سفر به بلند ترین نقطه ی جهان: معرفی بازی Everest VR و سیستم مورد نیاز برای اجرای آن

0

سفر به بلند ترین نقطه ی جهان: معرفی بازی Everest VR و سیستم مورد نیاز برای اجرای آن

اگر چه یکی از آفت های تجربه کردن بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی (به شکل بالقوه) می تواند دچار شدن به سر گیجه و حالت تهوع باشد، اما به طور حتم هدست های واقعیت مجازی تجربیات کاملاً تازه ای را در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار می دهند که تا پیش از این انجام بسیاری از آن ها غیر ممکن به نظر می رسید. به عنوان مثال چه کسی تصورش را می کرد که روزی بتوان در محیطی شبیه سازی شده و کاملاً سه بعدی، سفری به بلند ترین نقطه ی جهان یعنی قله ی اورست انجام داد و از فراز این قله به نظاره کردن دنیا پرداخت. امکانی که اکنون در قالب بازی Everest VR برای علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری و تکنولوژی نو ظهور واقعیت مجازی مهیا شده است.

بازی  Everest VR به دست اعضای استودیوی بازی سازی Solfar و با همکاری مشترک استودیو RVX ساخته شده است و ظرف روز های اخیر شاهد انتشار رسمی این بازی برای پلتفرم واقعیت مجازی HTC Vive بوده ایم. از جمله اهداف اصلی استودیوی تازه تاسیس Solfar (که چیزی کمتر از دو سال از شکل گیری آن می گذرد) مهیا ساختن تجربه ی حضور در خطرناک ترین و چالش بر انگیز ترین نقاط دنیا برای علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری از طریق بهره گیری از تکنولوژی واقعیت مجازی به شمار می رود. به این منظور آن ها در گام نخست به سراغ مرتفع ترین نقطه ی جهان یعنی قله ی اورست رفته اند تا امکان صعود به این مکان هیجان انگیز را برای بسیاری از افرادی که در طول زندگی خود هیچ گاه شانس حضور در این نقطه ی مرتفع و خطرناک از جهان را به شکل حضوری نخواهند یافت، به شکل مجازی اما کاملاً واقعی مهیا سازند.   

 everest1

البته بازی Everest VR را شاید نتوان یک بازی کامپیوتری با تعاریف کلاسیک مربوط به آن در نظر گرفت. چرا که میزان تعامل بازیباز با المان های موجود در این بازی در مجموع به آن حدی نیست که بتوان بازی Everest VR را یک تجربه ی کاملاً تعاملی و پویا در نظر گرفت. از سوی دیگر مدت زمان به پایان رساندن این بازی نیز در طولانی ترین حالت ممکن، حداکثر چیزی کمتر از یک ساعت به طول خواهد انجامید و بر این اساس شاید بتوان Everest VR را بیش از آن که یک بازی کامل مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی قلمداد کرد، یک تور مختصر اما مفید سفر به اورست توسط هدست واقعیت مجازی HTC Vive در نظر گرفت. با این حال بازیباز در طی همین تجربه ی کوتاه و مختصر هم قادر به تجربه ی صحنه های متعددی در قالب بازی Everest VR خواهد بود که تا کنون فرصت تجربه کردن نمونه های مشابه با آن را به دست نیاورده است. به بیان دقیق تر تجربه کنندگان بازی Everest VR در قالب این تجربه ی مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی، پنج مرحله ی مهم از سفر به قله ی اورست را به شکل عینی تجربه خواهند کرد. به این ترتیب که ابتدا سفر خود را از کمپ مرکزی اورست آغاز کرده و پس از عبور از آبشار یخی Khumbu شب را در کمپ شماره ی چهار به صبح می رسانند. پس از عبور از این سه مرحله نوبت به بالا رفتن عمودی از دیواره ی کوه می رسد و در مرحله پایانی این اثر نیز تجربه کنندگان بازی Everest VR بر فراز قله ی اورست خواهند ایستاد. در واقع در طول سپری کردن هر کدام از پنج چشم انداز اصلی موجود در بازی Everest VR تجربه کنندگان این اثر از این امکان بر خوردار خواهند بود تا در قالب همان مساحتی که به عنوان مساحت قابل بازی شان در اتاق خود و روبروی صفحه ی تلویزیون در اختیار دارند، به جستجو و گشت و گذار در لوکیشن های موجود در دنیای بازی Everest VR بپردازند. گذشته از آن هیچ کدام از این پنج چشم انداز مجزا از داستان واحدی بر خوردار نیستند که بخواهد آن ها را به یکدیگر پیوند بزند.        

 everest2

بازی Everest VR توسط نسخه ی چهارم از موتور گرافیکی آنریل انجین و به موجب استیل واقع گرایانه طراحی شده است و از لحاظ جلوه های دیداری شاید چیزی کم از عناوین مطرح روز نداشته باشد. عاملی که از این قابلیت بر خوردار است تا تجربه ای دل پذیر تر را برای فاتحان اورست رقم بزند و مناظری دیدنی تر را در معرض تماشای آنان قرار دهد. پس از فتح قله ی اورست، مد دیگری در بازی Everest VR به نام God Mode فعال می شود که امکانات تازه ای را به منظور هیمالیا نوردی تجربه کنندگان بازی Everest VR در اختیار آنان قرار می دهد. به هر حال اگر چه فرآیند به پایان رساندن بازی Everest VR در فاصله ی یک چشم بر هم زدن به طول می انجامد، اما در عین حال شاید بتوان این بازی را به عنوان تجربه ای قابل قبول برای شروع کار با ابزار های نوینی نظیر هدست واقعیت مجازی HTC Vive قلمداد کرد. گذشته از آن قیمت پایین تر این بازی نسبت به سایر عناوین مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی شاید توجیهی نسبی را برای خریدن آن توسط علاقه مندان به دنیای واقعیت مجازی به وجود آورد (بازی Everest VR از قیمتی معادل 25 دلار بر خوردار است که در حال حاضر و به موجب تخفیف شبکه ی استیم می توان آن را با قیمتی در حددو 22 و نیم دلار خریداری نمود). در پایان متن پیش رو می توانید مشخصات سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای این بازی را از نظر بگذرانید. 

 everest3

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Everest VR :

 

 • سیستم عامل :  Windows 7 SP1 +
 • پردازنده :  Intel i5-4590 or greater
 • کارت گرافیک :  NVIDIA Geforce GTX 970 / AMD Radeon RX 480 or greater
 • حافظه ی رم :  8 گیگا بایت
 • فضای مورد نیاز برای نصب :  11 گیگا بایت
 • نسخه ی دایرکت اکس :  Direct X 11

 

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی Everest VR :

 

 • سیستم عامل :  Windows 10 
 • پردازنده :  Intel i7-4790 or greater
 • کارت گرافیک :  NVIDIA Geforce GTX 1060 or greater
 • حافظه ی رم :  8 گیگا بایت
 • فضای مورد نیاز برای نصب :  11 گیگا بایت
 • نسخه ی دایرکت اکس :  Direct X 11

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید