سهم اعتبارات پژوهشی در تأمین تجهیزات محقق نشده است

0

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: متأسفانه هنوز آن سهمی که برای اعتبارات پژوهش و تأمین تجهیزات در بودجه سال 95 پیش‌بینی شده بود محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در حاشیه اولین سمینار استقرار نظام HFE در آزمایشگاه‌ها در جمع خبرنگاران درباره سهم اعتبارات پژوهشی عنوان کرد: برای بودجه سال 95 حدود 7 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که به دلیل برخی مشکلات هنوز این اعتبار محقق نشده است.

وی افزود: به منظور تأمین اعتبار با سازمان برنامه و بودجه و همچنین خزانه وارد مذاکره شده‌ایم و به احتمال زیاد در نیمه دوم شهریور ماه این اعتبار محقق می‌شود.

احمدی عنوان کرد: این تأخیر در تأمین اعتبار باعث شده به سهم یک درصدی خود در تولیدات ناخالص داخلی دست پیدا نکنیم و با آن فاصله داشته باشیم.

معاون پژوهش فناوری وزارت علوم اظهار داشت: در جدول 14 نزدیک به هزار میلیارد تومان برای تجهیزات آزمایشگاهی در نظر گرفته شده بود که متأسفانه این اعتبار هم هنوز محقق نشده است.

وی ادامه داد: برای تأمین تجهیزات در بودجه 95 حدود 400 میلیون دلار مد نظر قرار گرفته شده بود که متأسفانه در مجلس قبلی این موضوع تصویب نشد و همچنان در حال پیگیری هستیم که در مجلس فعلی به تصویب برسد.

احمدی با اشاره به شبکه شاعا‌ گفت: این شبکه برای استفاده بهینه از تجهیزات موجود در آزمایشگاه‌ها راه‌اندازی و فعال شده است چرا که در حال حاضر از تجهیزات فعلی نیز به صورت بهینه استفاده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بودجه‌های متمرکز معمولا به صورت همان 40 درصد که به دانشگاه‌ها به تناسب تخفیف داده می‌شود بیان کرد: رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها را بر اساس شاخص‌هایی همچون خروجی، قرار‌دادها، بروز بودن تجهیزات و میزان خدمات‌دهی انجام می‌شود این رتبه بندی کمک می‌کند تا هر آزمایشگاه، دانشگاه و پارک هایی که 8 رتبه بالاتری دارد حمایت بیشتری شود.

احمدی یادآور شد: هر چند که در این خدمت برای رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها شاخص‌هایی وجود داشت اما بر اساس مدل جدید نبود و در واقع دفتر حمایت و پشتیبانی مطابق آن‌ها نمره می‌داد اما در شاخص‌های جدید ،در پی این هستیم که این کار از سوی سامانه‌ای بزرگ و دقیق‌تری انجام شود.

انتهای پیام /

لینک مطلب

پاسخ دهید