سوسک ها؛ تهدید جدی صنعت روغن پالم مالزی

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تارنمای روزنامه استار مالزی روز دوشنبه نوشت اگر ورود و حمله این سوسک ها به درختان پالم تحت بررسی قرار نمی گرفت احتمال از بین رفتن این صنعت در مالزی تا 20 سال آینده وجود داشت.

طبق گزارش بخش امنیت محیط زیست مزارع وزارت کشاورزی مالزی، بیش از 85 هزار و 799 هکتار مزارع نارگیل در مالزی وجود دارد که حدود 465 هکتار از آنها به ویژه در ایالت های ترنگانو و کداح تحت تاثیر آفت این سوسک ها قرار گرفته اند و علاوه بر این 335 پالم نیز توسط این سوسک ها خورده شده اند.

این گونه خاص از سوسک ها قادر به ایجاد سوارخ در تنه درختان پالم هستند که در نهایت می تواند باعث از بین رفتن این درختان شود. علاوه بر درختان پالم، این سوسک ها همچنین می توانند آفت درختان نارگیل باشند.

مالزی و اندونزی در جنوب شرق آسیا تولید بیش از 85 درصد روغن پالم جهان را در اختیار دارند. پالم از محصولات استراتژیک مالزی محسوب می شود که زندگی 10 درصد از مردم مالزی به روغن پالم وابسته است و درآمد حاصل از صادرات این کالای حیاتی نیز به عنوان حلقه ای تاثیرگذار در زنجیره توسعه اقتصادی این کشور قرار گرفته و باعث شده روغن پالم به یک محصول استراتژیک در مالزی تبدیل شود و در معادلات سیاسی و اقتصادی نقش ایفا کند.

روزنامه استار اعلام نکرد این سوسک چگونه به مرز این کشور و تایلند انتقال یافته تا به درختان نارگیل و پالم آسیب وارد کند.

البته ‘فریده عینی محمد’ مدیر بخش امنیت محیط زیست مزارع وزارت کشاورزی مالزی، مدعی شد که تاکنون مزارع تجاری این کشور تحت تاثیر این آفت قرار نگرفته اند، اما نگرانی جدی از این موضوع وجود دارد.

وی افزود نگرانی ما این است که این سوسک ها که در مزارع به منابع اصلی غذای خود دسترسی ندارند، به درختان حمله و غذای خود را از این طریق تامین کنند.

این مقام مالزیایی ضمن اشاره به انجام تحقیقات مختلف پیرامون این موضوع در دانشگاههای این کشور، احتمال داد این سوسک ها همراه با درختان و بذرهای غیرقانونی به مالزی وارد شده باشند.

پنج ایالت پرلیس، کدح، کلانتان، پینانگ و ترنگانو از جمله ایالت های هستند که بیشترین آسیب را تجربه کردند.

مالزی تا سال 2050 بر درآمد اقتصادی ناشی از روغن پالم حساب ویژه ای باز کرده است و با کاهش واردات کشورها، احتمال آسیب وارد شدن به این محصول با توجه به پدیده آل نینو و حشرات مانند این سوسک ها، کاهش ارزش واحد پول ملی این کشور و پایین آمدن قیمت جهانی پالم، کارشناسان بعید می دانند مالزی به برنامه خود در مورد پالم در سال های آینده دست یابد.

جمهوری اسلامی ایران نیز سالانه 420 هزار تن روغن پالم وارد می کند که بیشتر این محصول از مالزی وارد می شود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید