سودای نینتندو برای موفقیت کنسول NX و ورود به عالم سینما

0

سودای نینتندو برای موفقیت کنسول NX و ورود به عالم سینما

اگر چه اندک اندک به زمان فاش شدن اسرار دنیای بازی های کامپیوتری یا همان زمان برگزاری نمایشگاه E3 2016 نزدیک می شویم، اما کنسول جدید کمپانی نینتندو که در حال حاضر با نام موقت NX شناخته می شود همچنان به عنوان رازی سر به مهر برای علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری باقی مانده است و در واقع هیچ خبری از انتشار اطلاعات رسمی در رابطه با ماهیت اصلی این کنسول و توان سخت افزاری آن نیست. بر اساس اطلاعات موجود به نظر می رسد که کمپانی نینتندو قصد معرفی کنسول جدید خود در نمایشگاه E3 امسال را ندارد و تنها فعالیت عمده ی سامورایی ها در نمایشگاه بازی های کامپیوتری امسال بر روی معرفی نسخه ی جدید از مجموعه بازی های افسانه ی زلدا متمرکز خواهد بود. با این حال مدیر عامل نسبتاً جدید نینتندو یعنی آقای تاتسومی کیمیشیما (که جانشین ساتورو ایواتای فقید شده است) به تازگی مختصر نکاتی را در رابطه با کنسول NX و همچنین سیاست های کلان نینتندو برای حضور هر چه قدرتمند تر در عرصه ی سرگرمی برای علاقه مندان به فعالیت های این کمپانی آشکار ساخته است.

 

 

آقای کیمیشیما طی جدید ترین مصاحبه ی خود با روزنامه ی ژاپنی آساهی شیمبیون به این نکته اشاره کرده است که کنسول جدید نینتندو یا همان NX به عنوان یک جانشین برای کنسول WiiU شناخته نمی شود و از دیدگاه او تنها یک پلتفرم جدید برای انجام بازی های کامپیوتری به شمار می رود. در واقع مقصود اصلی او از بیان این جمله این است که تاثیر میزان فروش کنسول NX بر میزان فروش کنسول WiiU (و تغییر جایگاه کلی این کنسول شکست خورده در نسل هشتم بازی های کامپیوتری) به آن حدی نیست که بخواهد موجبات نگرانی نینتندو را فراهم آورد. البته مدیر عامل نیتندو کنسول NX را به عنوان جایگزینی برای کنسول دستی 3DS نیز بر نمی شمارد و در کل معتقد است که نوع برقراری ارتباط کنسول جدید نینتندو با بازیبازان کاملاً متفاوت با کنسول های حال حاضر نینتندو در دنیای بازی های کامپیوتری خواهد بود و در کل این کنسول نو پا چه به لحاظ سخت افزاری و چه از دیدگاه نرم افزاری محصولی کاملاً جدید در دنیای بازی های کامپیوتری به شمار می رود. چشم انتظاران کنسول جدید نینتندو در نسل هشتم بازی های کامپیوتری چندی پیش به شکل رسمی شاهد روشن شدن این موضوع بودند که کنسول NX در ماه مارس سال 2017 میلادی در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار خواهد گرفت و این به آن معنی است که کمپانی نیتندو تعطیلات پر ترافیک و پر سود پایان سال 2016 میلادی را برای تضمین فروش هر چه بهتر کنسول NX از دست خواهد داد. امری که مدیر عامل نینتندو پشتیبانی قدرتمند نرم افزاری از کنسول NX را به عنوان دلیل اصلی آن بر شمرده است. در واقع به نظر می رسد که سران نینتندو از اعتماد به نفس کاذب خود در ابتدای نسل هشتم و عدم انتشار محتوای مناسب و مفصل برای کنسول WiiU در ابتدای عرضه ی این کنسول به بازار درس عبرت گرفته اند و این بار تصمیم دارند تا اشتباهات گذشته را تکرار نکرده و بی گدار به آب نزنند. موضوعی که البته آقای کیمیشیما هم در مصاحبه ی خود به طور مستقیم به آن اشاره کرده و به تصریح این نکته پرداخته است که زمان عرضه شدن کنسول NX به بازار بر اساس میزان پشتیبانی نرم افزاری قابل قبول از این کنسول تعیین شده است. به این معنی که اگر اعضای نینتندو کنسول جدید خود را در تعطیلات پایانی سال 2016 میلادی به بازار عرضه می کردند شاید از لحاظ انتشار منظم و مفصل عناوین پسا لانچ این کنسول با مشکل مواجه می شدند و در این میان تجربه ی نه چندان مثبت کنسول WiiU در نسل حاضر به آن ها ثابت کرده است که تامین محتوای مناسب و غنی برای کنسول های تازه به بازار آمده ی خود را مقدم بر انتشار زود تر از موعد این کنسول ها بدانند. مدیر عامل نینتندو همچنین در میان صحبت های خود به نکاتی در رابطه با قیمت گذاری کنسول NX هم اشاره کرده است و اگر چه در خلال این صحبت ها به روشن ساختن قیمت نهایی این محصول نپرداخته اما از محتوای کلام او بر می آید که علاقه مندان به کمپانی نینتندو بهتر است سیاست های گذشته ی این کمپانی مبنی بر عرضه ی کنسول های ارزان قیمت به بازار را فراموش کرده و منتظر قیمت پایین تر از حد انتظار کنسول NX نباشند.

 mario-bros

سوای صحبت های آقای کیمیشیما در رابطه با کنسول NX بخش مهمی از مصاحبه ی او با روزنامه ی آساهی شیمبیون به تشریح سیاست های نینتندو برای ورود به سایر عرصه های موجود در صنعت سرگرمی اختصاص داشت. به نظر می رسد که کمپانی نینتندو در نظر دارد تا بخشی از تمرکز خود در آینده ی نزدیک را بر روی ساخت فیلم های سینمایی گوناگون با بهره گیری از پتانسیل های موجود در فرنچایز های مهم خود اختصاص دهد. بنا بر گفته های آقای کیمیشیما کمپانی تحت سرپرستی او قصد دارد تا علاوه بر فروش حق امتیاز استفاده از شخصیت های محبوب نینتندو برای استفاده در مصارف گوناگون (که تا کنون توسط این کمپانی انجام می گرفت) خود به طور مستقیم وارد میدان شود و به سرمایه گذاری برای تولید محصولات جدید در سایر عرصه های صنعت سرگرمی نظیر سینما بپردازد. همچنین بر اساس گفته های او رایزنی هایی نیز در این زمینه با برخی از فعالان حاضر در این عرصه در جریان است. البته پیش از این هم برخی از مجموعه بازی های محبوب نینتندو نظیر مجموعه ی مشهور و پر هوادار برادران سوپر ماریو نماینده ای بر روی پرنده ی نقره ای داشتند که همانند بسیاری از فیلم – بازی ها از هر لحاظ یک شکست محسوب می شد. با این حال امکان تولید فیلم های انیمیشن CG از روی فرنچایز های محبوب دنیای بازی های کامپیوتری (که به تازگی شاهد رونق گرفتن هر چه بیشتر فرآیند تولید نمونه های جدیدی از آن ها نظیر فیلم سینمایی رچت و کلنک یا انگری بردز هستیم) می تواند پتانسیل بسیاری خوبی را برای کمپانی نینتندو به منظور سود آوری هر چه بیشتر از طریق توسعه بخشیدن به نوع استفاده از شخصیت های محبوب انحصاری خود در دنیای سرگرمی فراهم آورد. البته آقای کیمیشیما حضور نینتندو در سایر عرصه های موجود در صنعت سرگرمی را تنها محدود به سینما نمی داند و معتقد است که تمامی رسانه های تصویری این توانایی را دارند تا میزبان بسیار خوبی برای پذیرایی از شخصیت های محبوب نینتندو باشند. پیش از این نیز شایعات جسته گریخته ای در همین راستا مبنی بر احتمال ساخته شدن یک سریال تلویزیونی بر اساس شخصیت های حاضر در مجموعه ی افسانه ی زلدا به گوش می رسید و با توجه به صحبت های آقای کیمیشیما به نظر می رسد که مجموعه ی افسانه ی زلدا در حال حاضر از شانس بسیار بیشتری نسبت به سایر فرنچایز های نینتندو برای تبدیل شدن به مجموعه ای تلویزیونی یا سینمایی برخوردار است. در هر صورت می توان ادعا کرد که هنوز هم اطلاعات منتشر شده توسط نینتندو در رابطه با اهداف آتی این کمپانی برای حضور هر چه قدرتمند تر در دنیای بازی های کامپیوتری و سایر عرصه ها به شکل قطره چکانی توسط سران نینتندو ارائه می شود و باید دید که سامورایی های زخم خورده در نسل هشتم دقیقاً در چه زمانی قصد رو نمایی کامل از کنسول NX را دارند.         

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید