سامسونگ و TSMC به دنبال برتری با تولید چیپ های 7 نانومتری

0

سامسونگ و TSMC به دنبال برتری با تولید چیپ های 7 نانومتری

کمپانی های خلافق ثابت کرده اند که پیشرفت در فناوری و نوآوری در این صنعت هیچ حد و مرزی ندارد.  در واقع هر زمانی که کاربران فکر میکنند تکنولوژی به غایت خود رسیده است، سازندگان خبر از اختراعات و تولیدات مبتکرانه ی جدیدی میدهند. یکی از بخش هایی که در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است، چیپست گوشی های هوشمند و به طور کلی دستگاه های قابل حمل بوده است. قدرتمندترین پردازنده ی فعلی ساخت سامسونگ یعنی اگزینوس 8890 از معماری 14 نانومتری بهره میبرد اما این کمپانی و TSMC که هر دو از برترین سازندگان چیپست در جهان به شمار میروند، به دنبال ساخت چیپست های 7 نانومتری هستند تا انقلابی دیگر را در این صنعت رقم بزنند.

 

بر اساس گفته های آقای Morris Chang، مدیر عامل و بنیانگذار کمپانی تایوانی TSMC، سامسونگ جدی ترین رقیب این کمپانی برای تولید چیپ های 7 نانومتری خواهد بود. از اوایل سال آینده تولید انبوه چیپ های 7 نانومتری آغاز خواهد شد و این بدین معناست که احتمالا تا چند وقت دیگر آزمایش چیپ های 7 نانومتری شروع میشود. اما تاریخ احتمالی قرار گرفتن این چیپ ها در محصولات، سال 2018 اعلام شده است. ایشان ادامه دادند که TSMC نوعی نقطه ی برتری فنی نسبت به سامسونگ دارد و در این زمینه پیروز خواهد شد اما مسئله ی مهم، بخش فروش و بازار این چیپست ها است. زیرا انتظار میرود اینتل نیز، که یکی از غول های چیپست ساز دنیا به شمار میرود، به تولید چیپ های 7 نانومتری بپردازد و به همین دلیل TSMC در حال برقراری ارتباط دوستانه تری با اینتل است.

مدیر اجرایی TSMC، آقای Mark Liu گزارش کرده اند که از ماه گذشته که سالگرد انجمن فناوری این کمپانی بود تا کنون، موفق به تولید چیپ های SRAM 128 مگابایتی با معماری 7 نانومتری شده اند و بازده چیپ های جدید نیز 30 در صد به 40 در صد افزایش پیدا کرده است. ایشان گفته است TSMC اولین سازنده ای خواهد بود که گواهی تولید چیپ های 7 نانومتری را دریافت خواهد کرد.

بر اساس گزارش مدیر اجرایی کمپانی، تولید انبوه چیپ های 10 نانومتری کمپانی TSMC از سال 2017 آغاز خواهد شد. به احتمال فراوان، چیپ های 10 نانومتری A10 با معرفی نسل جدید آیفون های اپل، جایگاه خود را پیدا خواهند کرد و این چیپ ها در آیفون 7 و آیفون 7 پلاس استفاده خواهند شد. هر چند این امکان هم وجود دارد که اپل در نسل جدید نیز از چیپ های 14 نانومتری A9 استفاده کند. چیپ های با معماری جدید مصرف انرژی کمتری خواهند داشت و در عین حال عملکرد بهتری نیز از خود نشان خواهند داد. TSMC ممکن است تمامی چیپ های A10 اپل را به تنهایی تولید کند اما در تولید چیپ های A9 با سامسونگ شریک خواهند بود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید