ساخت سریال درباره ایدز شجاعت نمی‌خواهد، غیرت و حمّیت نیاز دارد

0

گیگر:

صحبتهای جنجالی علی خسروی داور فوتبال درباره ایدز

علی خسروی داور و کارشناس مسائل ورزشی با تأکید بر حضور واحدهای شناخت بیماری ایدز و اکران فیلمها و سریالهای آموزشی در مدارس، افزود: شناخت و آگاهی دادن به جامعه یکی از وظایف جدی تمام رسانه های فرهنگی و آموزشی است و در یک کلام ساخت سریال درباره ایدز شجاعت نمی‌خواهد، بلکه به غیرت و حمّیت نیاز دارد.

ساخت سریال درباره ایدز شجاعت  نمی‌خواهد، غیرت و حمّیت نیاز داردگروه سینما و تلویزیون: علی خسروی داور و کارشناس مسائل ورزشی از جمله چهره هایی است که در هفته های گذشته سعی کرده با حمایت از کمپین “هنر+ایدز” میان اهالی سرشناس اجتماع ایران و مبتلایان به ایدز ارتباط برقرار کند.

به گزارش خبرنگار بولتن نیوز، علی خسروی درباره دلایل نپرداختن تلویزیون و سینما به بیماری ایدز با اشاره به اینکه باید سیاست و خط مشی تلویزیون را درباره این نوع مسائل در نظر بگیریم، گفت: در خیلی از سریال های تلویزیونی مسائلی که در جامعه تابو هستند مثل عشق یک مرد مسن به دختر جوان بدون هیچ احتیاطی نشان داده می شود اما به بحث آسیب هایی چون ریشه های ابتلا به اچ.آی.وی که می رسند جرأت تولید محصول ندارند.

این داور فوتبال که مخاطب پیگیر سینما و تلویزیون ایران است با بیان به اینکه خیلی خوب است که رسانه های نمایشی به دنبال تصویرسازی واقعی از جامعه اند، افزود: نمایش منصفانه فقر یا اعتیاد در جامعه خیلی خوب است اما پرسش اینجاست که چرا به همان نسبت به پدیده ای چون ایدز نمی پردازیم.

*درباره قلیان کشی فوتبالیستها و قماربازی آنان حرف می زنند اما درباره ایدز نه!
وی ادامه داد: در برخی ازکشورها که مثل ما داعیه اخلاق‌مداری را هم ندارند خیلی راحت به آگاهی بخشی درباره ایدز و منشأ ابتلا به آن می پردازند و حتی به مخاطبان رفتار با بیماران ایدزی را آموزش می دهند اما در تلویزیون ایران هنوز جرأت پرداختن به این مسأله وجود ندارد.

ساخت سریال درباره ایدز شجاعت  نمی‌خواهد، غیرت و حمّیت نیاز داردخسروی با اشاره به روال برنامه‌هایی چون “نود” گفت: در برنامه‌ای مثل “نود” به صراحت درباره مباحثی مثل قلیان‌کشی فوتبالیستها، فروش کارتهای پایان خدمت جعلی به بازیکنان و قماربازی بازیکنان تیم ملی سخن گفته می شود و یا در برخی برنامه‌های طنز بعضا با لحنی نه چندان محترمانه تقلید حرکات هنرمندان و فوتبالیستها صورت می گیرد اما به طرح مسأله ایدز که می‌رسند دست و پایشان می لرزد.

* ساخت سریال درباره ایدز شجاعت  نمی‌خواهد، بلکه به غیرت و حمّیت نیاز دارد

این داور بین‌المللی فوتبال ضمن اشاره به حضورش در کشور نیجریه که آمار بیماری ایدز بالایی دارد، تصریح کرد: در این کشور که نسبت به سینما و تلویزیون ایران محصولات نمایشی قابل توجهی تولید نمی‌کند، از ابزارهای فرهنگی گسترده‌ای در سطح رسانه‌ها بخصوص تلویزیون، سینما و ایستگاه های اطلاع رسانی سطح شهر برای معرفی بیماری ایدز استفاده می‌شود اما ما حتی به اندازه این کشور آفریقایی هم درباره ایدز سریال سازی نکرده ایم.

وی ادامه داد: متأسفانه در کشورمان با ارائه آمارهای مبهم درباره تعداد و کیفیت شیوع بیماری اچ.آی.وی، اطلاعات نادرستی به مخاطب می‌دهیم و سینما و تلویزیون هم که داعیه جهانی شدن و حرکت کردن با شرایط روز جامعه را دارد، نسبت به تبعات منفی این بیماری سکوت کرده اند وحتی برنامه های چالشی مثل “بیست و سی” هم نسبت به این قضیه بی توجه است.

این کارشناس با تأکید بر حضور واحدهای شناخت بیماری ایدز و اکران فیلمها و سریالهای آموزشی در مدارس، افزود: شناخت و آگاهی دادن به جامعه یکی از وظایف جدی تمام رسانه های فرهنگی و آموزشی است و در یک کلام ساخت سریال درباره ایدز شجاعت  نمی‌خواهد، بلکه به غیرت و حمّیت نیاز دارد.

گفتنی است کمپین “هنر+ایدز” از ابتدای سال ۹۵ راه اندازی شده و کمپینی مردم نهاد است. این کمپین می کوشد درباره چرایی عدم ارائه تصویری دقیق و شفاف از ایدز و مبتلایان به آن در سینما و تلویزیون اطلاع رسانی کند.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید