سوزاندن ریشه بی سوادی/جریمه‌های سنگین منع تحصیل کودکان

0

با توجه به رشد بی‌سوادی در کشور این بار سازمان نهضت سوادآموزی آستین همت را بالا زد تا از این مشکلات بکاهد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛ مسئله بی سوادی یکی از مهم ترین دغدغه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جامعه بشری است چرا که بی سوادی و حتی کم سوادی خود ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع است، امروزه نقش دانش و آگاهی در توسعه فرهنگی جوامع به وضوح مشاهده می‌شود.

گسترش آموزش و پرورش و کاهش درصد بی سوادی یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت هر جامعه محسوب می‌شود لذا جوامعی که به گسترش سواد آموزی روی آورده و اولین قدمشان در جهت رشد و توسعه آموزش و پرورش است، هم زمان با ایجاد دگرگونی‌های اساسی در امور اقتصادی و اجتماعی به اجرای برنامه‌های سواد آموزی بزرگسالان در تمام ابعاد می پردازند.

در کشور ما نیز پس از تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی جهادی همگانی صورت گرفت تا هر چه زودتر معضل بی سوادی را در جای جای کشورمان ریشه کن کند. طی تحقیقات صورت گرفته و طبق آمارها و شواهد می‌توان گفت که کمک نهاد‌های مختلف بر بی سوادی غلبه کرده و مردم متمدن و سلحشور را از بند بی سوادی رهانده است.

پوشش 95 درصدی سطح سواد در کشور

باقرزاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص تعداد بی سوادان کشور اظهار داشت: در سال 94 شرایط نسبت به قبل بهبود پیدا کرد و رشد سوادآموزی در کشور به 95 درصد رسید؛ در حال حاضر تعداد یک میلیون و 300 نفر بی‌سواد در کشور وجود دارد که برنامه‌های مختلفی برای تک تک آن ها تدوین شده، پرداخت هزینه ایاب و ذهاب و آموزش مستضعفان از جمله آنهاست.

باقرزاده هزینه آموزش به بی‌سوادان را 62 هزار تومان اعلام کرد و گفت: هزینه پرداختی به آموزش‌دهندگان در مناطق محروم و عشایری برای بی‌سوادان زیر 20 سال 100 هزار تومان است که در اغلب موارد برای فراگیران رایگان است.

سوزنداندن ریشه بی سوادی/جریمه های سنگین منع از تحصیل  کردن کودکان

آموزش 24 هزار نفر از اتباع خارجی در سواد آموزی

باقرزاده عنوان کرد: 24 هزار نفر اتباع بیگانه در کشور تحت پوشش سوادآموزی هستند که بخشی از هزینه تحصیل آنها را مجامع بین‌المللی و بقیه را دولت جمهوری اسلامی پرداخت می‌کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش به برنامه پرداخت مبالغ تشویقی به سوادآموزان به عنوان پاداشی برای ترغیب آنها به امر سوادآموزی اشاره کرد و گفت: اگر فرد سوادآموز از امتحانات موفق بیرون آید و نمرات قبولی را اخذ کند پاداشی به ارزش 134 هزار تومان دریافت می‌کند.

باقرزاده خاطرنشان کرد: 623 هزار نفر اولیای بیسواد دانش‌آموزان در مدارس شناسایی شدند که از این تعداد برخی باسواد شده یا آموزش‌ناپذیر بوده یا فوت شدند و در نهایت 375 هزار نفر باقی ماندند که تاکنون 163 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

حکم منع از تحصیل فرزندان چیست؟ 

رييس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: طبق ماده چهار قانون هرگونه صدمه، شكنجه، آزار جسمی و روحی كودكان و ممانعت از تحصيل ممنوع و مجرم مرتكب سه ماه و يك روز تا شش ماه حبس يا به ١٠ ميليون ريال جزای نقدی محكوم می شود، در واقع ممانعت از تحصيل در زمره آزار و شكنجه كودك قرار می گيرد.

وی تصريح كرد: ممكن است اوليا به هر بهانه ای مانع دسترسی كودكان به مدرسه شوند كه اين موضوع در مراجع قانونی بررسی می شود، همچنين در طی ٢ سال اخير در سطح استان ها نزديك به ٧٠٠ پرونده عليه خانواده ها تشكيل شده كه با دخالت قوه قضائیه مشكل رفع شد و پس از آن دانش آموزان در مراكز تحصيلی حضور پيدا كردند.

گام به گام برای شناسایی مخاطبان بی سواد 

رییس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار داشت: سازمان نهضت سوادآموزی به دنبال آن است كه مخاطبان خود را شناسایی كرده و از طریق جمع آوری سوابق تحصیلی برنامه های خود را اجرا كند؛ لازم است از ثبت نام های كاذب جلوگیری شود چرا كه عده ای مخاطب سازمان نهضت سوادآموزی نیستند و باید تكمیل تحصیلات خود را از سازمان های دیگر پیگیری كنند البته سال تحصيلی محصلان سازمان نهضت سوادآموزی از ابتدای ارديبهشت ماه تا پايان بهمن ماه است كه برنامه‌های درسی هر پايه تحصيلی در اين بازه زمانی تنظيم و تدريس می‌شود.

استان‌های شمال کشور پیشرو در سواد آموزی

وی با اشاره به عملكرد بهتر استان‌های شمالی بیان كرد: بالغ بر ٧٥ هزار نفر سوادآموز جدید ثبت نام شده‌اند كه برخی از آن‌ها باید دوره دوم سواد آموزی را طی كنند همچنین استقبال آن ها فعالیت‌های آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی را تقویت می‌كند.

باقرزاده گفت: طرح خواندن با خانواده با استفاده از تدوین كتاب‌های جدید از برنامه‌های جدید سازمان نهضت سواد آموزی است كه سواد آموزان دوره اول سه كتاب و دوره دوم شش كتاب را در كنار خانواده مطالعه می‌كنند پس از آن در خصوص مطالب كتاب در كلاس های درس به بحث و گفتمان می پردازند.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به تدوین كتاب سلامت خانواده و توزیع آن در شهریور ماه بین ٣٠ هزار سواد آموز اظهار كرد: از سال گذشته در راستای توجه به سلامت خانواده برای سوادآموزان كتابی با عنوان “سلامت خانواده ” تدوین شده که برای توسعه هر چه بیشتر این طرح مشاركت یونسکو و شرکت محصولات لبنی همکاری‌هایی را داشته اند. 

وجود بی سوادی در کشورهای جهان سوم به سبب ناهماهنگی در برنامه ریزی طرح‌های آموزشی است. اگر توسعه آموزش در همه مکان ها و در همه زمان‌ها هماهنگ  بود، در سایر عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز توسعه با روند بهتری رشد پیدا می کرد. بی سوادی باعث ناآگاهی و رکود ذهنی شده و می تواند عاملی برای برهم زدن نظم اجتماعی باشد. افزایش جمعیت و فاصله نگرش بین گروه های سنی و نوع دیدگاه‌ها باعث ایجاد مشکلات مختلف فرهنگی می شود که این ناهماهنگی می‌تواند بی هویتی فرهنگی را در پی داشته باشد؛ دانش بزرگ ترین ثروتی است که بشر می‌تواند تولید کند، پس نباید از آن غافل شد و باید امکان استفاده از آن را به همگان داد.

گزارش از صهبا دقیانوس

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید