سفرهای عید نوروز با کم ترین درآمد

0

با جیب خالی و درآمد کم هم می توان خوش بود و تعطیلات عید را گذراند فقط کافی است برخی نکته ها را رعایت کرد و سنجید، پس با ما همراه باشید!

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛تعطیلات برای بیشتر خانواده ها مزه سفر می دهد و سفر به تعطیلات مزه روزهای تازه و شادتر را داشتن، حتی اگر جایی تکراری رویم مثل شمال یا جنوب یا شهری تاریخی و… اما مسافرت پـول می خواهد و نمی توان منکر مخارج سفر شد، خصوصا اگر در زمان تعطیلات قصد سفر داشته باشیم که متاسفانه همه چیز گران تر می شود …

اما می توانیم با توجه به بودجه ای که داریم سفری را برنامه ریزی کنیم و حتی برای مدت کوتاه چند روزه حال و هوایمان را تغییر دهیم تا روزی که اوضاع اقتصادی بهتر شود و بتوان با فراغ بال بیشتری به سفر رفت. 

در آستانه روزهای بهاری نوروز که بسیاری دلشان می خواهد تنی به سفر بزنند و چمدان ببندند و از خانه و شهری که هر روزِ سال در آن چشم باز کرده اند به جایی بروند، پیشنهادهایی داریم برای داشتن یک سفر ارزان قیمت تر که شامل سفرهای داخلی و خارجی می شود.

تشریفات همانا و سفر نرفتن همانا

دکتر باهررفتارشناس در خصوص سفر رفتن ایرانی ها عنوان کرد: مردمان بیشتر کشورهای پیشرفته فقط با در دست گرفتن یک ساک حاوی لوازم شخصی به سفر می روند اما اگر ما ایرانی ها بخواهیم به یک سفر یکی دو روزه هم برویم، آنقدر اسباب و اثاثیه با خودمان جمع می کنیم و تشریفات مختلف می چینیم که گاهی از سفر پشیمان می شویم یا به خاطر سختی های سفر، قید چیدن برنامه مسافرت برای ایام تعطیل را می زنیم. این در حالی است که سفر کردن می تواند باعث تغییر خلق وخو و رسیدن به آرامش روانی پس از طی روزهای سخت و متمادی کاری در طول سال باشد.

خوشبختی با نون و ماست نه با بوقلمون

دکتر شیخ الاسلامی روانشناس بااشاره به اعتقاد گروهی از مردم که فکر می کنند برای یک فراغت گذرانی باید حسابی پول خرج کرد، اظهار داشت: چون جزئی از جامعه‌ای هستیم به سمت مصرف‌گرایی درحال حرکت می باشیم. مردم تحت تأثیر تبلیغات به این نتیجه رسیده‌اند که اگر خرج نکنند نمی‌توانند شاد باشند. در حالی که این تصور غلط است اما سرمایه دارها برای فروش بیشتر، خرج کردن را به عنوان پیش شرط خوشبختی به مردم معرفی می‌کنند. حال آنکه در حقیقت، ممکن است کسانی سر سفره‌ای با ماست و نان حس کنند خوشبخت هستند و دیگرانی سر سفره‌ای با بوقلمون احساس بدبختی کنند.

با جیب خالی هم می شود پز عالی داد

حتی با جیب خالی هم می‌شود یک فراغت گذرانی لذت بخش را در نوروز تجربه کرد، شیخ السلامی در این خصوص گفت: یک برنامه ریزی موفق قبل از رسیدن به تعطیلات بسیار موثر است. در یک برنامه‌ریزی موفق خانوادگی، باید شرایط مالی اقتصادی و اجتماعی خانواده در نظر گرفته شود و علاوه بر این اعضا، باید مراحلی را طی کنند.

وی در خصوص این مراحل ادامه داد: خانواده ها باید اهداف مختلف شان را روی کاغذ بیاورند یعنی هر فرد علاقه خود را برای سفر بنویسد سپس تصمیم گیرند که برای رسیدن به اهدافشان چه راه حل‌هایی وجود دارد باید هزینه و فایده رسیدن به اهداف شان را در هر مرحله بسنجند و به قول معروف سفر دلخواه هر فرد را با هزینه هایش سبک سنگین کنند و در نهایت آن سفری را که با دخل و خرجشان تناسب دارد برگزینند. 

چادرهایی که ستاره‌هایشان از هتل‌ها بیشتر است

چادر با فاصله‌ای معنا‌دار از سایر اقامتگاه ها برای گردشگران داخلی محبوب‌ترین محل اقامت در طول سفرهای نوروزی است. گران بودن گردشگری در داخل بویژه در بخش اقامتی است خانواده های کم درآمد را با مشکل پرداخت هزینه زیاد بابت هتل روبه رو و شانس سفر آنها را کم می کند اما ،هرچند که در هر مکان و زمانی نمی شود چادر زد، اما همچنان چادر می تواند گزینه خوبی برای اقامت در سفر و تفریحات باشد.

سفر یک روزه هم دنیایی دارد

اگر مسافرت از نوع اقامت در چادر را نمی‌پسندید و دوست دارید در مسافرت آب از آب تکان نخورد و ترجیح می‌دهید در هتل اقامت کنید، سفر یک روزه می‌تواند برای شما مناسب باشد. می‌توان اتاقی را برای یک شب در یکی از شهرهای توریستی یا زیارتی رزرو کرد و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با اتوبوس یا قطار مسافرت کرد.

یک یا دو مورد از دیدنی‌های شهر را انتخاب و از آن بازدید کنید. مدتی را به استراحت و گشت و گذار در فضای هتل اختصاص دهید. دور شدن از فضای روزمره زندگی حتی برای همین چند ساعت تاثیر زیادی بر روحیه و نشاط مسافران می گذارد.

دنگی دونگی دل به چاده بزنید

دسته‌جمعی سفر کردن به معنای قسمت کردن هزینه‌ها و مسئولیت‌های سفر هم هست و این چیزی است که در روزهای تعطیلاتی مثل نوروز احتمالا خیلی به کارتان خواهد آمد! برای این سفر گروهی می‌توانید موضوع را با چند نفر از بستگان نزدیک خود نیز در میان بگذارید و با آنها همسفر شوید.این کار هم تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش خواهد داد و هم لذت سفر را دوچندان خواهد کرد، علاوه بر این تجربه بسیار مفیدی در زمینه تعاملات اجتماعی برای فرزندانتان خواهد بود.

توریست کمتر خرج کمتر

رفتن به شهرهای شمالی در فصل نوروز یا اصفهان و شیراز و… که محل تجمع مسافران هستند برای شما که بودجه محدودی دارید، مناسب نیست در حالی که شناسایی محل هایی که کمتر شناخته شده هستند، می توانند مخارج کمتری را برای شما رقم بزنند. حتی ممکن است این شهر در شمال باشد اما شهری یا روستایی باشد که با هزینه کمتر بتوانید به آنجا سفر و اقامت کنید. 

اگر فراموش کنید باید قیمتش را بپردازید

دقت کنید وسایل و کالاهایی که لازم دارید و در خانه دارید را حتما با خودتان ببرید تا به خرج دوباره نیفتید. داروها، دستگاه فشارسنج، تست قندخون، وسایل بچه ها مخصوصا اگر کودک نوپایی دارید را فراموش نکنید، دمپایی، حتی کبریت و… را هم بردارید تا مجبور نشوید برای پیدا کردن وسیله ای از این طرف شهری که نمی شناسید به سمت دیگری بروید و از طرفی هم زمان را از دست دهید و هم وسیله ای که در خانه داشته اید را با قیمت بیشتری بخرید. همراه داشتن زیرانداز و پتوی سبک سفر، پماد مخصوص نیش حشرات و پشه بند برای کودکان می تواند امنیت شما را بالا ببرد. و امنیت بالاتر یعنی حفظ جان و مال شما!

تعمیری‌ها رو تعمیر کنید تا دامن گیر نشوند

وسایلتان را تعمیر کنید: قبل از سفر از سالم بودن هر وسیله ای مطمئن شوید؛ از سلامت ماشین گرفته تا فلاسک چای که همراه می برید. خراب شدن هر وسیله ای در راه یعنی مخارج مضاعف برای شما و هرچه این وسیله بزرگ تر و حیاتی تر باشد، مشکل شما هم بزرگ تر می شود. تنبلی نکنید و از هرکس بخواهید از سالم بودن وسیله ای مطمئن شود. بررسی کردن دوربین، سالم بودن چمدان ها و قفل چمدان و هر کار ریزودرشت دیگری که سروکار شما را به تعمیرگاه و مغازه می اندازد می تواند خرج شما را کمتر کند.

در سفر نه غذا بخرید نه خودتان آشپزی کنید

به مسافرت می روید تا استراحت کنید نه اینکه پای گاز بایستید و آشپزی کنید اما باز هم غذا نخرید. منظورغذا نخریدن نیست بلکه بیشتر از همه نرفتن به رستوران است، آن هم نه برای همه روزهایی که در سفر هستید بلکه می توانید به جای هر روز غذا خوردن در رستوران های گران قیمت، ۲ یا ۳ وعده (بستگی به طول زمان مسافرت و بودجه تان) در رستورانی غذا بخورید که کیفیت غذایش مشهور است، نه اسم و رسم آن!

اما خرید کنسرو، همراه داشتن بیسکویت، کیک، پنیر، آب جوش و دم کردن چای، کشمش و… می تواند هزینه شما را بسیار پایین بیاورد. 

سفر مهم است نه مارک لباس

وقت خاص بودن نیست و این به معنای وخامت اوضاع هم نیست. به هر حال شما آنقدر سلامت هستید و بودجه دارید که به سفر بروید تا حالتان بهتر شود پس دست از خاص بودن به معنای رفتن به مکان های خاص، پوشیدن لباس های آنچنانی و مارک دار و گشتن در فروشگاه های معروف شهرها بردارید و با توجه به بودجه ای که دارید نقشه مسیر مسافرتتان را حتی اگر یک شهر و روستاست تعیین کنید.

حواستان به تفریحات مجانی و کم خرج باشد

روزهای خاص را پیدا کنید: برخی موزه ها روزهایی را به بازدید رایگان اختصاص می دهند. ممکن است این مورد درباره موزه ها، سینماها و جاهای دیدنی دیگر هم صدق کند پس کمی حوصله به خرج دهید، پرس وجو کنید و هزینه سفرتان را کاهش دهید.

همچنین اگر می خواهید به سفر بروید، بودجه محدودی دارید و در ضمن حوصله جستجو و بلیت گرفتن را ندارید و حتی تنها هستید، می توانید یک تور داخلی چند روزه مطمئن پیدا و ثبت نام کنید و چمدانتان را ببندید و به سفر بروید.

گزارش از محیامعصومی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید