ساخت نمایشگری الکترونیکی که 10 برابر از پوست انسان نازک‌تر است!

0

electronic-skinمحققان ژاپنی توانستند نمایشگر الکترونیکی لایه نازکی را توسعه دهند که 10 برابر از پوست انسان ‌نازک‌تر است. این نمایشگر بقدری باریک است که هنگامی که روی پوست قرار دارد، شخص متوجه آن نخواهد شد. این محققان که از بخش مهندسی دانشگاه توکیو هستند توانستند با استفاده از OLED ارگانیک، نمایشگر پوست الکترونیکی (e-skin) با انعطاف‌پذیری و کشش‌پذیری بالا بسازند.

الکترونیک ارگانیک که با پلیمرهایی بر پایه کربن ساخته می‌شوند، به دلیل اینکه بسیار سبک‌تر و منعطف‌تر از الکترونیک سنتی بر پایه مواد غیرآلی مانند سیلیکون یا طلا هستند، نوید خوبی برای دستگاه‌های پوشیدنی می‌دهند. اما OLED و دیگر آشکارگرهای نوری ارگانیک هنگامی که در معرض هوا قرار می‌گیرند، تجزیه می‌شوند، بنابراین آنها نیاز به لایه حجیم محافظ دارند که انعطاف‌پذیری آنان را کاهش می‌دهد.

حال محققان ژاپنی، راهی منحصربفرد پیدا کرده‌اند تا قطعات الکترونیکی را از هوا مصون بدارند در حالیکه انعطاف‌پذیری آنان را حفظ کنند. تاکائو سومیا، پروفسور دانشکده برق دانشگاه توکیو، می‌گوید:

پوست الکترونیکی به ما اجازه می‌دهد که از پوست خود به عنوان وسیله الکترونیکی استفاده کنیم. ما فکر می‌کنیم که در آینده، پوست الکترونیکی جایگزین گوشی‌های هوشمند می‌شود. زمانی که آیفون خود را با خود جابجا می‌کنید، چون حجیم است، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. اما اگر بتوانیم از پوست به عنوان وسیله الکترونیکی استفاده کنیم، دستیابی به اطلاعات در هر جا و هر زمان بسیار آسان خواهد شد.

نمایشگرهای الکترونیکی ارگانیک پیشین با استفاده از پلاستیک یا شیشه ساخته می‌شده‌اند که انعطاف‌پذیری آنها تحت تاثیر ضخامتشان قرار می‌گرفته است. البته مواد نازک‌تری نیز ساخته شد، اما بیشتر از چند ساعت نمی‌توانستند در معرض هوا دوام بیاورند. گروه آقای سومیا با ساختن لایه نازک محافظ با استفاده از سیلیکون غیرآلی، توانستند بازه عمر این دستگاه‌ها را تا چند روز افزایش دهند. این لایه، دستگاه را از اکسیژن و بخار آب مصون می‌دارد و به اندازه‌ای نازک است که کل دستگاه فقط 3 میکرومتر ضخامت دارد! برای مقایسه، در نظر بگیرید که تار موی انسان، 40 میکرومتر ضخامت دارد.

پروفسور سومیا می‌گوید که در آینده نزدیک می‌توان از این دستگاه‌ها برای رصد سلامتی انسان‌ها استفاده کرد. برای اینکه پتانسیل این کار را ثابت کنند، تیم آقای سومیا دستگاهی متشکل از OLEDهای سبز و قرمز و آشکارگر نور ساختند، که زمانی که روی پوست انسان قرار می‌‌گیرد، میزان تجمع اکسیژن را نشان می‌دهد. جان راجرز از دانشگاه ایلینویز می‌گوید:

فرصت‌های آینده، برای این تکنولوژی شامل سیستم‌های تامین انرژی و تجهیزات انتقال داده وایرلس است.

سومیا معتقد است با استفاده از مواد و فرایندهایی که برای تولید صنعتی OLED استفاده می‌شود، می‌توان تولید انبوه این دستگاه‌ها را به آرامی انجام داد. هینهیوب کو از کره جنوبی نیز با این نظر موافق است و معتقد است که می‌توان از این مواد برای تولید محصولات تجاری استفاده کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید