زایمانی بدون درد داشته باشید(2)

0

استفاده از این روش برای کاهش درد در
حین زایمان طبیعی در ایالات متحده بسیار  متداول است.لذا  بیشتر زنان اقدام
به زایمان طبیعی با این روش می‌کنند. لازم به ذکر است که تزریق داروی ضد
درد به ناحیه ستون فقرات باید  به وسیله ی  متخصص بیهوشی صورت می گیرد. در مطلب پیش در به روش اپیدورال و زایمان بدون درد اشاره شد که در ادامه معایب و مزایای این روش آمده:


مزاياي استفاده از بي حسي اپيدورال:
کاهش درد در حين زايمان طبيعي که هدف اصلي اين روش مي‌باشد.

زایمانی بدون درد داشته باشید(2)

اگر زن بارداري داراي فشار خون بالا باشد، معمولا براي انجام زايمان طبيعي با مشکل روبرو مي‌شود، اما اين روش مي‌تواند به کاهش فشار خون او کمک کند.

مادر در حين زايمان هوشيار است و مي‌تواند انقباضات رحم خود را بدون درد زايمان حس کند و لحظه به دنيا آمدن نوزاد خود را به خوبي درک کند.

اگر اين روش در کشوري مانند ايران که آمار زايمان سزارين بالايي دارد همه گير شود هم به نفع مادران است و هم به نفع نوزادان و در کل سلامت مادر و کودک را تا حد زيادي ارتقا مي‌بخشد. اگر مادران در جامعه ما بدانند که زايمان طبيعي بدون درد هم امکانپذير است، بسياري از مادراني که به علت فرار از درد طبيعي به سراغ سزارين مي‌روند، به اين روش روي مي‌آورند.

معايب استفاده از روش اپيدورال:
گاهي ديده شده است که استفاده از اين داروها ماثر واقع نمي‌شود و تنها بخش‌هايي از شکم مادر بي حس مي‌شود و تا حدي درد زايمان طبيعي را دارند (حدود يک در هر هشت نفر). در اين صورت متخصص بي هوشي بايد دوز دارو را افزايش دهد.

ممکن است حس خارش در فرد ايجاد شود که معمولا شديد نمي‌باشد.

ممکن است فرد احساس لرزش داشته باشد.

احتمال بروز تب در فرد وجود دارد.

ممکن است پاهاي فرد احساس ضعف و يا سنگيني پيدا کند و نياز به ماندن در رختخواب باشد.

فرد بايد هر چند وقت يکبار وضعيت خود را بر روي تخت تغيير دهد تا مناطقي که دچار بي حسي شده‌اند، زخم نشوند.

ممکن است بر توانايي فرد براي دستشويي رفتن تأثير بگذارد و فرد مجبور به استفاده از سوند براي تخليه مثانه خود شود.

مادراني که با اين روش نوزاد خود را به دنيا آورده‌اند، بايد بعد از زايمان تحت نظر باشند. فشار خون مادر هر 5 دقيقه يکبار پس از شروع بي حسي اپي دورال چک مي‌شود. همچنين تپش قلب جنين نيز بايد در 30 دقيقه اول پس از شروع اين روش بررسي شود. اين بررسي‌ها به اين دليل است که بي حسي اپي دورال مي‌تواند فشار خون را پايين بياورد.

مرحله‌اي که نوزاد بايد با فشاري که مادر مي‌آورد خارج شود و اصطلاحاً به دنيا بيايد، در اين روش زياد طول مي‌کشد، زيرا مادر احساس درد نمي‌کند و عجله‌اي براي فشار ندارد. در اين حالت پزشک بايد مادر را تشويق کند که با فشار نوزاد را به دنيا آورد. متأسفانه شانس استفاده از فورسپس در اين روش زياد مي‌باشد.

اگر سوزن اپي دورال، به کيسه اطراف ستون فقرات آسيب بزند و مايع آن نشت پيدا کند، مادر به سردردهاي شديد مبتلا مي‌شود.

هشدارها:
استفاده از اين روش اگرچه ترس بسياري از مادران را براي زايمان طبيعي از بين مي‌برد، اما لازم به ذکر است که متخصص بيهوشي و متخصص زنان خبره‌اي را براي اين کار مي‌طلبد تا همه چيز به خوبي پيش برود.

در صورت اشتباه متخصص بيهوشي، مادر پس از زايمان به آسيب‌هاي عصبي دائمي دچار مي‌شود.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

لینک مطلب

پاسخ دهید