زایمانی بدون درد داشته باشید(1)

0

استفاده از این روش برای کاهش درد در حین زایمان طبیعی در ایالات متحده بسیار متداول است.لذا بیشتر زنان اقدام به زایمان طبیعی با این روش می‌کنند.

استفاده از این روش برای کاهش درد در حین زایمان طبیعی در ایالات متحده بسیار  متداول است.لذا  بیشتر زنان اقدام به زایمان طبیعی با این روش می‌کنند. لازم به ذکر است که تزریق داروی ضد درد به ناحیه ستون فقرات باید  به وسیله ی  متخصص بیهوشی صورت می گیرد.

بی حسی اپیدورال چیست؟
این نوع بی حسی، درد مداوم در قسمت تحتانی بدن فرد را سرکوب می‌کند و این امکان را به فرد می‌دهد که بدون بی هوشی درد خود را احساس نکند. اگر خانم بارداری بخواهد نوزاد خود را با بی حسی اپیدورال به دنیا بیاورد، داروهای ضد درد (با تشخیص متخصص بیهوشی)  به وسیله ی لوله‌ای به منطقه‌ای خاص در ناحیه ستون فقرات او (نخاع) وارد می‌شود. این داروها، پیام‌های دردی را که از نخاع به طرف مغز می‌روند، سرکوب می‌کنند.

زایمان بدون درد چیست؟

متخصص بیهوشی، پشت مادر باردار را مواد خاص ضدعفونی می‌کند و سپس سوزن توخالی را وارد استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌کند. زمانی  که سوزن در فضای اپیدورال قرار گرفت سپس داروی ضد درد را  به وسیله ی لوله نازک کاتتر وارد بدن مادر می‌کنند و  به دلیل اینکه اعصاب انتقال دهنده حس درد، سرکوب می‌شوند درد فرد کاهش پیدا می‌کند.لذا  مادر با تحمل کم‌ترین درد حاصل از انقباضات رحمی و خروج نوزاد از رحم می‌تواند خاطره خوبی از زایمان طبیعی داشته باشد.

انجام تنفس عمیق از طریق بینی باید توسط مادر انجام بگیرد. استفاده از این روش اگرچه ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می‌برد، اما لازم به ذکر است که متخصص بیهوشی و متخصص زنان با تجربه ای  را برای این کار می‌طلبد تا همه چیز به خوبی پیش برود.

چه زمانی می‌توان از اپی دورال در طی زایمان طبیعی استفاده کرد؟
هر خانم بارداری می‌تواند در هر مرحله از مراحل زایمان خود درخواست بی حسی اپی دورال داشته باشد. بیشتر  زنان باردار  موقعی طلب دریافت این بی حسی را دارند که درد زایمان شدید شده است و دهانه رحم معمولا بین ۵ تا ۶سانتی متر باز شده است. لوله وارد شده برای تزریق بی حسی اپی دورال می‌تواند تا آخر زایمان و خروج جفت در بدن مادر باقی بماند و حتی می‌تواند درد ناشی از بخیه ها را تسکین  بخشد.

آیا داروهای بی حسی اپیدورال بر جنین اثر می‌گذارند؟
زایمان طبیعی بدون درد با وارد کردن دارو از طریق لوله ای نازک به ناحیه ستون فقرات مادر انجام می‌گیرد.

 اما آیا این داروها بر سلامت جنین اثر می‌گذارند؟ باید گفت که  بعضی  داروهای استفاده شده در بی حس ی اپی دورال در دوزهای بالا (بیش از ۱۰۰ میکروگرم) می‌توانند از جفت عبور کنند و بر جنین اثر  نماید مثلا بر تنفس جنین اثر  بگزارد و او را دچار مشکل سازد.

ادامه دارد …

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

لینک مطلب

پاسخ دهید