ساخت نانو مورچه ای که با تابش نور لیزر حرکت می کند

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایرنا، ساختار بدن موجودات زنده بهترین آموزگار برای فناوری‌ نانو است و تاکنون بیشترین تاثیر روی این فناوری با تقلید از طبیعت صورت گرفته است.

در حال حاضر DNA، پروتئین و آنزیم به عنوان ماشین‌های نانو مقیاس شناخته می‌شوند، محققان تلاش دارند تا از DNA به عنوان میکرو پروانه در ساخت ماشین‌ها استفاده کنند، این رشته‌ها را می‌توان به یکدیگر دوخت یا تا زد و در نهایت اوریگامی DNA ایجاد کرد.

اخیراً محققان موفق به ساخت نانوموتوری شده‌اند که می‌تواند با استفاده از پرتو نور کار کند، این نانوموتور از جنس نانوذرات طلا بوده که با استفاده از یک ماده شیمیایی حساس به گرما به هم متصل شده‌اند، این نانو موتور مستحکم بوده و بسیار سریع کار می‌کند و در عین حال ساختار ساده‌ای دارد.

یکی از مشکلات اصلی در تعامل با فناوری‌های بسیار کوچک این است که نیاز به نیروی زیادی در مقیاس نانومتری وجود دارد.

تصور کنید بخواهید در آب شنا کنید به راحتی در آب می‌توانید به حرکت در آیید، اما اگر ابعاد شما کاهش یابد حس خواهید کرد که آب ویسکوزیته بالایی دارد، بنابراین در مقیاس نانو نیاز به نیروی زیادی برای شنا کردن وجود دارد، مورچه‌ای را تصور کنید که بخواهد در آب شنا کند، با الهام از این مثال محققان این دستاورد خود را مورچه یا ANT نامگذاری کردند.

این نانو ماشین که از جنس نانوذرات طلا تشکیل شده در دمای اتاق، مواد سازنده آن از هم فاصله داشته و آب می‌تواند در میان آن قرار گیرد، با تابش لیزر و بالا رفتن چند درجه‌ای دما، بخش‌های تشکیل دهنده به هم نزدیک شده و فضای داخلی محدود شده و آب خارج می‌شود، این فرآیند نیروی لازم برای حرکت نانوماشین را تامین می‌کند.

عامل کلیدی در توسعه این نانوماشین، استفاده از نور لیزر است، با انتخاب طول موج مناسب و متناسب با اندازه نانوذرات، می‌توان گرم کردن را سریع‌تر انجام داد و سرعت حرکت نانو ماشین را کنترل کرد.

از این نانو ماشین می‌توان برای ساخت پمپ روی تراشه‌های میکروسیالی استفاده کرد، در واقع با این نانو ماشین می‌توان ساختارهای میکروسیالی پیچیده‌تر تولید کرد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید