زنگ خطر افزایش جمعیت در پاکستان/ دو بچه کافی است!

0

خبرگزاری میزان – “دو بچه کافی است” این شعاری است که این روزها زمزمه های آن از پشت درهای بسته اتاق های تصمیم گیری در وزارت بهداشت پاکستان شنیده می شود و بعید نیست این شعار، در کشوری که جمعیت آن به سرعت در حال افزایش است، به زودی به شکل یک قانون نمود پیدا کند.

زنگ خطر افزایش جمعیت در پاکستان/ دو بچه کافی است!به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، طبق آمار رسمی، نرخ کنونی رشد جمعیت در پاکستان، حدود دو درصد است و دولت برنامه هایی برای کاهش این رقم به یک و نیم تا یک و شش دهم درصد دارد.

جمعیت پاکستان در زمان حاضر حدود 185 میلیون نفر است اما مدت ها است که سرشماری دقیقی در این کشور انجام نشده است. آخرین سرشماری این کشور، مربوط به قبل از سال 2000 است.

شهر کراچی پاکستان، با حدود 25 میلیون نفر جمعیت، بعد از شهر شانگهای چین، دومین شهر پرجمعیت جهان است. پیش بینی های نهادهای رسمی پاکستان حکایت از آن دارد که جمعیت کراچی تا 15 سال آینده، 50 درصد افزایش خواهد یافت.

اما در کشوری مثل پاکستان که بخش عمده جمعیت آن در روستاها زندگی می کنند و اعتقاد چندانی به ضرورت داشتن فرزندان کمتر ندارند، اجرایی کردن تصمیم کنترل رشد جمعیت، کار آسانی نیست. چه بسا بسیاری از خانواده در مواجهه با چنین طرحی، آن را مغایر با تفکرات و اعتقادات سنتی خود بدانند و تن به اجرای آن ندهند.

تبلیغات برای داشتن فرزند کمتر در شهرهای بزرگ پاکستان و به ویژه برای زوج های جوان و تحصیل کرده تا حدودی موثر بوده است و نسل جوان و تحصیل کرده پاکستان، اکنون به ضرورت و اهمیت داشتن فرزند کمتر پی برده است.
اما در بسیاری از نقاط این کشور از جمله در ایالت خیبرپختونخوا، مناطق روستایی ایالت سند و بلوچستان، خانواده های کم جمعیت به ندرت یافت می شود. در هر خانه کوچک، حدود 10 نفر، کمی بیشتر یا کمتر، زیر یک سقف و با کمترین امکانات زندگی می کنند.

خانم “سائره افضل تارر” وزیر بهداشت پاکستان معتقد است با اطلاع رسانی و انجام تبلیعات مناسب به ویژه برای زوج های جوان، می توان آنان را نسبت به مزایای داشتن فرزند کمتر آگاه کرد و آنان را متقاعد نمود که فرزند کمتر، به سلامت آینده مردم و کشور کمک خواهد کرد.

بسیاری از خانواده های سنتی در پاکستان که در معرض تبلیغات گروه هایی با عقاید افراطی هستند، کنترل جمعیت را مغایر موازین اسلامی می دانند و این بزرگترین مشکل دولت پاکستان برای اجرای طرح کنترل جمعیت است.

قرار است به زودی کنفرانسی با عنوان “اجلاس ملی جمعیت” در پاکستان برگزار شود. در این کنفرانس، کارشناسان پیشنهادها و راهکارهای مدنظر خود را برای کمک به یافتن راه حلی برای کنترل جمعیت در این کشور ارائه خواهند کرد.

وزیر بهداشت پاکستان، خود نیز بخوبی می داند که اجرای طرح یا قانون داشتن فرزند کمتر در این کشور کار ساده ای نیست. خانم سائر افضل تارر روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی که با هدف مقدمه سازی برای برگزاری اجلاس ملی کنترل جمعیت تشکیل شد، گفت: در پاکستان، بسیاری از مردم و خانواده ها به شعار فرزند کمتر به شدت حساسیت دارند درحالی که در کشورهایی مثل چین، این گونه نیست و تک فرزندی در این کشور به امری رایج تبدیل شده است درحالی که ما در پاکستان حتی با متقاعد کردن خانواده ها نسبت به داشتن دو فرزند هم مشکل داریم.
 
به گفته وزیر بهداشت پاکستان، جمعیت این کشور از زمان استقلال آن در سال 1947 تاکنون شش برابر شده و حالا پاکستان ششمین کشور پرجمعیت جهان است. این مقام عالی بهداشت و درمان پاکستان وضعیت کنونی و نرخ رشد جمعیت این کشور را بسیار نگران کننده و زنگ خطری برای آینده کشور می داند.

براساس گفته های وزیر، پاکستان به لحاظ سرعت و نرخ رشد جمعیت، با هیچ یک از کشورهای مسلمان منطقه قابل مقایسه نیست و این یکی از عمده ترین دلایل عقب ماندن پاکستان از سایر کشورهای مسلمان است.

وزیر بهداشت پاکستان معتقد است که دولت باید اقدامی ضربتی و فوری برای کنترل رشد جمعیت در این کشور اتخاذ کند. به اعتقاد او، افزایش جمعیت هرگز جزو اولویت های ملی پاکستان نبوده است.

نرخ بالای مرگ و میر مادرانی که در زایمان های چهار، پنجم و بیشتر، به ویژه در مناطق روستایی و محروم، جان خود را از دست می دهند، دلیل دیگری برای ضرورت کاهش نرخ جمعیت و کنترل تعداد فرزندان در پاکستان است.

درصورت کنترل نشدن رشد جمعیت در پاکستان، کشوری که دچار فقر، نرخ بالای بیسوادی و بیکاری و نداشتن امکانات و تجهیزات کافی برای تامین نیازهای اولیه و حیاتی مردم است، این کشور با مشکلات فراوان در آینده مواجه خواهد شد.

در حال حاضر، یکی از اصلی ترین صادرات پاکستان، محصولات کشاورزی و غذایی است. در صورتی که جمعیت این کشور بیش از این افزایش یابد، این محصولات به ناچار در داخل کشور مصرف خواهد شد و دیگر چیزی برای صادرات باقی نخواهد ماند. در این صورت پاکستان نه تنها با مشکل افزایش جمعیت، بلکه با مشکل کمبود درآمد و کاهش صادرات مواجه خواهد شد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید