زنان سرطانی ٢ سال بعد از درمان توانایی بارداری دارند/ ٤٠ درصد موفقيت در درمان زوجين نابارور

0

رييس اولين سمپوزيوم سرطان و حفظ باروری گفت: زنان مبتلا به سرطان 2 سال بعد از درمان كامل می‌توانند باردار شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ جهانگیر رأفت رئیس اولین سمپوزیوم تازه های حفظ باروری در سرطان که امروز در بیمارستان بوعلی برگزار شد، با اشاره به پایین تر بودن سن بیماران مبتلا به سرطان سینه در ایران نسبت به متوسط جهانی گفت: حفظ باروری و شیردهی برای مبتلایان به سرطان بسیار حائز اهمیت است و بر بنیان خانواده و جامعه تاثیر می گذارد که با روش‌های درمانی و پیشگیری از ناباروری می توان از فروپاشی بسیاری از زندگی‌ها جلوگیری کرد.

رئیس اولین سمپوزیوم حفظ باروری در سرطان ادامه داد: اغلب به غلط به بیماران مبتلا به سرطان توصیه می‌شود که هرگز باردار نشوند یا حداقل تا 6 سال از بارداری جلوگیری کنند که تحقیقات نشان داده، بارداری 2 سال بعد از پایان درمان کامل خطرناک نیست، بلکه موجب افزایش طول عمر بیماران نیز می‌شود.

وی تاکید کرد: بیماران باید توجه کنند که در روند درمان سرطان، بارداری برای مادر و فرزند بسیار خطرناک است.

در ادامه احمد وثوق معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان با اشاره به میزان شانس باروری پس از درمانهای ناباروری در زوجین گفت: به طور کلی در مرکز درمانی رویان و سایر مراکز ناباروری در دنیا به طور متوسط 40 درصد زوجین بعد از انتقال جنین بارور می‌شوند که در برخی موارد این شانس کمتر و در موارد‌ی بیش از 40 درصد است و در این بین سن نوع بیماری نازایی و مدت ناباروری در احتمال باروری زوجین تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: دارو درمانی شروع سیکل‌هایی مانند IVF، استفاده از جراحی مانند جراحی آندومتریوز و وار‌یکوسل در آقایان، IUI که در آن سلول جنسی مردانه در محیط آزمایشگاهی به داخل رحم تزریق می‌شود، از روشهای درمان ناباروری در پژوهشگاه رویان است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان درباره روش‌های دیگر درمان ناباروری گفت: در روش ICFI در محیط آزمایشگاه که به هر تخمک به اسپرم وارد شده و بعد از لقاح آزمایشگاهی جنین وارد رحم مادر می‌شود. این روش در بیمارانی که آی وی‌ ا‌ف که در آنها جواب نداده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین روش دیگری به نام پی جی دی به منظور پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی در جنین استفاده می‌شود. در این روش از جنین مناسبی که بیماریهای ژنی و کرومو‌زومی در آن وجود نداشته و کاملا سلامت باشند استفاده می‌شود.

وثوق با اشاره به بخش‌های پژوهشگاه رویان در درمان ناباروری گفت: بخش ناباروری و جراحی مردان و زنان اتاق عمل آی وی ا‌ف  و لاپاروسکوپی کلینیک مراقبت حین بارداری پیگیری نتایج باروری حاصل از درمان ناباروری کلینیک غدد درون ریز، روانپزشکی و تغذیه بخشی از بخش‌های پژوهشگاه رویان در درمان ناباروری است.

وی با اشاره به نحوه ارتباط زوجهای نابارور با پژوهشگاه رویان و بیماران سرطانی گفت: زوجین نابارور به طور معمول از سه روش میتوانند با پژوهشگاه در ارتباط باشند. اغلب زوجینی که به سایر مراکز ناباروری مراجعه کرده و با شکست روبرو شدند به این پژوهشگاه مراجعه می‌کنند. وقت گیری از طریق اینترنت و و‌ب سایت پژوهشگاه،‌تماس  تلفنی و مراجعه حضوری سه روش ارتباط با رویان است.

وی ادامه داد: در بیماران سرطانی که در سنین باروری قرار داشتند و در آینده قصد بارداری دارند برای حفظ باروری و استفاده از بانک تخمدان بیمار باید از مرکز درمانی خود به پژوهشگاه معرفی شده و هماهنگی‌های لازم از سوی مرکز و پزشک وی انجام شود. 

در ادامه روح اله فتحی عضو هیات علمی گروه جنین‌شناسی پژوهشگاه رویان با اشاره به میزان ابتلا به سرطان در ایران گفت: در کشور ما از 100هزار،140  نفر به سرطان مبتلا می‌شوند. سالانه 10 هزار مورد سرطان پستان جدید در ایران شناسایی شده و درصد رشد آن به 6 درصد رسیده است. 5/2 درصد بیماران سرطانی در کشور زیر 11 سال هستند. سالانه 90 هزار مورد جدید سرطان شناسایی شده که 9/44 درصد آن مربوط به زنان است.

وی با اشاره به اینکه دومین علت مرگ و میر در کشور بیماری سرطان است گفت: سالانه 30 هزار نفر به علت این بیماری جان خود را از دست می‌دهند به علت شیوع بالای سرطان در کشور ما پژوهشگاه رویان به منظور حفظ باروری بانک اسپرم، بانک تخمدان را راه اندازی کرده و تحقیقات جدیدی مانند تخمدان مصنوعی برای این منظور انجام می‌شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید