سند تحول بنیادین با نقد آموزش و پروش فعلی تنظیم می شود

0

دبیر کل شورای آموزش عالی آموزش و پرورش گفت:آموزش و پرورش فعلی پاسخگوی نیازهای زمان نبوده و به منظور تطبیق یافتن با دگرگونی های موجود باید تحولی بنیادین در آن صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی  ، مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای آموزش عالی آموزش و پرورش در مراسم دوازدهمین کنگره سراسری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان که عصر امروز در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، درباره سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش اظهار داشت: ما در سند تحول به دنبال آموزش و پرورشی هستیم که قابلیت تحول و عملی کردن اندیشه‌های دینی را داشته باشد.

وی در خصوص نظام‌های آموزشی تقلید شده از نمونه‌های خارجی عنوان کرد: از ابتدای ورود سیستم‌های آموزشی این نظام‌ها با فرهنگ و ادب کشور همخوانی نداشته و با هدف دیگری طراحی شده بود. بنابر این با نگاه تیزبینانه مقام معظم رهبری نیاز به تحول بنیادین مطرح شد. 

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره هدف سند تحول بنیادین تصریح کرد: در گذشته تغییراتی جزیی در نظام آموزش و پرورش صورت گرفته بود. اما تحول اساسی در میان نبوده است. تغییر عمیق، ریشه‌ای، نظام‌مند و آینده پژوهانه بر طبق موازین دینی و بازخوانی این نظام در هر 3 نظریه اسلامی هدف اصلی سند تحول بنیادین است. 

نوید ادهم ادامه داد: آموزش و پرورش امروز بر اساس بنیان‌های نظری امانیستی، (انسان گرایانه) پایه گذاری شده است. بنابراین با توجه به جهانی بودن اسلام این نیاز احساس می‌شود که بر اساس فلسفه اسلامی تضمین شود. 

وی با اشاره به سرعت تغییرات در زندگی امروز عنوان کرد: آموزش و پرورش فعلی پاسخگوی نیاز زمان نبوده و باید این نظام آموزشی به منظور تطبیق یافتن با این دگرگونی‌ها تحولی اساسی را در خود ایجاد کند. 

 

در حال تکمیل /

لینک مطلب

پاسخ دهید