ساخت پردازنده عظیم الجثه برای بازی تتریس!

0

ساخت پردازنده عظیم الجثه برای بازی تتریس!

بازی تتریس یا همان خانه سازی، بازی قدیمی و نوستالژیکی است که بسیاری از ما خاطره های زیادی با آن داریم. جیمز نیومن (James Newman) یک مهندس برق از کشور انگلستان است که در چهار سال گذشته با صرف هزینه ای بالغ بر 53 هزار دلار به ساخت پردازنده ای عظیم الجثه ای در خانه خود مشغول بوده است. در حال حاضر این پردازنده تنها قادر به اجرای بازی کلاسیک و محبوب تتریس است.

نیومن کار برروی پردازنده ی غول پیکر خود را از سال 2012 به قصد درک عملکرد ریزپردازنده ها آغاز کرد. او در تلاش برای ساخت ابزاری آموزشی بود که به وسیله آن مردم بتوانند به ابعاد پنهان تکنولوژی آگاهی پیدا کنند. او در سایت خود توضیح داده بود: ” کامپیوترها مانند یک جسم مات هستند و غیرممکن است که با نگاه کردن به آنها درک کنید که چگونه کار میکنند. من میخواهم کشف کنم که در داخل آنها چه خبر است. مشکل اینجاست که نمیتوان به اندازه کافی کوچک شد تا به داخل یک تراشه سیلیکونی رفت، اما ما میتوانیم از راه های دیگری وارد شویم” نیومن در ادامه گفته بود :” ما میتوانیم سیستم را به اندازه ی کافی بزرگ بسازیم تا بتوانیم در داخل آن راه رویم. همچنین با قرار دادن LED بر روی همه چیز در واقع میتوان حرکت داده ها را مشاهده کرد. این بی نظیر است”

حالا بعد از به پایان رسیدن ساخت دستگاه وزن آن در حدود 500 کیلوگرم است. 2 متر ارتفاع و 10 متر عرض دارد و شامل بیش از 40 هزار ترانزیستور و 10 هزار LED می شود. نیومن تاکنون تنها موفق به اجرای بازی تتریس شده است. گام بعدی برای او این است که نشان دهد دقیقا با پردازنده ی عظیم الجثه خود چه کاری انجام میدهد. او ممکن است که خانه ی خود را برای ورود عموم آزاد کند، اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست. نیومن به گزارشگر BBC گفته است که ” رویای من اینست که آن را به یک موزه یا موسسه آموزشی ببرم بطوریکه مردم بتوانند از آن چیزی یاد بگیرند.”

ممکن است که کامپیوتر نیوتن امروزه اختراعی مضحک به شمار آید اما در گذشته هر کامپیوتر به اندازه یک اتاق بود. شاخص ترین آنها کامپیوتری موسوم به غول (Colossus) بود که در انگلستان در جنگ جهانی دوم برای شکستن رمزگذاری پیام ها استفاده میشد و تقریبا به اندازه کامپیوتر ساخت نیومن بود. Colossus اولین ماشین دیجیتال قابل برنامه ریزی بود که برای حل مسائل پیچیده ولی خاص مورد استفاده قرار گرفته بود.

اگرچه که Colossus در جنگ جهانی کار دشوارتری نسبت به بازی تتریس انجام میداد، اما با مقایسه کامپیوترهای غول پیکر قدیم با سیستم های امروزی میتوان درک کرد که تکنولوژی در طول این سالها چقدر پیشرفت کرده است.  نظر شما در مورد کامپیوتر عظیم الجثه جیمز نیومن چیست؟ آیا همچین اختراعی را میتوان پیشرفت در دنیای تکنولوژی به حساب آورد؟  

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید