ساخت تراشه آن هم با کمک نور و صدا!

0

دانشمندان راهی برای تقویت شدت امواج نور در یک ریزتراشه سیلیکونی با استفاده از قدرت صدا یافتند.

برپایه گزارش مجله نیچرفوتونیکس (Nature Photonics)، این تحقیق توسط تیمی به سرپرستی پیتر راکیچ (Peter Rakich) انجام شده است که به وسیله این سیستم موج‌بر، توانایی کنترل دقیق امواج نور و صدا ایجاد می‌شود. با استفاده از این یافته قوی روی تراشه سیلیکون، می‌توان به فن‌آوری جدید در پردازش قدرتمند سیگنال دست ‌یافت. همچنین کاربرد زیاد تراشه سیلیکونی در تکنولوژی امروز، سبب می‌شود تا پژوهشگران برای ایجاد سیستم‌های پیشرفته‌تر بیشتر تحقیق کنند.
بنا به گفته راکیچ، استادیار فیزیک کاربردی و فیزیک دانشگاه یال (Yale) نیوهیون (New Haven) آمریکا، سیلیکون اساس تکنولوژی تراشه‌هاست و با این روش که پیدا کردیم، توانایی ترکیب صدا و صوت در سیلیکون پدید می‌آید تا بدین وسیله کنترل و پردازش اطلاعات به روش تازه‌ای که پیش از این غیر ممکن به نظر می‌آمد، انجام شود. ترکیب این دو توانایی (صدا و نور) به مانند ماشینی است که توانایی حرکت در آب و زمین را دارد.
هرچند گروه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان به سوی تحقیق فناوری هیبریدی تراشه سیلیکونی روی آورده‌اند اما به دلیل ناکارآمد بودن تحقیقات در کاربردهای عملی، از ادامه تحقیق بازماندند. بنا به گفته اریک کیتلوس (Eric Kittlaus)، کارشناس ارشد در آزمایشگاه راکیچ و نویسنده گزارشات این تحقیق، گروه راکیچ از دانشگاه یال برای اینکه این مشکل را حل کند به دنبال راه حلی گشت که البته در این راه چالش آن‌ها علاوه بر اثر متقابل نور و صدا در تراشه، تقویت آن‌ها هم بود.
وی در ادامه می‌گوید: با کنترل دقیق بر اثر نور  و صدا، ما قادر خواهیم بود تا دستگاه‌های علمی کاربردی از جمله نوع جدیدی از لیزر را تولید کنیم.
بنا به گفته‌های پژوهشگران، برنامه‌های کاربردی تجاری برای این فن‌آوری در برخی مناطق وجود دارد، مانند ارتباطات فیبرنوری و پردازش سیگنال. این طرح، بخشی از سیستم تحقیقاتی آزمایشگاه راکیچ است که با تمرکز روی طراحی فن‌آوری ریزتراشه جدید با کمک نور در ۵ سال گذشته تعریف شد، گفتنی است آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی وزارت دفاع آمریکا از این پروژه حمایت کرده است.

فرحناز سپهری

دوست‌دار تازه‌‌های تكنولوژی هستم و می‌خواهم ‌آن‌ها را در اختيار دوست‌داران ديگر هم قرار دهم.


گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید