رییس پلیس فتا: تلگرام بستر عملیات تروریستی است

0

رییس پلیس فتا: تلگرام بستر عملیات تروریستی است

در حالی که طی هفته های گذشته خبرهای بسیار زیادی درباره اقدامات مربوط به شبکه اجتماعی تلگرام منتشر شد، رییس پلیس فتا با انتقاد از تلاش برای رفع فیلتر شبکه هایی از جمله توییتر که در حال حاضر فیلتر هستند عنوان کرد تلگرام یکی از بسترهای مورد استفاده تروریست ها برای انجام اقدامات خرابکارانه است. 

دو هفته قبل بود که محمود واعظی، وزیر ارتباطات، از تلاش برای رفع فیلتر برخی شبکه های اجتماعی مانند توییتر خبر داده بود و دلیل این کار را حضور بسیاری از مقامات مسئول و بلندپایه کشور در این شبکه عنوان کرد. با این حال با رد این اقدام اعلام کرد “توییتر عاملی برای فعالیت تروریست‌ها است و در نشستی که اخیرا در اسپانیا برگزار شد رسما به مدیر آن اعلام شده است که در حال حاضر بیش از ۷۵۰ هزار نفر در دنیا از داعش طرفداری می‌کنند و تمام فعالیت آنها در توئیتر رخ می دهد”. وی در ادامه پای تلگرام را هم به میان کشید و عنوان کرد پس از توییتر، این تلگرام است که به بستری برای انجام فعالیت های تروریستی تبدیل شده و این امر به گوش مدیر آن نیز رسانده شده است.

در سال های اخیر بحث های زیادی در بسیاری از کشورهای جهان برای مقابله با استفاده تروریست ها از شبکه های اجتماعی و سو استفاده از محیط امنی که این شبکه ها در اختیار کاربران خود قرار می دهند صورت گرفته است اما تقریبا هیچ یک از آنها منجر به فیلترینگ این شبکه ها نشده. سخنان رییس پلیس فتا نیز در حالی مطرح می شود که حتی با وجود فیلتر کردن شبکه های اجتماعی فیلتر نشده، امکان تغییر IP و دور زدن سامانه های فیلترینگ برای همه کاربران از جمله تروریست ها وجود دارد و نمی توان به صرف فیلتر کردن یک شبکه اجتماعی مانع سو استفاده برخی از کاربران آن شد. هفته گذشته نیز معاون وزیر ارتباطات نیز از مشخص شدن وضعیت تلگرام طی 10 روز آینده (در هفته جاری) خبر داده بود و از برخورد سخت از طریق فرآیندهای قانونی در صورت عدم همکاری مدیران این شبکه اجتماعی سخن گفت. به نظر می رسد در نتیجه همین سخنان بوده است که پاول دوروف روز گذشته اعلام کرد برخی CDN های مورد استفاده برای کانال های پرطرفدار با بیش از 100 هزار عضو به داخل ایران منتقل شده اند که به معنی نگهداری تصاویر و ویدئوهای به اشتراک گذاری شده در این کانال ها به صورت رمزنگاری شده در داخل کشور است. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید