سازمان‌های بیمه‌گر 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارند/پیشنهاد حذف دکترای پیوسته پزشکی

0

رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که دانشجوی پزشکی از دیپلم به یکباره وارد دکترای پیوسته نشود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ دکتر فاضل رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران صبح امروز نشست خبری هیئت رئیسه مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در سازمان نظام پزشکی برگزار شد.، گفت: حدود 200 انجمن تخصصی پزشکی در کشور فعالیت می‌کنند که هیئت رئیسه به عنوان یک نماینده از تمامی انجمن‌ها برای تصمیم‌گیری‌های نهایی فعالیت می‌کنند.

وی در خصوص آموزش پزشکی در کشور عنوان کرد: آموزش پزشکی یک روال قدیمی دارد که از انتخاب افراد برای یک رشته خاص شروع می‌شود و نوجوانی حدود 18 ساله با کسب نمره کنکور پزشک می‌شود و 8 سال طول می‌کشد تا بتواند خروجی مطلوب داشته باشد و در این بین هیچ راه برگشتی برای او وجود ندارد از این جهت این معضلی است که باید حل شود و پزشک شدن تنها با کسب یک نمره نباشد و آگاهی‌های لازم در این زمینه نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهادات ما این است که دانشجوی پزشکی بعد از مدرک لیسانس برای رشته پزشکی انتخاب شود و از دیپلم به یکباره وارد دکترای پیوسته نشود، بنابراین مسیری که از زمان ورود تا فارغ‌التحصیلی دانشجویان پزشکی وجود دارد باید بازنگری شود. 

دکتر فاضل عنوان کرد: این طرح به عنوان یکی از محورهای مورد بررسی در نشست بیست و نهم بهمن ماه با مسئولین وزارت بهداشت است.

رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در خصوص فاصله درآمدی پرستار و پزشک اظهار داشت: ما فاصله درآمدی را باید با کل جامعه پزشکی در نظر بگیریم چرا که ممکن است حتی پزشکی باشد که در آمدی کمتر از پرستار داشته باشد. در واقعیت ما به پرستاران با اینکه بزرگترین و تعیین‌کننده‌ترین نقش را در پزشکی و بهبود بیماران دارند به خوبی نرسیده‌ایم. همچنین باید گفته شود که نسبت‌های نادرستی را برای فاصله درآمدی مطرح نکنیم تا اختلافی بین گروه‌های مختلف پیش نیاید. 

در ادامه دکتر علی نوبخت حقیقی دبیر مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران در خصوص تشکیل مجمع انجمن‌های علمی بیان کرد: در سال 1365 به دلیل برخی تصمیم‌گیری‌های اشتباه کلیه انجمن‌های پزشکی و به دنبال آن سازمان نظام پزشکی منحل شد. اما بعد از این دوران تشکیل مجدد انجمن‌ها حس شد و در نتیجه 32 انجمن اصلی در رشته پزشکی فعال شدند تا بتوانند در جهت تعالی رشته‌های خود کنگره و جلسات تخصصی را برگزار کنند اما از آنجا که همچنان برخی از مسائل اصلی و عمده کشور مانند رعایت اخلاق حرفه‌ای بر روی زمین می‌ماند تصمیم بر این شد که اتحادیه یا مجمع انجمن‌ها با 17 هیئت مدیره از سال 82 تشکیل گردد. 

در ادامه دکتر ظفرقندی نایب رئیس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: مسئولین وزارت بهداشت برای پیشرفت و تصحیح موارد پزشکی به انجمن‌های علمی اجازه ورود و مشارکت دادند از جمله در تدوین گایدلاین‌ها و بنابراین انجمن‌های علمی تخصصی در داخل کشور به تدوین آنها پرداختند.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید