سفارت “پاکستان” در واشنگتن: هند پای سلاح هسته ای را به جنوب آسیا باز کرد

0

خبرگزاری میزان – در آستانه سفر قریب الوقوع فرمانده ارتش پاکستان به آمریکا و احتمال فراوان مطرح شدن توان هسته ای نظامی پاکستان در این سفر، سفارت پاکستان در واشنگتن با انتشار مطلبی در رسانه های آمریکا اعلام کرد: این هند بود که باعث ایجاد و گسترش سلاح هسته ای در منطقه جنوب آسیا شد.

سفارت به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان؛ پاکستان با انتشار این مطلب، قصد دارد در خصوص بحث های هسته ای که به احتمال فراوان در جریان سفر ژنرال راحیل شریف به آمریکا و از سوی کشور میزبان باهدف محدود کردن توان نظامی هسته ای پاکستان مطرح خواهد شد، پیشدستی کند و توجیهی برای گسترش تسلیحات هسته ای خود داشته باشد.

پاکستان برای فرار از فشار احتمالی واشنگتن به اسلام آباد برای محدود کردن توان تسلیحات هسته ای آن، سعی دارد تا نگاه ها را متوجه تسلیحات هسته ای هند به عنوان اولین کشور تولید کننده سلاح هسته ای در جنوب آسیا معطوف کند و دهلی نو را عامل تولید و گسترش تسلیحات هسته ای در جنوب آسیا معرفی کند.

برخی موسسات مطالعات و تحقیقات بین المللی در گزارش های خود، و اخیرا هم یکی از رسانه های آمریکا در سرمقاله خود اعلام کرده اند پاکستان در مقایسه با سایر کشورهای صاحب سلاح هسته ای، سریع ترین رشد را در تولید این سلاح ها دارد.

اکنون به نظر می رسد آمریکا قصد دارد ترمز قطار سریع السیر گسترش تسلیحات هسته ای پاکستان را بکشد و اجازه ندهد این کشور به بهانه ایجاد سپر بازدارنده در برابر حمله احتمالی از سوی هند، بیش از حد، به سلاح ها و کلاهک های هسته ای خود اضافه کند.

سفارت پاکستان در مطلبی که در اختیار رسانه های آمریکا قرار داده است، اعلام کرده که هند همچنان در حال افزایش قدرت هسته ای خود است و آزمایش های پی در پی موشک های دوربرد این کشور با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، حکایت از رشد روز افزون سلاح های هسته ای هند دارد.

همچنین، حدود یک ماه پیش و چند روز قبل از سفر اخیر محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان به واشنگتن، برخی رسانه های آمریکا در گزارش هایی جنجالی نوشتند که واشنگتن به دنبال آن است تا در قالب امضای یک قرارداد هسته ای با اسلام آباد، ضمن ارائه برخی امتیازهای هسته ای به پاکستان از جمله فراهم کردن زمینه پیوستن این کشور به گروه کشورهای تامین کننده مواد هسته ای، توان هسته ای نظامی پاکستان را محدود کند.

وزارت خارجه پاکستان بلافاصله این گزارش ها را تکذیب و اعلام کرد اسلام آباد چنین توافقی را امضا نخواهد کرد.

اکنون هم که موضوع سفر فرمانده ارتش پاکستان به آمریکا مطرح است، گمانه زنی ها درخصوص احتمال انجام مذاکرات هسته ای از سوی وی با مقامات آمریکا آغاز شده است.

پاکستان با هرگونه مصالحه با آمریکا در زمینه توان هسته ای نظامی خود، به شدت مخالف است و حاضر نیست درقبال دریافت برخی امتیازها، بر سر قدرت هسته ای خود معامله کند.

با این حال، دیپلمات های پاکستان اخیرا در گفت و گو با رسانه های این کشور تاکید کرده اند که در جریان سفر ژنرال راحیل شریف به واشنگتن، هیچ گونه مذاکره هسته ای انجام نخواهد شد و حتی اگر این موضوع از سوی آمریکا مطرح شود، پاکستان آمریکا را برای عدم گفت و گو در این باره متقاعد خواهد کرد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید