سرطان غیر از هزینه درد هم دارد

0

یس بخش تحقیقات و دپارتمان درد بیمارستان محک گفت: 35 تا 50 درصد از بیمارانی که به سرطان مبتلا می‌شوند دچار درد خواهند شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ فرید ابوالحسن قرداغی رییس بخش تحقیقات و دپارتمان درد بیمارستان محک در کنفرانس خبری افتتاح اولین بخش درد و مراقبت‌های تسکینی سرطان کودکان در ایران در بیمارستان محک بیان کرد: 35 تا 50 درصد بیماران سرطانی که مراجعه می‌کنند در مراحل ابتدایی درد دارند. 96 درصد از آنها نیز در مراحل پایانی درد می‌کشند. سرطان غیر از هزینه درد هم دارد.

وی اضافه کرد: از آنجایی که ممکن است بیمار سرطانی به دلیل درد و ترس به مراکز درمانی مراجعه نکند باید این موضوع همواره در نظر گرفته شود. همچنین باید در اکثر بخش‌های درمانی مراقبت‌های تسکینی نیز انجام شود.

قرداغی عنوان کرد: از هر ده بیمار مبتلا به سرطان 9 نفر از آنها در پایان زندگی خود دردهای وحشتناکی می‌کشند. علاوه بر این در بخشی از سرطان‌ها ممکن است اندام‌ها قطع شوند، که این نیز خود درد مضاعفی را به بیمار تحمیل می‌کند.

وی اضافه کرد: بخش درد اولین بخش مدیریت درد در سرطان است که 14 اتاق دارد و همچنین 10 اتاق برای بستری و 4 اتاق برای جراحی اختصاص داده شده است.

رییس بخش تحقیقات و دپارتمان درد بیمارستان محک در خصوص راه‌اندازی این بخش خاطرنشان کرد: از 5 سال گذشته در این خصوص برنامه‌ای تدوین شد و از همان زمان در صدد راه‌اندازی دپارتمان درد در محک بودیم. در بیشتر مراکز درمان سرطان بخش مراقبت‌های تسکینی وجود دارد اما این بخش برای اولین بار در ایران افتتاح می‌شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید