سفر به ماه: معرفی بازی Firma

0

سفر به ماه: معرفی بازی Firma

تا کنون انسان های انگشت شماری شانس قدم زدن بر روی سطح ماه را داشته اند یا توانسته اند به فضای خارج از جو زمین سفر کنند. سفر به مریخ هم که در حال حاضر تنها در حد افسانه مطرح است و هنوز شانس انجام آن برای انسان  فراهم نیامده است. البته این موضوع به دنیای واقعی مربوط می شود و هنگامی که بحث دنیای مجازی به میان بیاید، هر غیر ممکنی ممکن می شود. اگر چه تا کنون بازی های کامپیوتری فراوانی شانس سفر به دل کهکشان همراه با سفینه های فضایی مجهز را در اختیار بازیبازان داده اند، اما مسلماً هیچ کدام از این سفر های فضایی نمی تواند به اندازه ی سفری در دنیای واقعیت مجازی به اعماق کهکشان بی انتها جذاب و هیجان انگیز جلوه کند.

بازی Firma یکی از تازه ترین عناوین حاضر در دنیای واقعیت مجازی خواهد بود که قصد دارد امکان سفر به فضای خارج از جو زمین را در اختیار بازیبازان قرار دهد. در این بازی شما کنترل یک سفینه ی فضایی پشتیبان به نام TL-6 را بر عهده دارید و تمام اوقات خود را خارج از جو کره ی زمین و در گوشه و کنار منظومه ی شمسی (بیشتر حول و حوش مدار ماه) سپری خواهید کرد. در این میان فعالیت اصلی سفینه ی فضایی TL-6 بر حمل و نقل محموله های فضایی در نقاط مختلف منظومه ی شمسی از جمله ماه و مریخ تمرکز یافته است و در عین حال کارکنان آن به انجام خدمات پشتیبانی نظیر تعمیر سفینه های فضایی آسیب دیده و سرگردان در فضا هم می پردازند. در واقع در طول بازی Firma بازیباز امکان تجربه ی ماموریت های مختلفی نظیر حمل و نقل محموله های حیاتی به سمت سیاره هایی نظیر ماه ، مریخ یا ایستگاه های فضایی مستقر در منظومه ی شمسی و همچنین تعمیر سفینه های فضایی از کار افتاده و مستهلک را در اختیار خواهد داشت. البته سوای ماموریت های مذکور، در گیم پلی بازی Firma امکان انجام فعالیت های دیگری نظیر انجام مسابقه با سایر سفینه های فضایی هم مهیا خواهد بود و در کنار آن تجربه کنندگان این اثر گاه به انجام ماموریت های تجسسی فرستاده می شوند تا از موضوع خاصی سر در آورده یا شی ویژه ای را در دل منظومه ی شمسی بیابند. در واقع بازی Firma سعی در تلفیق عناصر مختلف آشنا در گیم پلی عناوین متفاوت مبتنی بر راندن سفینه های فضایی (که بسیاری از بازیبازان تا کنون امکان تجربه ی آن را داشته اند) با یکدیگر و جمع کردن آن ها در دل یک بازی مستقل مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی دارد. اثری که توسط تیم بسیار کوچکی در دست ساخت بوده و پس از موفقیت در بخش چراغ سبز شبکه ی استیم اکنون در بخش Early Access این شبکه به سر می برد و در حال آماده سازی های نهایی به منظور انجام ملاقاتی موفق با هواداران بازی های جدید مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی است.

 firma

بازی Firma با الهام از داستان های فضایی دهه ی 60 میلادی ساخته شده است. دورانی که تب و تاب سفر های فضایی در اوج خود به سر می برد و آثار موجود در دنیای سرگرمی به طور کامل به قصه های فضایی اختصاص داشتند. در ابتدا قرار بر این بود که گیم پلی بازی Firma بر امر شبیه سازی سفر های فضایی و گردش به دور ماه متمرکز باشد و در طول دو سالی که از آغاز پروژه ی ساخت این بازی سپری می شود، گیم پلی این بازی تنها بر همان مواردی استوار بود که در بخش نخست متن پیش رو به آن اشاره گردید. اما در ادامه ی کار سازندگان بازی Firma به این نتیجه رسیدند که نبود شور و هیجان در گیم پلی این بازی ممکن است موجبات خستگی و بی حوصلگی تجربه کنندگان این اثر را فراهم بیاورد و این امکان وجود دارد تا در صورت فقدان عناصر اکشن در گیم پلی بازی Firma ، بسیاری از تجربه کنندگان این اثر پس از چند ساعت گشت و گذار در دل فضای بی کران دیگر رغبت چندانی برای ادامه دادن گیم پلی این بازی نداشته باشند. بر این اساس طراحان بازی Firma به تازگی تصمیم گرفته اند که علاوه بر موارد اشاره شده در سطور پیشین این متن، نبرد ها و در گیری های فضایی را نیز به ساختار گیم پلی این بازی بیافزایند تا تنوع بیشتری به گیم پلی این اثر ببخشند. در واقع به منظور طراحی این بخش از گیم پلی بازی Firma سازندگان این اثر نخستین عنوان از سری Doom را به عنوان منبع الهام اصلی خود برگزیده و سعی کرده اند تا بخش اکشن این بازی چیزی مشابه با مبارزات اکشن موجود در بازی Doom و همچنین موارد مشابه در گیم پلی نخستین عنوان از سری Half – Life طراحی شدو. به هر حال خوبی حضور در بخش Early Access شبکه ی استیم در این است که سازندگان عناوین مستقل به مرور زمان خواهند توانست به پرورش ایده های جدید در بحث تولید بازی های خود بپردازند و نکات تازه ای را به گیم پلی آثار در دست ساخت شان اضافه نمایند. اگر چه هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار بازی Firma اعلام نشده است اما سازندگان این بازی قصد دارند طی ماه های پیش رو و حد اکثر تا پایان سال میلادی جاری این بازی را به شکل رسمی عرضه نمایند. ضمن این که تنها مقصد فعلی بازی Firma در حال حاضر پلتفرم PC خواهد بود و این بازی قرار است برای هدست واقعیت مجازی Oculus Rift منتشر شود. البته سازندگان بازی Firma قصد دارند به مرور زمان این بازی را برای سایر ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی نظیر هدست های HTC Vive و Play Station VR  نیز عرضه نمایند. فرآیندی که البته در حال حاضر هیچ مشخص نیست که در چه زمانی به شکل رسمی تحقق خواهد یافت. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید