زبان انگلیسی میراث نامبارک امپراطوری/ رواج اجباری زبان انگلیسی چگونه زبان های بومی را منقرض کرد؟

0

فراهانی 4به گزارش گروه فضای مجازی میزان به نقل از اتاق خبر، پانصد سال پیش فقط ۵ تا ۷ میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت میکردند و تقریباً همه آنها ساکن انگلیس بودند ولی امروزه بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان انگلیسی صحبت میکنند.

* گسترش زبان انگلیسی دلایل سیاسی داشت نه دلایل ماهیتی

گسترش زبان انگلیسی تقریباً هیچ ربطی به ساختار و ماهیت این زبان ندارد و دلایل اجتماعی و سیاسی باعث گسترش این زبان شده اند.

بعد از هزار سال گسترش زبان انگلیسی در انگلیس، زبان انگلیسی توسط دریانوردان، سربازان، مسافران، تجار و مبلغان مذهبی این امپراتوری به سراسر دنیا کشیده شد

* آمریکا تدریس هر زبانی به جز انگلیسی را در مدارس و خانه ها ممنوع کرده بود!

بعدها در فرآیند طراحی ایالات متحده آمریکا پدران بنیانگذار آمریکا اهمیت زبان برای هویت ملی را بخوبی میدانستند. زبان اکثریت ساکنان آمریکا انگلیسی بود و باید این زبان را رواج میدادند. در اوایل قرن بیستم چندین ایالت آمریکا تدریس زبان خارجی در مدارس خصوصی و در خانه ها را ممنوع اعلام کردند

این فقط آمریکا نبود که به زبان انگلیسی روی خوش نشان داد. در اوایل قرن بیستم بیش از یک چهارم کره زمین تحت لوای امپراتوری انگلیس بود و تازه این رقم جدای از آمریکاست که آنهم زبانش انگلیسی بود. بهمین جهت این جمله رایج شد که «آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمیکند»!

* گسترش زبان انگلیسی میراث نامبارک امپراطوری!

امروزه دیگر آن امپراتوری به آن وسعت سابق نیست ولی زبان انگلیسی هنوز هم در مستعمرات سابق انگلیس نقش مهمی دارد

اکنون زبان انگلیسی در ۷۵ کشور زبان رسمی یا زبان غالب است که اینهم میراث امپراتوری انگلیس است.

* رواج اجباری زبان انگلیسی زبان های بومی را منقرض کرد

در بعضی از مستعمرات انگلیس همچون آمریکا، کانادا و استرالیا که انگلیسیهای زیادی به آنجا مسافرت کرده بودند، حضور فرهنگ و زبان انگلیسی باعث انقراض تقریبی زبان و فرهنگ بومی ساکنان آن مناطق شد.

البته زبان انگلیسی اولین زبان استعمار اروپایی نبود و قبل از آن زبان پرتغالی و زبان هلندی هر کدام یک قاره را فتح کرده بودند. همین اواخر و در قرن نوزده میلادی زبان انگلیسی هنوز زبان رسمی و غالب بین المللی نبود و زبان فرانسوی این نقش را برعهده گرفته بود.

اگر آمریکا در قرن بیستم اوج نمیگرفت امروزه نیز زبانهای دنیا وضعیت متفاوتی داشتند.

* گسترش جبری زبان انگلیسی پس از جنگ جهانی دوم

ضمناً میراث فرهنگی دهه های پس از جنگ جهانی دوم نیز در رشد زبان انگلیسی بعنوان زبانی جهانی نقش مهمی دارد.

آمریکا در سالهای پس از جنگ جهانی دوم دهها میلیارد دلار وام بلاعوض در اختیار کشورهای اروپایی گذاشت تا به بازسازی کشورشان بپردازند و همین باعث گسترش روزافزون زبان انگلیسی شد. در عین حال موسیقی آمریکایی هم به آن کشورها صادر میشد، فیلمهای هالیوودی علاقه بسیاری را در سراسر جهان جلب کرد و سریالهای تلویزیونی آمریکایی همچون الگوهای نفوذ فرهنگی شدند!

این فقط موسیقی آمریکایی نبود که زبان انگلیسی را به دیسکوها و خانه های سراسر دنیا برد بلکه گروههای موسیقی انگلیسی نیز زبان انگلیسی را به ملتها غالب می کردند
دلایل بسیاری که اغلب سیاسی هستند و کمتر مربوط به ساختار زبان انگلیسی، در دیکته شدن این زبان به کشورها دخیل بوده اند.

* جهانی شدن زبان انگلیسی به دلیل یادگیری آسان و انعطاف پذیری، حرف نامربوطی است/ زبان لاتین 10 قرن مهمترین زبان اروپا بود

بسیاری بر این باورند که دلیل جهانی شدن زبان انگلیسی، یادگیری آسان و انعطاف پذیری زبان انگلیسی است ولی نگاهی به تاریخ نشان میدهد که این حرف نامربوطی است. زبان لاتین بیش از هزار سال مهمترین زبان اروپا بود در حالیکه بطرزی باورنکردنی سخت و پیچیده است. آن زمان زبان لاتین را بهمان دلایلی یاد میگرفتند که امروزه انگلیسی یاد میگیرند

* زبان های دیگر می توانند مانع از نفوذ فرهنگی انگلیس از طریق زبان شوند، اگر …

زبانها و مرزها در طول تاریخ همیشه تغییر کرده اند ولی به احتمال زیاد ما شاهد به زیر افتادن زبان انگلیسی در طی حیاتمان خواهیم بود و این بستگی به اراده ملتها برای درهم شکستن هژمونی فرهنگی انگلیس دارد.

* پیش بینی افول زبان انگلیسی تا سال 2050

مدتهاست اما گفته می شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، ۲۲۰ میلیون نفر گویشور فعلی زبان فرانسوی به ۷۵۰ میلیون نفر خواهد رسید.

ضمن آنکه نرخ رشد جوامع فرانسوی زبان از نرخ رشد جوامع انگلیسی زبان سریعتر است.

بجز کشور فرانسه و مستعمرات سابق مشهور آن یعنی مراکش و تونس و الجزایر، زبان مولیر و مانه در ۲۸ کشور دیگر صحبت میشود که از قضا از جمله کشورهایی هستند که بیشترین رشد جمعیت را دارند. در آفریقا زبان آموزشی در کشورهای مالی و گینه و چاد و کنگو فرانسوی است که نرخ رشد جمعیت در آنها بسیار بالاست.

نرخ بالای رشد جمعیت در این کشورهای آفریقایی باعث خواهد شد که تعداد فرانسوی زبان ها از ۳ درصد کنونی به ۸ درصد در سال ۲۰۵۰ برسد.

علاوه بر این، بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان احتمالاً دچار کاهش جمعیت خواهند شد و پیشبینی میشود تعداد انگلیسی زبانها از ۸ درصد کنونی به ۳ درصد کاهش یابد.

الکساندر ولف که یکی از تحلیلگران زبان فرانسوی است میگوید: «تعداد کسانی که به زبان فرانسوی صحبت میکنند در حال افزایش است و پیشبینی ها هم واقعاً حیرت انگیز هستند».

بنظر وبستر، زبان انگلیسی که در کتابهای آن دوران میدید توسط اشراف و طبقه حاکم انگلستان منحط و فاسد شده بود و تاثیر زبان فرانسوی و سنتها در آن بسیار زیاد بود. او بود که کتابهایی آمریکایی برای خوانندگان و دانشجویان آمریکایی نوشت که نماینده ملتی جوان، مغرور و آینده نگر بودند.

وبستر میخواست املای لغات را منطقی تر کند تا شایسته ملتی شود که بر اساس اصولی پیشرفته بنا نهاده شده بود. وبستر مثالی نایاب از یک نویسنده دیکشنری است که بجای توصیف زبان به تغییر آن اقدام کرد.

تکبر انگلیسی ها برای غالب کردن زبانشان به گونه ای است که اگر در انگلیس از اصطلاحات آمریکایی استفاده کنید تقریباً همه انگلیسی ها آزرده خواهند شد.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید