سامسونگ از پروژه تولید آیفون 7 کنار گذاشته شد

0

سامسونگ از پروژه تولید آیفون 7 کنار گذاشته شد

بر اساس آمار منتشر شده توسط موسسه گارتنر در سال 2015، مجموع چیپ های نیمه رسانای به کار برده شده در تجهیزات دیجیتال با کاهش 1.9 درصدی نسبت به سال قبل روبرو بود که از این میزان 8.9 درصد مصرف توسط سامسونگ الکترونیک و 8.7 درصد مصرف چیپ های نیمه رسانا متعلق به اپل بوده تا این دو شرکت در رتبه های اول و دوم مصرف کنندگان این قطعات قرار داشته باشند. بر همین اساس پیش بینی می شد روند نزولی مصرف این چیپ ها در سال 2016 نیز ادامه داشته باشد و به همین دلیل تولیدکنندگان می بایست به ناچار وارد رقابتی سنگین در این بین می شدند.

همان طور که می دانید سامسونگ به جز مصرف چیپ های نیمه رسانا به تولید این قطعات نیز می پردازد و به همین دلیل سود هنگفتی از این راه به دست می آورد؛ به خصوص اینکه اپل همواره بخشی از تولید خود را در همکاری مشترک با TSMC و اخیرا سامسونگ انجام داده و به همین دلیل محصولات بعدی این شرکت می توانند محل مناسبی برای فروش چیپ های تولید شده باشند. این شرکت برای آیفون های سری 7 خود احتمالا از چیپ های A10 استفاده خواهد کرد و همین باعث شده بود رقابت شدیدی بین سامسونگ و TSMC برای بستن قرارداد بزرگتری با اپل به وجود بیاید. اما گزارشاتی که اخیرا منتشر شده نشان می دهند ظاهرا سامسونگ از پروژه تولید A10 کنار گذاشته شده است.

به نظر می رسد دلیل اصلی این اتفاق موفقیت بیشتر TSMC در فرآیند پیشرفته 10 نانومتری نسبت به تکنولوژی 14 نانومتری سامسونگ باشد. اگر یادتان باشد پیشتر هم گزارشاتی مبنی بر عملکرد بهتری دستگاه های آیفون 6 اس که از چیپ های ساخت TSMC استفاده می کردند منتشر شده بود. با اینکه این خبر اخیرا در رسانه های کره جنوبی انعکاس داده شده، اما ظاهرا سامسونگ در نیمه پایانی سال گذشته از موضوع با خبر شده است و دلیل این تصور نیز پیش بینی سالی سخت در بخش فروش نیمه رساناها بود که گزارش آن پیش تر توسط سامسونگ منتشر شده بود. همچنین قرارداد تولید چیپ اسنپ دراگون 820 که بین سامسونگ و کوالکام بسته شده نیز می تواند تائید دیگری بر این ادعا باشد. اما همه این اتفاقات به معنی نا امید شدن سامسونگ نخواهد بود. کره ای ها قصد دارند در سال 2017 از یک فرآیند 7 نانومتری پیشرفته تر استفاده کنند تا بتوانند مجددا قراردادهای مربوط به تولید آیفون 7 اس و آیفون 7 اس پلاس را از TSMC پس بگیرند ولی در هر صورت سال 2016 برای سامسونگ و به ویژه بخش تولید چیپهای  نیمه رسانای این شرکت سالی دشوار خواهد بود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید