ساخت ساعتی که می تواند مفهوم زمان را تغییر دهد

0

ساخت ساعتی که می تواند مفهوم زمان را تغییر دهد

در قرن های گذشته برای تعیین مفهوم ثانیه از آونگی استفاده میشد که از یک برج قدیمی آویزان بود. این روش بدون در نظر گرفتن فاکتور نسبیت همچنان هم قابل اجراست اما روش دقیق تر و مدرن تر آن هنوز هم بر اساس حرکت نوسانی بنا شده که این بار نه نوسان یک آونگ از برجی بلند، بلکه حرکات نوسانی اتم های سزیوم تشکیل شده و ساعت های اتمی به این ترتیب مفهوم ثانیه را مشخص می کنند. با این حال اخیرا تیمی از محققان ساعتی را طراحی کرده اند که می تواند مفهوم زمان را برای ما تغییر دهد.

مقاله این تیم که در ژورنال Optica به چاپ رسیده عنوان می کند که از اتم های استرانسیم برای ساخت این ساعت اتمی مدرن استفاده شده است. اتم های استرانسیوم قادر به نوسان سریعتر بوده و به این ترتیب دقت بالاتری در ایجاد ثانیه دارند. اما جالب ترین نکته درباره این ساعت جدید آن است که دقت اندازه گیری آن نسبت به ساعت های سزیومی 0.008 نانوثانیه بهبود پیدا کرده و به این ترتیب هر روز 0.008 نانوثانیه از زمان انسان محو خواهد شد. شاید فکر کنید چنین تغییری به هیچ عنوان قابل درک توسط انسان نیست اما باید بدانید که همین تغییر به ظاهر کوچک می تواند باعث بهبود مسیریابی توسط GPS در مقیاسی به اندازه 1 متر شود. مدیر بخش تحقیقات این گروه آلمانی در بیانیه ای اعلام کرد که آنها قصد دارند گامی بزرگ در راستای بهبود وضعیت اندازه گیری زمان در جهان بردارند.

در حال حاضر به جز این ساعت، دقیق ترین ساعت اتمی جهان با نام NIST-F1 در ایالات متحده و بر پایه اتم های سزیوم ساخته شده که دقت آن به حدی بالاست که در هر 100 میلیون سال تنها در حدود 1 ثانیه خطا خواهد داشت. با این حال ساعت جدید استرانسیومی تقریبا 3.8 برابر دقیق تر از NIST-F1 خواهد بود و به این ترتیب از آغاز پیدایش عالم در 13.8 میلیارد سال قبل تا کنون، تنها 100 ثانیه اختلاف زمانی توسط این ساعت گزارش خواهد شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید