ساخت ربات دوکاره ایرانی

0


اتاق خبر 24: 

فرزاد چراغپور با اشاره به طرح‌های محققان این مرکز رشد گفت: با توجه به اینکه مرکز رشد واحد پردیس حدود 9 ماه است که راه‌اندازی شده ولی 4 طرح داریم که هم در مرحله تجاری‌سازی قرار دارند و هم در مرحله نمونه‌سازی هستند.

وی افزود: یکی از طرح های ما ربات اسکلت خارجی است که هم دارای کاربرد توانبخشی و هم دارای کاربرد حمل بار است. به این صورت که دست راست این ربات برای کاربردهای توانبخشی به کار می‌رود و دست چپ آن در حمل بار کاربرد دارند.

چراغپور گفت: از دست راست این ربات برای حرکات درمانی و فیزیوتراپی و خطوط تولید بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و دست چپ ربات برای حمل بارهای سنگین استفاده می شود.

وی با بیان اینکه این ربات یک ربات پوشیدنی به ابعاد بدن یک انسان است، اظهار داشت: در واقع دو طرح در قالب یک طرح ارائه کرده‌ایم که دارای کارکرد فیزیوتراپی و قدرتی است.

به گفته وی این ربات در مسابقات رباتیک آزاد ایران شرکت کرده و در میان 35 تیم به مقام ششم رسیده است. همچنین در بین 8 طرح برتر مسابقات رتبه چهارم خلاقیت را کسب کرده است.

این محقق ایرانی در رابطه با خصوصیات این ربات گفت: دست راست ربات که دارای کارکرد فیزیوتراپی است 4 درجه آزادی دارد و دست چپ ربات که دارای کارکرد قدرتی است 3 درجه آزادی دارد.

به گفته وی این ربات قرار است در نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه آزاد ارائه می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید