سايه مرگ بر روی ليست انتظار بيماران پيوندی

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نجفی زاده، رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت گفت: البته این مسئله همواره باید مد نظر باشد که بیماران مرگ مغزی در اصل فوت شده به حساب می آیند حتی در کتب پزشکی از مرگ مغزی به عنوان یک جسد یاد می کنند در واقع این طور نیست که با اهدای عضو زندگی از او گرفته می شود و به افراد دیگر داده می شود بنابراین اهدای عضو یعنی از جسدی که هنوز اعضای او فاسد نشده است می توان برای نجات جان بیماران پیوند استفاده کرد.

وي  بیان کرد: تلخ ترین حادثه مرگ بیماران پیوندی است که در لیست انتظار به سر می برند از این رو باید در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو فعالیت بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم این مقوله را به سرعت در همه واحدهای فراهم آوری کشور و در ذهن افراد جامعه نهادینه کنیم.

رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت و درمان در ادامه با اشاره به مراقبت های خاصی که بیماران پیوندی نیاز دارند گفت: بعد از عمل پیوند برای اینکه عضو پیوندی دفع نشود یک سری داروها تجویز می شود که این داروها سیستم ایمنی بدن فرد پیوندی را ضعیف می کند از این رو احتمال عفونت در بدن بیماران بالا می رود بنابراین تیم پیوند وظیفه دارند از بروز عفونت، دفع پیوند و عوارض دارویی پیشگیری کنند و تمام این مراقبت ها به یک تیم 70 نفره نیازمند است.

نجفی زاده در ادامه تصریح کرد: فرهنگ کشورمان فرهنگ ایثار و گذشت است و مردم جامعه ما به این واژه ها به خوبی آشنا هستند خوشبختانه طی سالهای گذشته استقبال و مشارکت خوبی در زمینه اهدای عضو صورت گرفته است. اما هنوز در بحث اطلاع رسانی و آگاهی مردم نسبت به این مقوله کمبودهایی داریم اگر نسبت به آگاهی و افزایش اطلاعات مردم در زمینه پیوند اعضاء برنامه ریزی منسجمی داشته باشیم به طور قطع آمار اهدای عضو در کشور به اندازه ای بالا می رود که هیچ بیماری در لیست انتظار در فکر مرگ نباشد.

رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت و درمان با اشاره به حمایت های عاطفی و روحی که بیماران پیوندی به آن نیاز دارند اشاره کرد و افزود: تیم پیوند در ایران به همان نسبت که مراقبت دارویی و درمانی را به عهده دارند باید از به بیماران خدمات روحی و روانی ارائه دهند زیرا بیماران پیوندی بعد از این عمل طاقت فرسا قدرت تطابق با محیط را ندارند و ممکن است دچار مشکلاتی از قبیل انزواطلبی یا گوشه گیری شوند.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل مهم در بیماران پیوندی هزینه های دارویی آنها است چرا كه اغلب بیماران پیوندی استطاعت تهیه داروها را ندارند بنابراین کمک خیرین و مردم در این زمینه همیشه پررنگ بوده است. خوشبختانه از نظر تکنیک عمل جراحی پیوند ریه و کبد که از سخت ترین پیوندها به شمار می رود ایران نیز به جایگاه خوبی دست یافته است و امیدواریم شرایط طوری رقم بخورد که هیچ بیماری در لیست انتظار از بین نرود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید