زنده‌شدن نوزاد پس از قطع دستگاه احیاکننده حیات+ تصاویر

0

نفس‌کشیدن نوزادی پس از اثبات مرگ مغزی در او به‌صورت طبیعی باعث بهت و حیرت جهان پزشکی شده است.

به گزارش خبرنگار علمی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، در یکی از اعجاب‌انگیزترین وقایع پزشکی در جهان یک نوزاد پسر3 هفته‌‌ای به‌نام هریسون پس از ابتلا به بیماری مننژیت بسیار شدید با مرگ مغزی مواجه و پس از رضایت والدین پزشکان او را از دستگاه پشتیبان‌کننده حیات جدا کردند اما او به تنفس خود ادامه داده است.

گفتنی است تنفس کودک دچار مرگ مغزی سبب شد تا پزشکان به تکاپو برای حفظ حیات او پردازند، اما در عین‌حال به والدین او هشدار دادند که ممکن است فرزند آنها با مشکلات مغزی متعددی مواجه شود و هرگز امکان راه‌رفتن یا حرف‌زدن را پیدا نکند.

اما در کمال شگفتی این کودک علاوه‌بر بهبود کامل به رشد جسمی و ذهنی خود ادامه داده و در حال حاضر 3 ساله است و تنها دچار ناشنوایی در گوش چپ و اندکی فلج مغزی در سمت راست مغز خود است.

زنده‌شدن نوزاد پس از قطع دستگاه احیاکننده حیات+ تصاویر

اما فعالیت ذهنی این کودک کاملاً طبیعی است و قادر به خواندن و نوشتن است.

براساس تحقیقات در هر سال در کشورهای انگلستان و ایرلند به تنهایی در حدود 3 هزار و 400 مورد ابتلا به مننژیت مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد از هر10 نفر مبتلا یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

زنده‌شدن نوزاد پس از قطع دستگاه احیاکننده حیات+ تصاویر

افراد نجات‌یافته از مننژیت اغلب با مشکلات شدید مغزی، ناشنوایی و قطع عضو مواجه ‌می‌شوند. 

زنده‌شدن نوزاد پس از قطع دستگاه احیاکننده حیات+ تصاویر

متأسفانه هنوز واکسنی که تمام انواع مننژیت را پوشش دهد ساخته نشده‌است.

از جمله علائم بیماری مننژیت می‌توان به مواردی چون تب، استفراغ، سردرد شدید، درد مفاصل، سردی دست و پا، پوست لکه‌لکه شده، تنفس سریع و احساس تنگی تنفس، سفتی گردن، هذیان، بی‌اشتهایی، تشنج و تب اشاره کرد.

درصورت مشاهده چنین علائمی والدین باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید