سرمایه گذاری سنگین SpaceX برای شهرسازی روی مریخ

0

سرمایه گذاری سنگین SpaceX برای شهرسازی روی مریخ

ایلان ماسک و کمپانی فضایی اسپیس ایکس از زمان تاسیس برنامه های بسیار بلند پروازانه ای را دنبال می کردند. پس از گذشت چند سال از این اتفاق می توان گفت اسپیس ایکس یکی از موفق ترین شرکت های جهان است و برنامه های عظیم آنها یکی پس از دیگری با موفقیت دنبال می شوند. برای مثال آنها توانستند در مدت بسیار کوتاهی به یکی از معدود شرکت هایی تبدیل شوند که اجازه پرتاب ماهواره و موشک به فضا را از کمیسیون های قضایی ایالات متحده دریافت می کنند و تنها در چند سال به رقیبی بسیار بزرگ برای ابر کمپانی هایی مانند لاکهید مارتین که جزو غول های جهان در زمینه تجهیزات هوافضا است تبدیل شوند. علاوه بر آن برنامه های بسیار گسترده ای برای سفرهای فضایی و اینترنت فضایی نیز توسط اسپیس ایکس دنبال می شوند. اما شاید هیجان انگیز ترین برنامه این شرکت سفر به مریخ و مسکونی کردن آن باشد.

ایلان ماسک اخیرا در سخنرانی خود در کنگره ملی فضانوردی آمریکا جزئیات بیشتری از برنامه SpaceX برای مسکونی کردن مریخ در اختیار علاقمندان قرار داد. به گفته او به زودی بخش اعظم فعالیت های اسپیس ایکس بر روی پروژه مسکونی سازی مریخ متمرکز خواهند شد و تمامی تجهیزات ساخته شده و آزمایش شده کنونی این کمپانی شامل راکت های فالکون 9، فالکون Heavy و سفینه دراگون برای عملی کردن این پروژه به کار گرفته خواهند شد. همچنین ابرماشین بعدی اسپیس ایکس هم با نام “سامانه حمل و نقل بین سیاره ای” یا Interplanetary Transport System به زودی وارد فاز عملیاتی خواهد شد تا فعالیت های این کمپانی با سرعتی چندین برابری دنبال شوند. به گفته ماسک سرمایه گذاری اصلی اسپیس ایکس بر روی این سامانه حمل و نقل خواهد بود و منابع مالی لازم برای توسعه آن توسط پرتاب ماهواره ها و ارسال محموله و تجهیزات لازم به ایستگاه فضایی بین المللی به دست خواهد آمد. همچنین راکت های کوچکتری برای انجام برخی پروژه ها روی سطح ماه و حتی ساخت یک ایستگاه فضایی بر روی آن تولید می شوند.

در بخش دیگری از این سخنرانی، ماسک اعلام کرد بر خلاف تصور، هزینه ارسال تجهیزات برای مسکونی سازی مریخ بسیار کمتر از پیش بینی ها خواهد بود زیرا اسپیس ایکس تجربه بسیار زیادی در استفاده مجدد از راکت ها به دست آورده و تمامی تجهیزات فضایی آنها در عملیات مریخ نیز از همین نوع خواهند بود. سال گذشته و در سخنرانی مشابهی گفته شده بود اولین گروه از مسافران مریخ در سال 2024 قدم به سیاره سرخ خواهند گذاشت اما در کنفرانس امسال اعلام شد برنامه ها با دقت بسیار زیادی در حال پیشرفت هستند و حالا این زمان به 2022 کاهش پیدا کرده است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید