زیان 500 میلیون دلاری مصر از رهگذر سقوط “هواپیمای روسی”

0

خبرگزاری میزان – سقوط هواپیمای مسافربری روسی در شبه جزیره سینا که سبب مرگ 224 گردشگر این کشور شد، به اقتصاد گردشگری مصر در فصل زمستان 500 میلیون دلار زیان وارد کرد.

زیان 500 میلیون دلاری مصر از رهگذر سقوط به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مصر که با اتکای اهرام ثلاثه، موزه های دوران فراعنه و مناطق گردشگری در شرم الشیخ از جذابترین مقاصد برای گردشگران از کشورهای مختلف از جمله روسیه به شمار می رود و هر سال میزبان دومیلیون گردشگر روسی بود، اکنون با دستور قطع پروازهای گردشگری از این کشور مواجه شده است.

پس از قطع پروازها از انگلیس بر فراز شبه جزیره سینا، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه نیز بنا به درخواست سازمان های امنیتی این کشور دستور قطع فوری پروازهای مسافری به این منطقه گردشگری در مصر را صادر کرد.
 
هر سال گردشگران ثروتمند روسی برنامه مسافرت خانوادگی خود را به مصر بگونه ای تنظیم می کردند که در سردترین روزهای زمستان روسیه، به منطقه شرم الشیخ و شهرهای تاریخی مصر سفر کنند که سقوط هواپیمای ایرباس 321 این روند را متوقف کرده است و بر اساس گزارش ها یک سوم از گردشگران منتظر سفر به مصر، اکنون ترکیه را جایگزین مقصد قبلی خود کرده اند.

«حسام الدین الشاعر» رئیس انجمن صنعت گردشگری مصر در این باره گفته است: خسارت مستقیم بر اثر لغو پروازها، رزرو هتل ها و مشاغل وابسته در مراکز گردشگری مصر در فصل زمستان امسال حدود 500 میلیون دلار برآورد می شود.

وی افزود: اگر تا یک هفته دیگر وضع عادی نشود، مصر در طول سال شاهد حدود دو میلیار دلار کسری درآمد گردشگری خواهد شد.

از سوی دیگر نامشخص ماندن دلایل سقوط هواپیمای روسی هشت روز پس از بروز واقعه و چند بار بازبینی و رمزگشایی اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، می تواند دیگر کشورها را نیز به توقف پروازهای مسافری به مصر وادار کند که در این صورت گردشگری این کشور بیشتر متضرر خواهد شد.

دلیل اندیشیدن تدابیر احتیاطی توقف پروازهای گردشگری به مصر، فرضیه تروریستی بودن این واقعه است که هر چند به صورت نهایی تایید یا تکذیب نشده ولی پایه دستور انگلیس برای توقف پروازهای از این کشور به مصر قرار گرفته است.

نتایج تحقیقات انتشار یافته در بررسی های کارشناسان بیانگر آنی بودن حادثه یعنی متلاشی شدن هواپیما در آسمان است، بگونه ای که هیچ اطلاعاتی در باره علت داخلی یا خارجی واقعه در جعبه سیاه ضبط نشده است.

بررسی ها همچنین نشان می دهد که خلبانان هیچ هشداری درباره بروز شرایط غیر عادی هواپیما نداده اند که نشان می دهد حتی زمان کافی نداشتند در برابر شرایط ناگهانی واکنش نشان دهند.

مکالمات خلبانان هواپیمای حامل گردشگران روسی در 20 دقیقه نخست پرواز از شرم الشیخ به سن پترزبورگ و بویژه از زمان قطع تماس با شبکه ارتباط هوایی تا سقوط که چهار دقیقه بوده، عادی است و فقط لحظه بروز حادثه صداهای غیرعادی ثبت شده است که تاکنون نتوانسته به کارشناسان کمکی کند.

کارشناسان مصری و روسی دو روز پس از سانحه سقوط هواپیمای شرکت هوایی کوگالیم اویا (متروجت) در بازرسی محل ضمن رد تروریستی بودن این واقعه، احتمال داده اند متلاشی شدن آن در آسمان بر اثر ایجاد اختلال آنی در سیستم بسته هوا، نفوذ بیرونی و تغییر ناگهانی دمای هوای داخل کابین باشد.

کارشناسان به این امر توجه می کنند که چرا قطعات لاشه هواپیما در گستره ای به طول هشت و عرض چهار کیلومتر پراکنده شده و حتی برخی اشیا دورتر از این مسافت فرود آمده است.

در همین حال پیام و فیلم های منتسب به گروه تروریستی داعش مدعی شده است که هواپیمای روسی را هدف عملیات خود قرار داده که این ادعا توسط مسکو و قاهره رد شده است ولی اعلام کرده اند هر گونه گزینه ای را بررسی خواهند کرد.
/انتهای پبام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید