سایه داعش بر سر “پاکستان”

0

سایه داعش بر سر گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، انتشار گزارش هایی از این دست، نشانه های جدیدی از ارتباط تنگاتنگ گروه تروریستی داعش با برخی تروریست ها در پاکستان محسوب می شود و اگرچه مقام های رسمی پاکستان تاکید دارند که پای داعش به این کشور باز نشده است، اما بدون تردید این گروه موفق به ارتباط گیری گسترده با گروه های تروریستی در پاکستان شده است.

در همین زمینه، “چودری نثار علی خان” وزیر کشور پاکستان در تازه ترین اظهار نظر رسمی درباره فعالیت داعش در این کشور، روز شنبه هفته جاری به خبرنگار ایرنا گفت: داعش یکی از مسایل مربوط به منطقه خاورمیانه است. تا کنون هیچ ردپایی از این گروه تروریستی فعال در خاورمیانه در پاکستان دیده نشده است.

چودری نثار درعین حال اذعان داشت: البته برخی گروه های تروریستی داخل پاکستان ممکن است ارتباط یا به نوعی همکاری با گروه تروریستی داعش داشته باشند و از تفکرات و شیوه کار آنها الهام بگیرند اما بار دیگر تاکید می کنم که رد پایی از داعش در پاکستان نیست.

فرمانده ارتش پاکستان نیز در تازه ترین اظهارات خود در این باره گفته است که ارتش اجازه نخواهد داد حتی سایه داعش وارد این کشور شود.

“ملک اسحاق” رهبر گروه تکفیری – تروریستی “لشگر جهنگوی” و معروف به “قاتل شیعیان پاکستان”، به همراه دو پسرش و 11 نفر دیگر، مرداد ماه سال جاری در جریان یک درگیری مسلحانه در جنوب غرب ایالت پنجاب کشته شدند. این گروه همچنان یکی از گروه های تروریستی خطرناک در پاکستان به ویژه علیه شیعیان محسوب می شود.

پاکستان، کشته شدن این سرکرده معروف تروریست های لشگر جهنگوی را یک افتخار برای خود و یک گام بزرگ در جهت مقابله با حضور داعش در این کشور می داند.

گزارش ها به نقل از منابع امنیتی پاکستان حکایت از آن دارد که ملک اسحاق پیش از آنکه کشته شود، قرار بود رسما به عنوان رهبر شاخه داعش در پاکستان فعالیت کند و حتی هنگامی که ملک اسحاق و تعدادی از همراهانش کشته شدند، برخی نشانه های داعش از جمله پرچم سیاه معروف و تعدادی از جزوات تبلیغاتی مربوط به این گروه تکفیری-تروریستی را همراه داشته اند.

در مهر ماه سال جاری، پلیس ایالت سند پاکستان رسما اعلام کرد که عوامل گروه تروریستی داعش در این ایالت فعال هستند و این گروه افراطی-تروریستی با گروه غیر قانونی و تکفیری-تروریستی لشگر جهنگوی به عنوان یکی از خطرناک ترین گروه های تروریستی در پاکستان، ارتباط دارند.

در طول بیش از یک سال گذشته تا کنون، این نخستین بار بود که یک مقام عالی پلیس پاکستان به این صراحت از حضور داعش در پاکستان سخن می گوید.

در طول بیش از یک سال اخیر، گزارش های زیادی درباره حضور عوامل و عناصر داعش در پاکستان در رسانه های مختلف این کشور از جمله گزارش های زیادی مبنی بر توزیع جزوات و کتابچه های تبلیغاتی و دیوارنویسی برای تبلیغ داعش در شهرهای مختلف پاکستان منتشر شده است اما مقامات رسمی پاکستان تاکید دارند هیچ رد پایی از داعش در این کشور نیست؛ هرچند خود این مقامات هم اذعان دارند که داعش تهدیدی جدی برای پاکستان است.

“غلام حیدر جمالی” یکی ازفرماندهان ارشد پلیس ایالت سند روز بیستم مهرماه با حضور در پارلمان پاکستان، جزئیاتی را درباره دستگیری افراد مظنون به عضویت درگروه تروریستی داعش ودست داشتن احتمالی این افراد دربرخی اقدامات تروریستی به ویژه حمله چند ماه پیش به اتوبوس شیعیان در کراچی که به کشته شدن بیش از 40 نفر انجامید، به اعضای کمیسیون امور امنیتی کشور پارلمان، ارائه داد.
 
حرف های این فرمانده پلیس مبنی بر همکاری عوامل داعش در پاکستان با لشگر جهنگوی بسیار مهم و جدی است.

این فرمانده ارشد پلیس در توضیحات خود گفت: عوامل داعش حتی قصد داشتند برای خود یک خلیفه در پاکستان تعیین کنند.
 
وی گفت نتایج تحقیقات پلیس درباره حادثه تروریستی حمله به اتوبوس حامل شیعیان حکایت از آن دارد که شخصی به نام عبدالعزیز به عنوان نفر اصلی داعشی ها در پاکستان که به سوریه فرار کرده است، به کمک فرد دیگری به نام اظهر منهاس دستیار خود، در حملات تروریستی زیادی دست داشته است.

این مقام ارشد پلیس ایالت سند گفت: این دو نفر که هم اکنون به شدت تحت تعقیب هستند، از جمله عواملی هستند که با گروه تروریستی لشگر جهنگوی پاکستان ارتباط دارند. این دو نفر همچنین در سال های گذشته با القاعده ارتباط داشتند و اکنون با داعش ارتباط دارند.

این پلیس ارشد پاکستانی گفت که افراد مظنون به دخالت در حمله تروریستی به اتوبوس حامل شیعیان که تعدادی از آنان دستگیر شده اند، اعتراف کرده اند که دست به نزدیک به 40 اقدام تروریستی عمده زده اند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید