زاکربرگ و قولش – شروع فروش 99 درصد از سهام فیسبوک برای خیریه

0

زاکربرگ و قولش – شروع فروش 99 درصد از سهام فیسبوک برای خیریه

در دسامبر سال گذشته مدیرعامل شرکت فیسبوک که به تازگی پدر هم شده بود، نامه ای به دختر تازه متولد شده ی خود “مکس” نوشت. به عنوان بخشی از این طرح مارک و همسرش پریسیلا متعد شدند که 99 درصد از سهام فیسبوک را چیزی در حدود 45 میلیارد دلار ارزش داشت صرف امور خیریه کنند.

زاکربرگ در بخشی از نامه خود نوشت:

“ما 99 درصد ار سهام فیسبوک یعنی چیزی در حدود 45 میلیارد دلار را در طول حیات خود به پیشرفت این ماموریت خطیر اختصاص میدهیم. ما میدانیم که این سهم اندکی در مقایسه با تمامی منابع و استعدادهایی است که در حال حاضر بر روی این موارد کار میکنند، اما میخواهیم آنجه را که در توان ما است انجام دهیم تا در این راه با دیگران همراه و همگام شویم. میدانیم که سوال های زیادی در خصوص نجوه ی اجرای این تصمیم وجود دارد، اما در آینده توضیحات بیشتری خواهیم داد. مکس، ما عاشق تو هستیم و مسولیتی خطیر در تبدیل جهان به مکانی بهتر برای تو و تمامی کودکان بر عهده داریم. برای تو زندکی مملو از چنین عشق و امیدواری و لذتی که تو به ما اهدا کردی آرزومندیم. بی صبرانه منتظر آنچه تو برای این دنیا به ارمغان خواهی آورد هستم.”

آینده از راه رسید و جمعه ی گذشته مارک و همسرش  اولین گام را در راه عمل به قول خود برای ساختن یک دنیای بهتر برداشتند. آنها 767,905  سهم از سهام فیسبوک را به بنیاد خیریه خودشان یعنی (CZI) که مخفف  Chan Zuckerberg Initiative  است، اهدا کردند. ارزش این سهام در حدود 95 میلیون دلار است. بنیاد خیریه چان و زاکربرگ بطور دقیق مشخص نکرده است که قصد دارد این پول را صرف چه کاری کند. اما انتظار میرود در تعهد اولیه خود آن را صرف خدمت به آموزش و پرورش، بهداشت و علم کنند. اولین سرمایه گذاری CZI، کمک به صندوق Andela بود. آندلا استارتاپی برای توسعه آموزش و پرورش، با ماموریت برداشتن شکاف تکنولوژی های رو به رشد، در کشورهای در حال توسعه بود.

در این میان عده ای معتقدند که موسس فیسبوک به قصد فرار مالیاتی اقدام به امور خیریه کرده است. چون طبق قوانین خاص و بسته به قانون هر کشوری، انجام امور خیریه باعث کم شدن درصدی از مالیات پرداختی میشود. اما حتی اگر قصد زاکربرگ و همسرش برخورداری از تخفیف مالیاتی بوده باشد، باز هم گناهی به گردنشان وارد نیست. آنها تنها از قوانین موجود بهترین استفاده را کرده اند و به جای پرداخت پول به دولت آن را به بهبود وضعیت کودکان اختصاص داده اند و تحت هر شرایطی و با هر منطقی عمل آنها قابل ستایش است.

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید