار و  کاهش رشد نرخ اقتصادی موجب افزایش مرگ و میر و مشکلات جدی در دهه‌های آینده برای شهرهای آلوده را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه وزش گرد و غبار یکی از بلایای طبیعی است که در مناطق خشک و نیمه خشک جهان اتفاق می افتد، گفت: طوفان‌های ماسه و گردو غبار هم علت و هم معلول بیابان‌زایی هستند و آنها قبل از هر چیز از مدیریت ضعیف زمین در مقیاس جهانی حکایت و درباره برهم خوردن تعادل میان انسان و طبیعت هشدار می دهند.

طباطبایی بیان کرد: حدود ۴۰ درصد سطح زمین را مناطق خشک تشکیل می‌دهد که محل زندگی و اسکان حدود یک میلیارد نفر از جمعیت کره زمین است.

وی افزود : زندگی و سلامت یک میلیارد نفر جمعیت که عمدتا در مناطق آفریقا و آسیا و در بیش از ۱۰۰ کشور ساکن هستند مطرح است. برای مثال بیابان‌های آفریقا منشاء اصلی ریزگردها و طوفان‌های گرد و غبار در دنیا بوده به نحوی که تنها بیابان ساهارا سالانه ۷۰۰ میلیون تن گرد و غبار را وارد اتمسفر می کند.

مدرس دانشگاه خوارزمی گفت: کشور ما ایران بیابانی و ۳۰ درصد مساحت کشور را مناطق خشک و نیمه خشک در برگرفته و همچنین موقعیت جغرافیایی کشور از جمله نزدیکی به عربستان به عنوان یکی از پنج کانون اصلی ریزگردها در جهان محسوب می‌شود.

طباطبایی عنوان کرد: ایران با همسایگی کشور عراق که ۴۰ درصد مساحت آن را بیابان تشکیل می دهد، جزوکشورهایی است که در معرض بیابان‌زایی و طوفانهای گرد و غبار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها ۹۵ درصد منشاء خارجی و ۵ درصد آن منشاء داخلی دارد. بنابراین باید به فکر چاره اندیشی بوده و با شناخت دقیق، رصد کردن و پایش علمی و آینده پژوهی کارشناسانه از وخیم‌تر شدن اوضاع اقلیمی منطقه پیشگیری کنیم.

طباطبایی با تاکید بر سیر نزولی بارش در منطقه گفت: خشکسالی به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل تولید گرد و غبار بر کشور ما سایه افکنده به عنوان مثال در کشور عراق میزان آب در دو منبع اصلی یعنی دجله و فرات تا سال ۲۰۵۰ به نصف تقلیل می یابد و در کشور ایران نیز طبق گزارش‌های سازمان هواشناسی در سال آبی ۹۳-۹۴، ۲۷ استان از ۳۱ استان کشور پدیده خشکسالی را تجربه کرده اند و در این سال استان‌هایی مانند خوزستان ۷۷ روز گرد و خاک با دید کمتر از ۵ کیلومتر را در سال داشته اند.

وی اضافه کرد: هرنوع برنامه ریزی برای مقابله با ریزگردها باید با دوراندیشی و شناخت ابعاد این پدیده می باشد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید