سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری سامسونگ برای تولید پردازنده های 10 و 7 نانومتری

0

سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری سامسونگ برای تولید پردازنده های 10 و 7 نانومتری

سازندگان پردازنده های موبایل به دنبال این هستند تا معماری تراشه ها را ارتقا دهند و با کوچک تر کردن آنها، بخش هایی مانند مصرف انرژی را بهبود بخشند. سامسونگ نیز به عنوان یکی از تراشه سازان برتر گوشی های هوشمند به شدت به دنبال این است تا بخش چیپست های خود را توسعه دهد تا خود را برای ساخت چیپست های نسل بعد آماده کند و تا سال 2018 تجهیزات جدیدی را برای ساخت چیپست های 10 و 7 نانومتری آماده کند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی ET News، سامسونگ قصد دارد مبلغی به میزان 8.5 تریلیون وون برای توسعه ی خط تولید چیپست های 10 و 7 نانومتری سرمایه گذاری کند. غول کره ای تصمیم به توسعه ی خطوط تولید چیپست های نسل بعد گرفته است و برای این کار از 17 خط تولید خود که در شهر هواسئونگ استفاده خواهد کرد. با سرمایه گذاری 2.5 تریلیون وونی سامسونگ که معادل تقریبا 2.18 میلیارد دلار است، ظرفیت خط جدید 18000 هزار چیپست 10 نانومتری دیگر برای سه ماهه ی دوم سال 2017 اضافه خواهد شد. پیش از این 17 خط تولید S3 نام داشتند که به طور انحصاری برای سیستم نیمه رسانا مورد استفاده قرار میگرفت اما سامسونگ تصمیم گرفت از این بخش برای تولید حافظه های فلش 3D NAND و DRAM ها نیز استفاده کند. در حالی سامسونگ برای تولید تراشه های 10 نانومتری سرمایه گذاری کرده که پیش از این TSMC تولید چیپست های خود را برای آیفون های نسل بعد اپل افزایش داده بود.

اما چیزی که در این میان قابل توجه تر است این است که بخش اعظم سرمایه گذاری سامسونگ برای تولید تراشه های 7 نانومتری بوده است و این کمپانی مبلغ 6 تریلیون وون برابر حدودا 4 میلیارد و 800 میلیون دلار برای تولید این تراشه ها سرمایه گذاری کرده است و سامسونگ قصد دارد تا پایان سال میلادی جاری تجهیزاتی تازه برای ساخت این تراشه ها احداث کند. این کارخانه ی جدید قادر است هر ماه 30 هزار تراشه ی 7 نانومتری تولید کند و از آنجا که تراشه های 7 نانومتری به فرآیند پیچیده ای با فناوری تخصصی اشعه ی فوق ماورای بنفش نیازمند هستند، این تراشه ها قیمت بالاتری نسبت به تراشه های 7 نانومتری دارند. در ادامه گفته شده است که سامسونگ تاکنون 8 سیستم اشعه ی ماورای بنفش سفارش داده است که ارزش هر کدام نزدیک به 2 میلیون دلار است و سامسونگ قصد دارد سرمایه گذاری بر روی تولید تراشه های 10 نانومتری را تا نیمه ی دوم سال 2017 به پایان برساندو تولید تراشه های 7 نانومتری را از اوایل سال 2019 آغاز کند. از آنجا که سامسونگ و TSMC برنامه ی خود را برای تراشه های 7 نانومتری مشخص کرده اند، احتمالا شاهد رقابت تنگاتنگی بین این دو چیپست ساز بزرگ در سال آینده خواهیم بود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید